Dr Maciej Lasek o doniesieniach o trotylu na Tu-154M: To nic nowego

Zdaniem byłego przewodniczącego Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych, najnowsze doniesienia na temat znalezienia środków używanych do produkcji trotylu na Tu154M nie różnią od rewelacji Cezarego Gmyza z 2012 roku.
Zobacz wideo

Tygodnik "Sieci" podał w poniedziałek, że na próbkach pobranych z wraku Tu-154M, przekazanych przez Prokuraturę Krajową w maju 2017 r. laboratorium podległemu brytyjskiemu ministerstwu obrony, odkryto ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych, w tym trotylu. Jak podała gazeta, przed kilkoma tygodniami do polskiej prokuratury przyszło pismo informujące o cząstkowych wynikach badań prowadzonych w Forensic Explosives Laboratory (FEL), podległej brytyjskiemu ministerstwu obrony jednostce specjalizującej się w badaniach kryminalistycznych związanych z materiałami wybuchowymi. "Angielscy eksperci przebadali kilkadziesiąt spośród ponad 200 próbek przekazanych przez Prokuraturę Krajową w maju 2017 r. Na zdecydowanej większości z nich znaleziono ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych" - poinformowały "Sieci". Jak dodano, chodzi o trotyl, ale też inne substancje składowe.

Czytaj także: Tłumaczka rozmowy Tusk-Putin nie musi zeznawać. Sąd podjął decyzję

Dr Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych, ocenił, że te doniesienia sprawiają, że ma "dysonans poznawczy". - To zaraz, był trotyl a nie bomba termobaryczna? Przecież podkomisja wydała duże środki, żeby to zbadać, dokonano wybuchu garażu – ironizował dr Lasek.

W jego opinii, ten "przeciek z prokuratury" niczym nie różni się od doniesień Cezarego Gmyza, który w "Rzeczpospolitej" w 2012 roku pisał o "tryotylu na wraku".

- To nic nowego. Stwierdzono substancje, które mogą służyć do wytwarzania trotylu lub innych substancji wybuchowych. Na poziomie szkoły średniej uczniowie są w stanie rozróżnić substrat od produktu. Jeżeli mamy do czynienia z materiałami wybuchowymi, to jest to jeden stały związek. Ten związek w wyniku wybuchu, zamienia się na produkty. W artykule nie ma wspomnianych produktów eksplozji – podkreślał ekspert.

Przypominał, że przeczytał cały raport polskich pirotechników w tej sprawie. - Oni pojechali do Smoleńska, dokonali oględzin elementów, przebadali próbki. Metoda brytyjskiego laboratorium wydaje się być bardziej liberalna, bo nie wymaga potwierdzania wyników innymi metodami. Polskie laboratorium tak zrobiło i nie stwierdzono śladów trotylu czy innych materiałów wybuchowych. Ten wynik jest dalej miarodajny – mówił dr Lasek i dodawał, że autorzy brytyjskiego raportu nie chcą "pokusić się o wnioski, co jest dziwne metodologicznie".

"Smoleńsk zniknął z debaty"

Zdaniem dr Macieja Laska temat katastrofy smoleńskiej jest teraz "wstydliwy dla PiS". - Wydano przecież duże środki, podkomisji dano olbrzymie uprawnienia, był fantastyczny przewodniczący Antonii Macierewicz i oni nie doszli do niczego – podkreślał dr Lasek. Jak dodał, chciałby aby osoby odpowiedzialne "poniosły konsekwencje". - Zawsze jest ta jedna osoba, która podpisuje się pod wydatkowaniem środków. To jest punkt zaczepienia, od którego trzeba zacząć rozliczenia. Pan Macierewicz jest zbyt rozważny, by składać pod nimi podpis. Ale podpisywali dyrektorzy departamentów, wystarczy wykazać, że te ekspertyzy nie miały żadnych podstaw. Mamy przecież ustawę o dyscyplinie wydatków państwowych – analizował ekspert.

Dodał, że działania PiS w sprawie katastrofy pogłębiły podziały w społeczeństwie.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (103)
Dr Maciej Lasek o doniesieniach o trotylu na Tu154M: To nic nowego
Zaloguj się
 • as.pik

  Oceniono 26 razy 26

  W sumie należałoby ich tym Smoleńskiem trochę pomęczyć w kampanii wyborczej. Nie mają dobrego ruchu, więc przyciśnięci mogą zrobić coś głupiego.

 • maxthebrindle

  Oceniono 23 razy 23

  Sprawdzałem ostatnio mojego zepsutego laptopa i jak żonę kocham - znalazłem na nim atomy! Zatem mój laptop nie działa, bo padł ofiarą ataku atomowego!

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 18 razy 18

  CAŁĄ TĄ ŚMIERDZĄCĄ BANDĘ ZWYKŁYCH DOJARZY KASY PODATNIKÓW Z PODKOMISJI SMOLEŃSKIEJ ZMUSIĆ DO ZWROTU KASY A PSEUDONAUKOWCÓW POZBAWIĆ TYTUŁÓW NAUKOWYCH ZA ZESZMACENIE NAUKI!

 • swru

  Oceniono 14 razy 14

  Te badania robiono w garażu u Macierewicza. Jedyne co można powiedzieć o "dokonaniach' komisji Antoniego to to że szkoda parówek. I można byłoby się śmiać z tych pustaków gdyby nie fakt, że grabią ciężkie pieniądze z budżetu państwa, jątrzą, szczują tępy naród podatny na bzdurne argumenty. Mam nadzieję, że ta cała banda dyletantów kiedyś za to stanie przed sądem.

 • obeznany

  Oceniono 15 razy 13

  Samolot eksplodował i rozpadł się na wysokości ponad 100 metrów a załoga tego nawet nie zauważyła i kontynuowała spokojnie lądowanie utrzymując stały kontakt radiowy z wieżą i podając stale wysokość aż do uderzenia w ziemię. Musieli być w szoku.

  Coś takiego jest możliwe tylko w Bulandzie.

 • metaxo

  Oceniono 15 razy 13

  Najśmieszniejsze jest to, że szefem komisji smoleńskiej jest ruski agent. Takie rzeczy są możliwe tylko w państwie teoretycznym rządzonym paranojami starego dziada.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 12 razy 12

  Juz koniec marca. Kwiecien za rogiem.
  I 'zamach' i Antonii Macierewicz wstali ze snu zimowego. Podrapali sie po d... i cosby zjedli.

 • sqlap72

  Oceniono 11 razy 11

  Teraz widać jak mądrze zrobili Rosjanie, nie wydając wraku samolotu. Gdyby to zrobili, to Macierewicz nasyciłby go środkami wybuchowymi jak gąbkę. A tak, to co najwyżej może się podpierać opiniami zaczerpniętymi od drobnego pijaczka mieniącego się redaktorem, który w delirce pisał o trotylu i ekspertami od wybuchowych parówek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX