Wojciech Hermeliński przestaje być przewodniczącym PKW. "Na początku wiele osób mi to stanowisko odradzało"

Sędzia Wojciech Hermeliński, od 2014 pełniący funkcję przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, przestaje być w piątek jej członkiem.
Zobacz wideo

Sędzia Wojciech Hermeliński kończy dziś 70 lat i tym samym przestaje być członkiem i przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego pełnił tę funkcję od 2014, kiedy po wyborach samorządowych do dymisji podała się większość członków PKW. Powodem była m.in. awaria systemu zliczającego głosy oraz przedłużające się sumowanie wyników.

Państwowa Komisja Wyborcza. kto wybierze nowego członka?

W skład Komisji, która nadzoruje przebieg wyborów w Polsce, wchodzi: po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nowego członka na zwalniany wakat formalnie wybiera prezydent spośród kandydatów przedstawionych przez Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska już zapowiedziała, że do pełnienia tej funkcji Trybunał oddeleguje, wybranego w tej kadencji, sędziego Grzegorza Jędrejka. Ale swojego przewodniczącego Państwowa Komisja Wyborcza wybierze już samodzielnie spośród wszystkich członków.

Zobacz wideo

Ustępujący Wojciech Hermeliński nie żałuje, że 5 lat temu podjął się zadania, chociaż okoliczności, w których obejmował urząd, nie były najkorzystniejsze:

- Wiele osób na początku mi to odradzało, szczególnie w sytuacji jaka miała miejsce po wyborach w 2014 roku, przy tym zamieszaniu, znaczącym obciążeniu Państwowej Komisji Wyborczej negatywnymi, krytycznymi opiniami. Nie chwaląc się, ale nasze słupki wiarygodności poszły w górę - tłumaczył.

Hermeliński o sędziach pokoju. "Nikt nie mówi o konstytucji. Schodzimy poniżej poziomu PRL"

Po jesiennych wyborach parlamentarnych dojdzie do reformy Państwowej Komisji Wyborczej. Nowych członków ma między innymi powoływać Sejm. Do tej pory wszyscy członkowie PKW pochodzili z pozapartyjnego nadania.

DOSTĘP PREMIUM