Władysław Kosiniak-Kamysz: Nauczyciele powinni zawiesić strajk na czas trwania egzaminów

Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL, podkreślił w Poranku Radia TOK FM, że odpowiedzialność za porozumienie z planującymi strajk nauczycielami leży całkowicie po stronie rządu.
Zobacz wideo

Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL, podkreśli w TOK FM, że proponowanie przez Beatę Szydło 1 kwietnia jako kolejnego terminu rozmów z planującymi strajk nauczycielami jest "kompletnie nieodpowiedzialne".

- Trzeba negocjować każdego dnia. Jeżeli rozpoczęły się negocjacje w centrum dialogu w poniedziałek, to powinny trwać we wtorek i w środę, i każdego dnia, żeby uniknąć strajku w czasie egzaminów - zaznaczył gość TOK FM. 

Strajk nauczycieli. Dworczyk: Niech związkowcy dogadają się między sobą. Broniarz: To próba przeczekania

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeśli nie będzie porozumienia, cała wina spada na rząd

Przewodniczący podkreślił, że nie chciałby, aby doszło do strajku, ale rozumie determinację nauczycieli. Dodał, że teraz cała odpowiedzialność za zawarcie porozumienia jest po stronie rządu, choć w jego ocenie w rozmowy ze związkowcami powinien się też włączyć prezydent Andrzej Duda, który jest patronem dialogu. 

- Jeżeli nie będzie propozycji, która daje szansę na zawarcie porozumienia i nie będzie porozumienia, to cała wina spada na rząd. Ale odpowiedzialnością za funkcjonowanie szkoły też trzeba się podzielić z tymi, którzy uczą w tej szkole, czyli nauczycielami, związkami zawodowymi. Uważam, że powinni zawiesić ten strajk na czas egzaminów - stwierdził polityk. 

- Ale to żaden straszak dla władzy - podkreśliła prowadząca program, Dominika Wielowieyska

- Każdy dzień strajku jest problemem dla władzy i jest rzeczą, za którą władza jest odpowiedzialna. Jest czas do 8 kwietnia. Chciałbym, żeby doszło do porozumienia. Rząd musi zrobić wszystko, żeby do niego doszło. Niech nie dzieli teraz związkowców, niech nie wybiera sobie, z którymi będzie rozmawiać - podkreślił Kosiniak-Kamysz. 

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP ma rozpocząć się 8 kwietnia, kilka dni przed egzaminem gimnazjalnym (10 kwietnia) i ósmoklasisty (15 kwietnia). Związkowcy chcą prowadzić go do odwołania, może więc objąć także planowane na początek maja matury.

Koalicja Europejska przetrwa do wyborów parlamentarnych?

Dziennikarka pytała również przewodniczącego, czy jeżeli PSL uzyska dobry wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to jest szansa na utrzymanie Koalicji Europejskiej  także w polskich wyborach parlamentarnych. 

"Zapomniałem, my atakujemy tylko w obronie". Jan Wróbel ironizuje, słuchając Adama Bielana 

- Będziemy pewnie o tym mocno dyskutować. Te decyzje zapadają po wielkiej dyskusji - stwierdził, przypominając, że decyzja o wejściu do KE zapadła po kilku miesiącach rozmów. - Zobaczymy też, jaki będzie wynik. Dzisiaj trzeba wygrać wybory europejskie, trzeba wzmocnić pozycję Polski - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Władysław Kosiniak-Kamysz o strajku nauczycieli
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 14 razy 12

  A głodujący niech zawieszają strajk na czas posiłków.

 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 12

  "Nauczyciele powinni zawiesić strajk na czas egzaminów."- jeżeli tak zrobią, to mogą sobie darować strajkowanie. Tylko ekstremalna sytuacja może zmusić rząd do myślenia. Rozdają na prawo i lewo, kupują sobie elektorat, to na nauczycieli też niechaj uwagę zwrócą.

  " Dla tych, co zarabiają 20 tysięcy miesięcznie, 500 plus nie jest potrzebne. "- ci, którzy zarabiają 4 tysiące też sobie bez 500 radzili, a jeszcze podatki odprowadzają. Największa kasa idzie w tych, którzy pracą się nie hańbią i wychowają nam pokolenia bezrobotnych w wyboru, co to się im będzie należało.

 • grajag

  Oceniono 10 razy 10

  Oj Kosiniak, a kiedy mają strajkować , w wakacje? Pies z kulawą nogą nie będzie chciał z nimi rozmawiać. Jak policja strakiwała (L4) przed szczytem w Warszawie ,to szybciutko dostali dużą podwyżkę. Nauczyciele, trzymajcie się !!! To będzie wina rządu nie wasza, bo szybko mogą nie dopuścić do strajku. Tylko kasę potrzebują na kiełbasę wyborczą i misiewiczów. Teraz szczują na was bo tak mają. Dzień bez szczucia i szczujni jest dniem straconym.

 • spokojny4

  Oceniono 11 razy 9

  Durna wypowiedz !!!!!! Jesli nie teraz to kiedy?? Pewnie najlepiej w wakacje. Sama forma protestu powinna sie ograniczac do ,,wymachiwania,,, palcem w bucie. Tak to widziKosiniak???
  PS) NAUCZYCIELE !!!!!!! Nie odpuszczajcie .
  W PSLu wkurza mnie retoryka ze oni istnieja 120 lat--- zapominaja ze mieli 45cio letnia przerwe na lata komuny kiedy zwali sie ZSL. Mysle ze doczekam sie konca tej zasciankowej, pazernej, sprzedajnej, klerykalnej formacji. Wcale nie oznacza to ze caly elektorat dzisiejszego PSL przejmia PiSSoffcy

  Pozdrawiam- Stanislaw Gucwa- ten od laski

 • biesczad1

  Oceniono 9 razy 9

  PiSowski reżim gardzi ludźmi inaczej niż oni myślącymi, gardzi inteligencją, więc mnie ich haniebne zachowanie wobec nauczycieli wcale nie dziwi...

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 8 razy 8

  Panie Władku
  mogą, a nie powinni. Ale strajk jest formą uciążliwego nacisku. Gdy nie ma uciążliwości, nie też strajku.
  Panie Władku
  PIS właśnie czeka na takie posunięcie. Gdy nauczyciele zawieszą strajk, to niczego po odwieszeniu nie osiągną.
  PIS ma w dupie, Panie Władku inteligencję, chyba że należy ona do jedynie słusznej (w cudzysłowie) partii.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 7 razy 7

  A rolnicy powinni nie powinni protestować bo przecież mają samozatrudnienie i sami odpowiadają za swój profil produkcji.

 • jacek7205

  Oceniono 11 razy 7

  PIS wydał ponad 10 mld zł z naszych podatków na odkupienie PKO. Następnie mając tam władzę chciał aby PKO sfinansowała ich dwie "srebrne wieże" z ponad 1 mld zł. To skąd oni teraz mają wziąć kasę na nauczycieli? Lepiej się zadłużyć na 13 emeryturę bo 10 mln potencjalnych emeryckich wyborców to nie 600 tys nauczycieli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX