Dlaczego Janina Ochojska wchodzi do polityki? "Chciałam pokazać, że może być uprawiana etycznie"

Janina Ochojska tłumaczyła w Poranku Radia TOK FM, co skłoniło ją do wejścia do polityki. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej jest "jedynką" na liście Koalicji Europejskiej na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
Zobacz wideo

Piotr Kraśko, prowadzący Poranek Radia TOK FM, pytał wieloletnią szefową Polskiej Akcji Humanitarnej, dlaczego akurat teraz zdecydowała się na wejście do polityki.

- Przesądził fakt, że widzę konieczność wpływania na politykę Unii Europejskiej z trochę wyższego poziomu. Mamy kryzys wartości, czyli kryzys, który wiąże się też z polityką. Polityka potrzebuje ludzi, którzy kierują się wartościami, którzy pochodzą z organizacji pozarządowych. Chciałam pokazać, że polityka może być uprawiana etycznie  - tłumaczyła. Dodała, że warto też uczyć młodych ludzi, by w życiu kierowali się właśnie wartościami. 

Janina Ochojska nie chce jednak radykalnie zmieniać dotychczasowego obszaru swojej działalności. W Parlamencie Europejskim chciałaby pracować w komisji, która zajmuje się pomocą humanitarną i rozwojową. 

- Widzę duże możliwości w urozmaiceniu działań tej komisji i zmiany trochę kierunku jej działań. Można byłoby tak zmienić politykę migracyjną Unii Europejskiej, żeby dać ludziom szansę pozostania w kraju ich pochodzenia - mówiła. Kandydatka Koalicji Europejskiej wyjaśniała, że koszt utrzymywanych przez Europejczyków obozów dla uchodźców jest bardzo duży, podczas gdy dzięki działaniom z zakresu pomocy rozwojowej można byłoby stworzyć warunki, które pozwoliłyby potencjalnym uchodźcom na pozostanie na zamieszkiwanych przez nich terenach. 

Strajk nauczycieli

Piotr Kraśko pytał także o zaplanowany na 8 kwietnia strajk nauczycieli. Kandydatka Koalicji Europejskiej zaznaczyła, że popiera protest.

- Mamy bardzo dużo zaangażowanych nauczycieli, ale żeby utrzymać ich w szkołach, oni muszą otrzymać godne wynagrodzenie. Polityką, którą prowadzi Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest dobra, bo marnuje to, co najlepsze w polskiej szkole. Nauczyciele mają prawo do walki o swoją godność - stwierdziła, dodając, że należy pamiętać, iż nauczyciele walczą tak naprawdę o szacunek do swojego zawodu.

O 13 ma się zacząć kolejna runda negocjacji między przedstawicielami rządu i nauczycielskich związków zawodowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM