Marek Borowski: Wszystkie miłe prezenty, które rząd daje, będą na kredyt

- Sam Mateusz Morawiecki mówił, że mamy "mini cud gospodarczy", bo zwiększamy socjal, a zmniejszamy deficyt. Teraz nagle się okazuje, że cud się kończy - stwierdził w Poranku TOK FM Marek Borowski, senator, były wicepremier i były minister finansów.
Zobacz wideo

Prowadząca Poranek Radia TOK FM Karolina Lewicka zaczęła rozmowę od przypomnienia słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w kontekście podwyżek dla nauczycieli powiedział, że budżet państwa "nie jest z gumy". - To jest stara prawda, że budżet nie jest z gumy, ale przed takim stwierdzeniem pan premier wpakował do niego ponad 40 mld złotych i silnie go rozciągnął - stwierdził Marek Borowski. 

Według gościa TOK FM, sytuacja finansów polskich jest ogólnie dobra, gdyż - jak wyliczał - dług publiczny spadł poniżej 50 proc., a deficyt finansów publicznych jest obliczany przez fachowców na około 0,5 proc. 
- W takiej sytuacji rząd miał kilka możliwości. Pierwsza to taka, że można było osiągnąć zerowy deficyt budżetu państwa. To nie było trudne i uważam, że to byłoby najlepsze pociągnięcie, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość pierwszy raz poszłoby do wyborów z hasłem, że "mamy historyczny sukces" i po 30 latach transformacji polski budżet jest zrównoważony - wyjaśniał senator. 

Druga możliwość, według byłego marszałka, była taka, aby zamiast celować w zerowy deficyt, rząd zdecydował się zaspokoić najbardziej palące potrzeby w Polsce. - Dziś to zdrowie i edukacja, a także niepełnosprawni. Oni oczekują już od lat na większe wsparcie państwa - mówił Borowski. Na tę opcję jednak, jak powiedział senator, PiS także się nie zdecydował. - Rząd wybrał trzecie rozwiązanie, czyli takie, żeby zachęcić inne grupy społeczne do głosowania na PiS. To najgorsze z możliwych rozwiązań - przekonywał. 

Według Borowskiego, w ramach tzw. "piątki Kaczyńskiego" są rozwiązania lepsze i gorsze. - Propozycję 500 plus na pierwsze dziecko trudno jakoś zasadniczo krytykować. Można krytykować to, że program ten jest dla wszystkich, niezależnie od dochodu - powiedział. Przypomniał, że główny argument PiS w tej sprawie opierał się na tym, iż nie jest to pomoc socjalna, ale program, który ma sprawić, by ludzie decydowali się na dzieci częściej niż do tej pory. 

- Ten argument spalił na panewce. Już widzimy, że 500 plus tego nie dało, ale za to faktycznie pomogło rodzinom biedniejszym. W związku z tym dawanie tego wszystkim jest niecelowe. Lepiej byłoby część tych pieniędzy przeznaczyć na coś innego - przekonywał Borowski. Dodał też, że przez nowe propozycje PiS, ci, którzy najbardziej oczekują pomocy państwa zostali odsunięci na margines. 

Reguła nadmiernego deficytu

W dalszej części rozmowy prowadząca Poranek Karolina Lewicka pytała senatora o regułę nadmiernego deficytu i regułę wydatkową. Dopytywała, czy spodziewa się on nowelizacji ustawy w tym zakresie. Przypomniała też, że według wyliczeń byłego wiceministra finansów Ludwika Koteckiego, w 2020 roku przekroczymy limit o prawie 60 mld zł. - Myślę, że pan Kotecki się nie myli - stwierdził Borowski i podkreślił, że jego zdaniem, reguła wydatkowa to "bardzo sensowny przepis". W skrócie mówi on, że tempo wzrostu wydatków publicznych nie może przekraczać tempa wzrostu gospodarczego.  

Zdaniem marszałka Borowskiego, nagłe zwiększenie wydatków publicznych, które rząd PiS zaczyna wdrażać (w przyszłym roku ma to być około 40 mld zł) "musi oznaczać przekroczenie reguły wydatkowej".
- A to jest zapis ustawowy, w związku z tym tak bezczelnie go przekroczyć raczej nie można. Albo PiS będzie próbował zmienić tę regułę i jeśli wygra wybory to zrobi to, a jeśli nie, to będą się z tym męczyć kolejne rządy - powiedział.

