Władysław Kosiniak-Kamysz: Nauczyciele powinni zawiesić strajk na czas trwania egzaminów

Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL, podkreślił w Poranku Radia TOK FM, że odpowiedzialność za porozumienie z planującymi strajk nauczycielami leży całkowicie po stronie rządu.
Zobacz wideo

Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL, podkreśli w TOK FM, że proponowanie przez Beatę Szydło 1 kwietnia jako kolejnego terminu rozmów z planującymi strajk nauczycielami jest "kompletnie nieodpowiedzialne".

- Trzeba negocjować każdego dnia. Jeżeli rozpoczęły się negocjacje w centrum dialogu w poniedziałek, to powinny trwać we wtorek i w środę, i każdego dnia, żeby uniknąć strajku w czasie egzaminów - zaznaczył gość TOK FM. 

Strajk nauczycieli. Dworczyk: Niech związkowcy dogadają się między sobą. Broniarz: To próba przeczekania

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeśli nie będzie porozumienia, cała wina spada na rząd

Przewodniczący podkreślił, że nie chciałby, aby doszło do strajku, ale rozumie determinację nauczycieli. Dodał, że teraz cała odpowiedzialność za zawarcie porozumienia jest po stronie rządu, choć w jego ocenie w rozmowy ze związkowcami powinien się też włączyć prezydent Andrzej Duda, który jest patronem dialogu. 

- Jeżeli nie będzie propozycji, która daje szansę na zawarcie porozumienia i nie będzie porozumienia, to cała wina spada na rząd. Ale odpowiedzialnością za funkcjonowanie szkoły też trzeba się podzielić z tymi, którzy uczą w tej szkole, czyli nauczycielami, związkami zawodowymi. Uważam, że powinni zawiesić ten strajk na czas egzaminów - stwierdził polityk. 

- Ale to żaden straszak dla władzy - podkreśliła prowadząca program, Dominika Wielowieyska

- Każdy dzień strajku jest problemem dla władzy i jest rzeczą, za którą władza jest odpowiedzialna. Jest czas do 8 kwietnia. Chciałbym, żeby doszło do porozumienia. Rząd musi zrobić wszystko, żeby do niego doszło. Niech nie dzieli teraz związkowców, niech nie wybiera sobie, z którymi będzie rozmawiać - podkreślił Kosiniak-Kamysz. 

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP ma rozpocząć się 8 kwietnia, kilka dni przed egzaminem gimnazjalnym (10 kwietnia) i ósmoklasisty (15 kwietnia). Związkowcy chcą prowadzić go do odwołania, może więc objąć także planowane na początek maja matury.

Koalicja Europejska przetrwa do wyborów parlamentarnych?

Dziennikarka pytała również przewodniczącego, czy jeżeli PSL uzyska dobry wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to jest szansa na utrzymanie Koalicji Europejskiej  także w polskich wyborach parlamentarnych. 

"Zapomniałem, my atakujemy tylko w obronie". Jan Wróbel ironizuje, słuchając Adama Bielana 

- Będziemy pewnie o tym mocno dyskutować. Te decyzje zapadają po wielkiej dyskusji - stwierdził, przypominając, że decyzja o wejściu do KE zapadła po kilku miesiącach rozmów. - Zobaczymy też, jaki będzie wynik. Dzisiaj trzeba wygrać wybory europejskie, trzeba wzmocnić pozycję Polski - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM