Schetyna: Anna Zalewska nie da rady uciec do Brukseli. PO chce wotum nieufności wobec szefowej MEN

W przyszłym tygodniu PO zgłosi wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej - zapowiedział w sobotę lider Platformy Grzegorz Schetyna. Jak mówił, PO rozliczy minister Zalewską "ze zniszczenia polskiej szkoły".
Zobacz wideo

Schetyna przypomniał na konwencji regionalnej Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu, że "jedynką" PiS w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim będzie szefowa MEN, która - jak powiedział lider PO - "kończy zamykać 7,5 tysiąca gimnazjów w Polsce".

Ocenił, że wystawienie Zalewskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego dowodzi, że "akcja ewakuacja trwa na całego". - Dzisiaj bardzo wyraźnie mówimy "to nie przejdzie", Polacy są mądrzy, nie doceniacie ich, pani Zalewska nie da rady uciec do Brukseli, bo po prostu Polacy jej nie wybiorą  - powiedział Schetyna.

- A my najpierw rozliczymy minister Zalewską ze zniszczenia polskiej szkoły. W przyszłym tygodniu PO zgłosi wobec niej w Sejmie (wniosek o) wotum nieufności  - zapowiedział Schetyna.

Schetyna: Jak wygramy wybory nauczyciele dostaną 1000 zł podwyżki

Szef PO mówił, że polskie szkolnictwo przeżywa największy kryzys ostatniego 30-lecia. - Polskie szkolnictwo to dziś chaos i upadek. Nie mówię tu tylko o zbliżającym się strajku nauczycieli, bo ten strajk to tylko objaw choroby. Przyczyną jest cały system PiS oparty na braku szacunku i zaufania, na głuchocie na głosy fachowców, na przekonaniu, że oni w PiS-ie są najmądrzejsi, a reszta to gorszy sort. (...) Doprowadzili szkoły na skraj przepaści i nic dalej do nich nie dociera - powiedział lider PO.

Dodał, że obecny rząd "zniszczył lasy, stadniny, a dziś upada polska szkoła, służba zdrowia i finanse publiczne".

Podkreślił, że "zabieranie dzieciom nowoczesnej szkoły to zabieranie im przyszłości". - My dzisiaj będziemy o tę przyszłość walczyć. (...) Nauczycielom należy się podwyżka i gwarantuję, że dostaną 1 tys. zł brutto jak tylko wygramy wybory parlamentarne - zadeklarował.

- Polska szkoła może być najlepsza i najnowocześniejsza na świecie. Tylko z ministerstwa edukacji musi odejść ta żałosna ekipa - podkreślił.

Strajk nauczycieli 

W poniedziałek do rozmów na temat protestu nauczycieli wracają związkowcy i strona rządowa. Poprzednie negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego zakończyły się fiaskiem. Jeżeli strony nie dojdą do kompromisu to nauczyciele grożą ogólnopolskim strajkiem, który może trwać w trakcie egzaminów. Protest ma się zacząć 8 kwietnia. 

TOK FM PREMIUM