Kaczyński ogłosił "piątkę plus" PiS. "Miał być gamechanger, wyszedł niewiele znaczący rebranding"

Nie "piątka" PiS, ale "piątka plus". Tak od dzisiaj partia rządząca ma mówić o swoich obietnicach - mówił w Gdańsku Jarosław Kaczyński. Politycy opozycji krytykują PiS, z kolei dziennikarze i publicyści oceniają, że to raczej kosmetyczna zmiana.

W sobotę od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje o rozszerzeniu tzw. "piątki Kaczyńskiego", czyli zbioru socjalnych obietnic PiS. Okazało się, że Jarosławowi Kaczyńskiemu w tym kontekście chodziło o dyrektywę dotyczą praw autorskich przyjętą w tym tygodniu przez Parlament Europejski. Prezes PiS mówił, że ostatnio poza Polską zapadła decyzja, która "w wolność godzi, a przynajmniej może godzić". - W tę wolność dzisiaj tak bardzo cenioną przez wszystkie pokolenia, a w szczególności przez młodsze pokolenie - wolność w Internecie, mówię o tzw. ACTA 2 - powiedział Kaczyński. - PiS dokona takiej implementacji dyrektywy o prawie autorskim, że wolność będzie zachowana; dlatego od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce", a "piątce plus"; ten plus to wolność – dodawał Kaczyński.

Po słowach prezesa PiS politycy opozycji prześcigają się w złośliwościach na Twitterze. Przypominają między innymi, że nadal nie wiadomo, gdzie znajduje się poszukiwany listem gończym Marek Falenta, główny bohater afery podsłuchowej.

Dziennikarz i publicyści także krytykują słowa prezesa PiS. - Czy to ten sam PiS, który chciał wywalić większość dziennikarzy z Sejmu, nie zniósł art. 212 KK, i nie pozwala zadawać pytań podczas konferencji Prezesa, teraz chce bronić Polaków przed cenzurą? - napisał Jacek Nizinikiewicz z "Rzeczpospolitej".

- Implementacja tzw. dyrektywy Acta2 bez zagrożenia dla wolności słowa to po prostu jej implementacja, czyli prezes PiS zapowiedział zwykłe wdrożenie przepisów, ale sprzedaje to jako obronę wolności. Takie obietnice to każdy może złożyć - skomentował Bartek Godusławski, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej". 

- Porywające to rozszerzenie „piątki”. Kaczyński „dokona implementacji”. Zabawnie wyglądają wczorajsze i dzisiejsze wpisy PIS-owskich kelnerów, którzy to między innymi na TT pompowali - napisał na Twitterze Tomasz Lis z "Newsweeka". 

- Na konwencji PiS miał być gamechanger i rozszerzenie „piątki”. Skończyło się niewiele znaczącym rebrandingiem i jazdą po #acta2, a może raczej postawieniem na mocno fałszywy spin o tłamszeniu wolności w Internecie. Spin partii, która ma na koncie ustawy godzące w tę wolność - skomentował Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". 

- Podsumowanie propozycji PiS dziś mam krótkie: Kto spinem wojuje, czasami spinem ginie - napisał Michał Kolanko, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Na krytykę odpowiedział Paweł Szafernaker, sekretarz stanu w MSWiA. - Jak Jarosław Kaczyński przedstawił "Nową Piątkę PiS" to opozycja grzmiała, że nas na to nie stać. Jak przedstawił PLUS do tej piątki, który nic nie kosztuje, to też krytykują. Tymczasem Polacy od zawsze chcą wolności. Także tej wolności ekonomicznej i tej w internecie. I tylko PiS to gwarantuje! - napisał Szafernaker. 


 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Kaczyński ogłosił "piątkę plus" PiS. "Miał być gamechanger, wyszedł niewiele znaczący rebranding"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 2 razy 2

  Najczęściej tak jest, ze o zdrowiu marzą ludzie chorzy, o potrawach opowiadają głodni, o pieniądzach śnią biedni, a o wolności opowiadają ludzie jedną nogą w więzieniu. Innym takie rzeczy nie zaprzątają głowy na co dzień, mierzą się oni z innymi wyzwaniami. Dla Kaczyńskiego widmo pobytu na Rakowieckiej spędza sen z oczu. Wie, ze z tego upadku juz się nie podniesie. Znikąd nie otrzyma pomocy, jeszcze go chętnie wdepczą w ziemię i wytrą o niego buty. Juz nawet Jezow Ziobro go nie odwiedza w bunkrze na Nowogrodzkiej, musi się do niego na Łubiankę
  fatygowac osobiście, i wcześniej się zapowiedziec. Wolnośc w jakiejkolwiek formie, obiecana przez bolszewików to upiorny zart z rzeczywistości. Pocieszam się, ze zawsze jak Kaczyński stawał się twarzą kampanii, groził, straszył, szantazował, oczerniał, to zawsze z panem Donaldem Tuskiem przegrywał. 8 lub 9 wyborów z rzędu.
  On o tym dobrze wie, ale nie ma wyboru. Musi wymazac ze społecznej pamięci, ze jest podłym, pospolitym oszustem, małym zoliborskim geszefciazem łasym na pieniądze, cudze pieniądze. Musi udowodnic, ze te rozczłapane buty, garnitury z pojemników PCK, to dary od działaczy PiS-u z Wałbrzycha, od Zalewskiej. A o wolności w internecie mówi, bo nie ma internetu i czuje się wolny, a jak Duda nie zdradzi, to będzie się czuł tez
  ułaskawiony.

 • janusik003

  Oceniono 1 raz 1

  Tym razem widać że ktoś mu to podstawił do przeczytania bo sam nie bardzo wie o co w tym chodzi. Ciekawe kto. Ja stawiam na socjotechników z KK, oni teraz i wszystko dotychczas wymyślili i ustawili Jarkowi jak do tego dochodzić , szczegółowo to się nazywa mapa drogowa. A że wyszło inaczej, wpadki się zdarzają.

 • eski57

  Oceniono 1 raz 1

  - No to NIE ma powodów do glosowania na Prawicę :
  - wczoraj przy tekście .. „Kaczyński ma ogłosić jeszcze jedną obietnicę ..” napisałem ; będzie 500+ dla nauczycieli … , no bo jeszcze miałem nadzieję , że prezes jeszcze potrafi myśleć i współczuć , a przede wszystkim , że ogłoszeniem podwyżki o 500 (drugie 500 np. od września .. z solidnym wytłumaczeniem ) może odzyskać – przynajmniej znaczącej części Nauczycieli i Rodziców sympatię i zrozumienie ! A ON obiecuje Wolność !
  - Co za łaskawca – widać , że wątpi w możliwości Polaków , że jak będzie potrzeba , to sobie sami wywalczą !!
  - No więc tym wystąpieniem J. Kaczyński potwierdził , ze Jego ekipa NIE ma już NIC do Dania , no TO poco na nich głosować ? !
  - Trzeba wybrać nową Ekipę , która będzie dysponowała wysokiej klasy fachowcami , którzy zdołają utrzymać wszystkie przyznane fundusze , a dzięki inwestycjom i racjonalnemu rozwojowi gospodarki zdołają wypracować wartości na dalszą likwidację biedy i poprawę poziomy życia społeczeństwa !

 • musa-kusa

  Oceniono 1 raz 1

  Najbardziej zmokły kapiszon od 220 lat, czyli od odkrycia piorunianu rtęci :)

 • pn-ski

  0

  Znowu Jarosław przeskakuje przez bramę Stoczni by bronic naszej wolności, tym razem Nobel go nie ominie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX