Szymański przypomina opozycji: Przy okazji tych wyborów nie da się obalić rządu

- Zjednoczona Prawica zrobiła wszystko, żeby ta kampania przed wyborami do europarlamentu była skoncentrowana na sprawach europejskich - przekonywał wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.
Zobacz wideo

- Tendencja jest właściwa, szkoda, że tak późno - tak o głosowaniach w sprawie warunków brexitu w brytyjskim parlamencie mówił w TOK FM polski minister do spraw europejskich Konrad Szymański. Odniósł się w ten sposób do zmniejszającej się przewagi przeciwników umowy brexitowej forsowanej przez premier Theresę May. Umowy, która - według Szymańskiego - dobrze realizuje oczekiwania Polski.

Wiceszef MSZ podkreślił też, że w ubiegłym tygodniu deputowani - w tak zwanych orientacyjnych głosowaniach - największą różnicą głosów odrzucili scenariusz wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy. - To jest optymistyczne. To jest trafna diagnoza, warto na tym zbudować odpowiedź - mówił Szymański.  

"Opozycja nie może obalić rządu"

Minister do spraw europejskich był też pytany o kampanię wyborczą przed majowymi wyborami do europarlamentu. Jak mówił, opozycja próbuje wywoływać złe emocje. - Przy okazji wyborów europejskich chcą rozprawić się z rządem. Te wybory rządu nie dotyczą, nie można go obalić – ocenił Konrad Szymański.

W jego opinii to jeden z dwóch głównych przekazów opozycji przed majową elekcją. - Jego druga noga to absurdalne rozważania na temat perspektywy o polexicie. Polska pod tym względem jest jedynym krajem w Unii Europejskiej. Odpowiedzialni liderzy w państwach członkowskich robią wszystko, by zamykać takie dyskusje – mówił wiceszef MSZ ds. Europejskich.

Szymański podkreślał, że temat polexitu wywoływany "jest na siłę". - Bo to pewnie zgodne z interesem partyjnym, ale nie wpisuje się w polską rację stanu i odbywa się kosztem interesu państwowego. Nie potrzebujmy takiej dyskusji. To są zwykłe próby wywoływania skrajnych emocji, które są niezwiązane z sensem wyborów europejskich – podsumował Konrad Szymański.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM