Michał Kołodziejczak usłyszał zarzuty. Lider AGROunii zapowiedział też kolejny protest w Warszawie

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii był przesłuchiwany w charakterze podejrzanego. Chodzi m.in o zniszczone mienie podczas protestu rolników, do którego doszło w Warszawie dwa tygodnie temu.
Zobacz wideo

Prezes AGROunii Michał Kołodziejczak usłyszał w poniedziałek (25 marca) zarzuty karne w związku z protestem rolników, do którego doszło w Warszawie w połowie marca. Mężczyzna ma odpowiedzieć m.in. za podżeganie do niszczenia nawierzchni jezdni oraz sygnalizatora ulicznego.

W poniedziałek rano przed komendą rejonową policji na warszawskiej Ochocie, gdzie Kołodziejczakowi miały zostać postawione zarzuty, zebrali się rolnicy związani z AGROunią.

"Musimy mieć społeczny bat, żeby uderzyć władzę". Lider AGROunii zapowiada zaostrzenie protestu i poucza Karolinę Lewicką

"W Polsce gminnej, Polsce powiatowej my jesteśmy rozumiani, niestety schody zaczynają się tutaj w Warszawie, która oderwała się od polskiej rzeczywistości" - mówił podczas pikiety Michał Kołodziejczak. Dodał, że "nazywanie rolników, którzy stają w obronie miłości do polskiej ziemi chuliganami, bandytami, jest wysoko nieodpowiednie i nienormalne". "Jesteśmy ostatnim bastionem polskości. (...) Nikt z nas się nie cofnie (...) Obrzydliwej nagonce na nas, na rolników, postawimy się" - mówił.

Będzie kolejny protest rolników

Kołodziejczak zaapelował także do rolników by 3 kwietnia ponownie stawili się na placu Zawiszy w Warszawie, gdzie 13 marca odbył się poprzedni protest. Tego dnia rolnicy związani z AGROunią wysypali na jezdnię jabłka, obornik, słomę oraz podpalili opony. Zgromadzenie nie zostało wówczas zgłoszone w ratuszu.

"Dziś albo jutro będziemy kierować do ratusza dokumenty na legalną manifestację. Zapraszamy od godziny 7 rano" – poinformował prezes AGROunii. Dodał, że rolnicy są "dumą tego kraju", dlatego będą "jasno protestować", a nie jak "niektóre grupy zawodowe" w kraju "chować się jak szczury w domach".

Przesłuchanie Michała Kołodziejczaka

O godz. 11 rozpoczęło się przesłuchanie Kołodziejczaka. Prezes AGROunii został na nie wezwany w charakterze podejrzanego.

"Mężczyźnie przedstawiono zarzuty dotyczące podżegania do zniszczenia mienia w postaci nawierzchni jezdni oraz sygnalizatora przy ulicy Grójeckiej w Warszawie. Usłyszał także zarzut brania czynnego udziału z zbiegowisku" – powiedział rzecznik stołecznej policji kom. Sylwester Marczak.

Po przesłuchaniu Kołodziejczak wyszedł przed komendę wraz ze swoim pełnomocnikiem. Podejrzany poinformował, że nie zgadza się ze stawianymi mu zarzutami i się do nich nie przyznał.

"Zażądaliśmy sporządzenia uzasadnienia zarzutów na piśmie, wtedy będziemy mogli się z tymi zarzutami zapoznać w stopniu szerszym" – powiedział pełnomocnik lidera AGROunii mec. Tomasz Gabryelczyk. Dodał, że na tym etapie postępowania podejrzany nie miał możliwości zapoznania się ze zgromadzonym przez policję materiałem dowodowym. Adwokat powiedział, że "zachodzi szereg wątpliwości co do prawidłowości postępowania organów ścigania", dotyczących m.in. publikacji wizerunków osób, które 13 marca były uczestnikami protestu.

Michał Kołodziejczak: W miastach maliny to towar luksusowy. A u producenta są kilka razy tańsze

"Dla nas największą zniewagą i policzkiem jest to, że od tygodnia mówi się, że spłonął jakiś sygnalizator za 16 tysięcy złotych, kiedy ja mogę pokazać ludzi, którzy mają z powodu nieudolności prawa w Polsce straty liczone w setkach tysięcy złotych. Na to nikt nie zwraca uwagi. (...) My ponosimy straty w milionach złotych, o tym nikt nie mówi" – zauważył Kołodziejczak. "Nasza praca jest ważniejsza niż kawałek nawierzchni bitumicznej, który i tak był uszkodzony" – dodał.

Za podżeganie do zniszczenia mienia prezesowi AGROunii grozi do 5 lat więzienia. Udział w zbiegowisku opisany w art. 254 p. 1 kodeksu karnego zagrożony jest nawet trzyletnim pozbawieniem wolności.

Na stronie Komendy Stołecznej Policji wciąż publikowane są wizerunki rolników, którzy brali udział w zgromadzeniu 13 marca. Jak podaje KSP, są to osoby, które "zakłóciły porządek publiczny, utrudniały ruch pojazdów i zanieczyściły drogę publiczną". Kom. Marczak powiedział, że w stosunku do kilkudziesięciu osób zostały już skierowane wnioski do sądu o ukaranie w związku z popełnionymi wykroczeniami.

TOK FM PREMIUM