Jarosław Kaczyński mówi o "ACTA 2" i rozszerza swoją "piątkę" o "plus". "Jest nim wolność"

PiS dokona takiej implementacji dyrektywy o prawie autorskim, że wolność będzie zachowana. Dlatego od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce", a "piątce plus". Ten plus to wolność - powiedział na konwencji PiS szef tej partii Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

Prezes PiS mówił, że ostatnio poza Polską, w Parlamencie Europejskim zapadła decyzja, która "w wolność godzi, a przynajmniej może godzić". - W tę wolność dzisiaj tak bardzo cenioną przez wszystkie pokolenia, a w szczególności przez młodsze pokolenie - wolność w internecie, mówię o tzw. ACTA 2 - powiedział Kaczyński.

Mówił, że PO jeszcze nie tak dawno mówiła, że jest przeciwna temu rozwiązaniu, a w czasie głosowania w PE część polityków PO była za, część się wstrzymała, a dwie osoby wyjęły karty do głosowania. - W istocie (Platforma) była za - stwierdził prezes PiS.

Czytaj także:  Dyrektywa przegłosowana, jak zmieni się internet? "Zacznie formą przypominać telewizję"

Kaczyński mówił, że Polska ma ponad dwa lata na implementację nowych przepisów. - PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana - zadeklarował prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że "Prawo i Sprawiedliwość jest partią wolności". - Dobre prawo, równe dla wszystkich prawo, plus sprawiedliwość równa się wolność  - dodał.

- Od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce PiS", będziemy mówili o "piątce plus" - mówił prezes PiS.

- Wielokrotnie to mówiłem (...) Polska w dzisiejszym świecie, gdzie wolność się cofa - trzeba tak to sobie jasno powiedzieć - w Europie pozostanie wyspą wolności. Dzięki komu? Dzięki Polakom i dzięki PiS - przekonywał Kaczyński.

"Bezkosztowe rozszerzenie obietnic"

Konwencja odbywa się na dziedzińcu Fahrenheita Politechniki Gdańskiej.

W sobotę od rana pojawiały się nieoficjalne informacje, że podczas spotkania szef PiS rozszerzy tzw. piątkę PiS o kolejną propozycję programową dotyczącą "bardzo ważnego tematu". Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Porozumienie) pytany wcześniej w sobotę o kolejną propozycję programową do "piątki PiS" wyraził opinię, że będzie ona bezkosztowa dla budżetu. - Mogę tylko powiedzieć, że tym razem nie będzie chodziło o kolejny transfer społeczny. To będzie propozycja z innego obszaru – mówił Gowin w RMF FM.

- My teraz – jako państwo – powinniśmy się skoncentrować na tym drugim silniku rozwoju obok konsumpcji. Tym drugim, równie ważnym, (...) są inwestycje - dodał. Podkreślił, że "potrzebujemy tworzyć warunki do dużo szybszych inwestycji”.

"Piątka Kaczyńskiego"

Pod koniec lutego prezes Kaczyński i premier Morawiecki na konwencji w Warszawie zapowiedzieli nowe propozycje programowe - tzw. nową piątkę PiS. Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także "trzynastka" dla emerytów oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Podczas konwencji poza Kaczyńskim głos zabiorą premier Mateusz Morawiecki oraz liderka pomorskiej listy kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego, eurodeputowana Anna Fotyga.

Na liście kandydatów PiS na Pomorzu są też: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz b. radna sejmiku wojewódzkiego Danuta Sikora. Na czwartym miejscu jest poseł Piotr Muller, a na piątym senator Antoni Szymański. Kolejne miejsca na liście zajmują Arleta Kurzelewska, Danuta Białooka-Kostenecka, wiceprezes Porozumienia i gdański radny Karol Rabenda oraz wiceprezes zarządu Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji Patryk Demski. Pomorską listę PiS zamyka wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk.

Sobotnia konwencja w Gdańsku jest kolejną z cyklu konwencji regionalnych partii w czasie trwającej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. PiS zainaugurował ją spotkaniem w Jasionce pod Rzeszowem, które odbyło się na początku marca. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

TOK FM PREMIUM