Wiosna przedstawiła "jedynki" do Parlamentu Europejskiego. Biedroń zaapelował też do premiera Morawieckiego

To już oficjalne. Robert Biedroń wystartuje w wyborach do PE jako "jedynka" w Warszawie. W przemówieniu na konwencji lider Wiosny odniósł się także do dzisiejszego wystąpienia we Wrocławiu Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

W sobotę 23 marca Wiosna Roberta Biedronia przedstawiła swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. "Jedynką" w Warszawie został Robert Biedroń, "dwójką" jest posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus. 

Wśród liderów list Wiosny do PE są też m.in. działacz Solidarności w okresie PRL Zbigniew Bujak, była zastępczyni RPO Sylwia Spurek, była wicemarszałek Sejmu i wieloletnia szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka, socjolog Maciej Gdula oraz była stołeczna radna Paulina Piechna-Więckiewicz.

Kłótnia Karoliny Lewickiej z Robertem Biedroniem. "Pan się denerwuje panie przewodniczący. To oznacza wyrzut sumienia"

Podczas konwencji Sylwia Spurek odpowiedziała, dlaczego kandyduje i tym samym zrezygnowała z funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. - Bo to jest czas, kiedy wszystkie ręce na pokład - mówiła. 

Robert Biedroń apeluje do Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego

Robert Biedroń na scenę wyszedł jako ostatni. W swoim przemówieniu m.in. odnosił się do partii rządzącej, apelował także do premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy

- Oni mówią nam dzisiaj, że wstają z kolan. Widocznie całe życie żyli na kolanach. My nigdy nie byliśmy na kolanach. Każdego dnia i tygodnia będziemy ciężko pracować, żeby Polska stała się wspólnym dobrem w europejskim domu - zaznaczył.

- Panie prezesie (Jarosławie Kaczyński - red.) czas próby już minął. Żyjemy w kraju, w którym Polacy umierają od smogu, emeryci i renciści żyją za minimum. Pana czas próby minął. Koniec gry. Panie prezesie, chcecie wygrać tylko po to, by utrzymać władzę, my chcemy zmienić Polskę na lepsze - podkreślił.

Biedroń apeluje o rezygnację abp. Gądeckiego. "Chcemy, żeby zakończył tym gestem erę zaniechań"

Lider Wiosny dodał, że w pełni popiera i solidaryzuje się z walczącymi o podwyżki  nauczycielami. - Nauczyciele muszą zarabiać godnie. Przynajmniej 3,5 tysiąca złotych na start. Mamy apel do premiera Mateusza Morawieckiego: albo weźmie się pan do roboty, albo złoży pan dymisję. Rozmowa z nauczycielami to pana obowiązek - grzmiał ze sceny przewodniczący.

- Panie prezydencie, dlaczego milczy pan, gdy poniżani są nauczyciele, dlaczego milczy pan gdy prezes pana partii szczuje na drugiego człowieka - mówił Biedroń, odnosząc się potępiania przez PiS deklaracji LGBT+. - Nie oczekujemy wiele, ale odrobinę odwagi. Odwagi prezydencie - podkreślił. 

Zaznaczył, że za kilka dni Wiosna przedstawi program wyborczy do Parlamentu Europejskiego. Zapowiedział też rozdział państwa od Kościoła oraz wprowadzenie ustawy o równości małżeńskiej.

"Jedynki" Wiosny do Parlamentu Europejskiego

Woj. pomorskie: Beata Maciejewska
Woj. lubuskie i zachodniopomorskie: Anita Kucharska-Dziedzic
Woj. podlaskie i warmińsko-pomorskie: Monika Falej
Woj. kujawsko-pomorskie: Wanda Nowicka
Woj. łódzkie: Anita Sowińska
Woj. wielkopolskie: Sylwia Spurek
Woj. lubelskie: Zbigniew Bujak
Woj. mazowieckie (okręg 5): Paulina Piechna-Więckiewicz
Woj. małopolskie: Maciej Gdula
Woj. śląskie: Łukasz Kohut
Woj. dolnośląskie: Krzysztof Śmiszek
Woj. podkarpackie: Anna Skiba
Woj. mazowieckie (okręg 4): Robert Biedroń

TOK FM PREMIUM