O czym Donald Tusk rozmawiał z Grzegorzem Schetyną w Brukseli? Żakowski pyta Sławomira Neumanna

W czwartek Donald Tusk spotkał się w Brukseli z Grzegorzem Schetyną. Sławomir Neumann, przewodniczący klubu PO-KO, mówił w TOK FM, że rozmowa dotyczyła m.in. tego, w jaki sposób Koalicja Europejska może wykorzystać potencjał byłego lidera PO.
Zobacz wideo

Prowadzący Poranek Radia TOK FM, Jacek Żakowski, pytał Sławomira Neumanna, przewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej o czwartkowe (28 marca) spotkanie Grzegorza Schetyny z Donaldem Tuskiem w Brukseli. Zdjęcie rozmawiających ze sobą byłego i obecnego lidera PO opublikował na Twitterze Schetyna. A do tego opatrzył je tajemniczym komentarzem: "A tymczasem w Brukseli...". To wywołało falę domysłów, czego mogła dotyczyć ta narada. 

- To było bardzo dobre, kilkugodzinne spotkanie. To bardzo ważna rozmowa, która dotyczyła fundamentalnych spraw. Puenta: Odpowiedzialność za Polskę - podkreślał gość TOK FM. 

- Wraca Donald Tusk na prezydenta czy nie wraca? - dopytywał dziennikarz. 

- Na razie są wybory europejskie. Donald Tusk jest też, tak jak my, żywotnie zainteresowany dobrym wynikiem Koalicji Europejskiej - nie chciał zdradzić szczegółów przewodniczący, choć zaznaczył, że rozmowa "była o wszystkim". 

Dodał, że nakreśliła ona "trochę ramy współpracy na przyszłość". 

Donald Tusk pytany o start w wyborach prezydenckich: Nie mówię definitywnie "tak"

Spotkanie Schetyna-Tusk. "A imperator słucha"

Żakowski zwrócił uwagę na złośliwości dotyczące przekazu wizualnego, płynącego ze zdjęcia, które zrobiono szefowi PO i przewodniczącemu Rady Europejskiej: "Grzegorz Schetyna pojechał złożyć meldunek, a imperator słucha". 

- Grzegorz Schetyna odda buławę? Czy to był temat tej rozmowy? - chciał wiedzieć dziennikarz.

- Nie, absolutnie. To była dobra rozmowa o tym, jak Koalicja Europejska może wykorzystać potencjał Donalda Tuska i jak widzimy rolę Donalda Tuska w przyszłości. Mówimy o tym od wielu miesięcy. O tym, że byłby dobrym, wręcz idealnym, kandydatem Koalicji Europejskiej na prezydenta w wyborach 2020 roku - zaznaczył polityk. 

- O tym też panowie rozmawiali: jak się układa kalendarz wyborczy i co należy krok po kroku robić, żeby ten efekt, nad którym pracujemy był osiągnięty - mówił, tłumacząc, że chodzi o wygranie najpierw wyborów do PE, potem polskich wyborów parlamentarnych, a następnie wyborów prezydenckich w Polsce. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Jacek Żakowski rozmawiał ze Sławomirem Neumannem także o zarzutach wobec PO o populizm, strajku nauczycieli i źródłach energii w Polsce. 

DOSTĘP PREMIUM