Na koniec pytany o deficyt budżetowy wskazał, że dodatkowe 40 mld zł wydatków zbliża Polskę do deficytu na poziomie 3 proc. - Problem polega na tym, że Polska bardzo dużym wysiłkiem ustabilizowała finanse publiczne. Sam premier mówił, że mamy "mini cud gospodarczy", bo zwiększamy socjal, a zmniejszamy deficyt. Teraz nagle się okazuje, że cud się kończy i wszystkie miłe prezenty, które rząd daje będą na kredyt - podsumował Borowski. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (84)
Marek Borowski: Wszystkie miłe prezenty, które rząd daje będą na kredyt
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 24 razy 8

  Dobry gospodarz jak ma przypływ gotówki to inwestuje w rozwój swojego gospodarstwa lub wpłaca na lokaty bankowe. Nie wydaje ich na prawo i lewo byle tylko zyskać poklask otoczenia. PiS zachowuje się jak bezmózgi gospodarz a budżet państwa traktuje jako swoją masarnię do produkcji kiełbasy wyborczej.

 • opalinski19

  Oceniono 9 razy 7

  Czy prezesem musi być taki chamuś, samolub i egoista a nie może być nim p.Marek Borowski?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 7

  z tym cudem to bym aż tak znowu nie przesadzał, Polska miała szanse po prostu pierwszy raz, od obalenia komuny wyjść na ZERO, czyli winien i ma wynosiłaby tyle samo PLN...
  a program Kaczyńskiego to zamiast zbilansowania deficytu, zwyczajny kredyt komercyjny na 40 miliardów, czyli ordynarny dług, którego wcale nie potrzeba było zaciągać. I zze stabilizacji przejdziemy w ciągu kilku miesiecy do zadłużenia jak za Gierka tylko tym razem nie będzie z tego dróg, fabryk, stoczni i hut tylko kiełbasa wyborcza

 • miikz

  Oceniono 21 razy 7

  tyle, że kacze katotumany cali posrani z radości!!!! ale ze niedługo na sniadanie, obiad i kolacje będą szczaw wpier....ć to do tępych łbów zaczadzonych kadzidłem nie dociera!!!!

 • dziadwawelski

  Oceniono 13 razy 5

  Zarzucanie Mateuszkowi czyli "banksterowi z łopatą" , że kłamie jest jak pretensje do słońca, że świeci !!!!

 • rozterka47

  Oceniono 15 razy 5

  PIS rozdaje kasę zamiast poprawiać funkcjonowanie państwa , szczególnie sluzby zdrowia i edukacji ,
  co z trzynastki emerytowi , który może umrzeć na SOR bo jest za mało lekarzy i brak kasy na specjalistyczne badania , co mu z trzynastki jak przez nią będzie musiał więcej wydawać na opłaty i zakupy , bo przeciez długi panstwa zaciągniete na te socjale trzeba będzie spłacać

 • wranek

  Oceniono 10 razy 4

  PiS to nie tylko zodzieje. Bo, żeby chcieć zajumac Dwie Wieże, to trzeba być Pisowskim Gangsterem.
  Albo okraść jednych i rozdać innym, za poparcie w wyborach.

 • oloros11

  Oceniono 5 razy 3

  nikt w Polsce a zwlaszcza suweren nie rozumie mechaniozmow gospodarki - w POlsce jeszcze przed 2 pokoleniami dziadowie i dzieci nie wiedzieli co to znaczy oszczedzac - nie bylo takiego pojecia
  obrot kapitalem - byl tylko jeden - dla ksiedza na tace - dzisiaj zyja z 1 do 1 ego i nie interesuje sie zupelnie przyszloscia - daka wiarenp panstwu ktore ma o niego zadbac !!!!
  to co w Polsce sie dzieje wieloketnie przecwiczono w Ameryce Poludniowej gdzie zardznieto calkiem niezle gospodarki /Argentyna/ nie tak dawno co zrreszta sie jeszcze nie skonczylo porzyklad Grecji moglby czegos nauczyc - niczego nie nauczyl bo niby kogo ma nauczyc - goscia 70 letnioego ktory musi zdobyc wladze lub jego suwerena zykacego od 1 do 1 ego?
  powanie myslacy powinien sie dobrze zastanowic czy moze zyc w takim kraju - zalatwia was w pewnym momencie totalnie - i to szybciej niz sie spodziewacie - a walcaz o wladze beda gotowi na kazde swinstwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX