Arłukowicz: "S" to była z Wałęsą. Teraz to jest jakaś ekipa kolesi, która próbuje nieudolnie zawłaszczyć historię

Bartosz Arłukowicz, kandydat KE w wyborach do europarlamentu, komentował w TOK FM "zarezerwowanie" przez Karola Guzikiewicza ze stoczniowej "S" gdańskiego placu Solidarności na obchody rocznicy 4 czerwca. - To jest tak absurdalne, że to jest nie do uwierzenia - stwierdził.
Zobacz wideo

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdził w środę (3 kwietnia) w radiowej Trójce, że start z list Koalicji Europejskiej m.in. Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera, wygląda jak "jakieś opóźnione dotrzymywanie umów Okrągłego Stołu". 

- Ci ludzie mają jakąś obsesję. To są ludzie, którzy we wszystkim upatrują jakiegoś spisku, podwójnego dna. Okrągły Stół był największym osiągnięciem w polskiej historii najnowszej. Jeśli ci ludzie tego nie doceniają, to znaczy, że nie rozumieją Polski, nie rozumieją polskiej duszy i polskich obywateli - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia i kandydat KE w wyborach do PE z drugiego miejsca na liście województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Dodał, że premierzy, którzy są na listach KE, to osoby, które wprowadzały Polskę do Unii Europejskiej czy NATO. - Zaś w PiS na listach jest pani premier Beata Szydło, która flagę Unii wyprowadzała z kancelarii premiera - przypomniał.

Walka o plac Solidarności w Gdańsku

Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Stocznia Gdańsk uzyskała zgodę wojewody pomorskiego na organizację cyklicznych, całodobowych zgromadzeń na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku w dniach 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada. Decyzja została wydana na okres trzech lat. Miasto planowało uczcić tam pierwsze częściowo wolne wybory spotkaniem przy symbolicznym okrągłym stole.

- To jest tak absurdalne, że to jest nie do uwierzenia. Pan Karol Guzikiewicz (wiceprzewodniczący stoczniowej "S" i radny PiS sejmiku pomorskiego - red.) stwierdził, że będzie blokować uroczystości 4 czerwca. "Solidarność" to była z Lechem Wałęsą. Teraz to jest jakaś ekipa kolesi, która próbuje nieudolnie zawłaszczyć historię - podkreślił. 

Tłumaczył, że zamiast uczynić z 4 czerwca święto Polski i przypomnieć światu czym był 1989 rok, "dzisiaj pan Karol Guzikiewicz rości sobie prawo do tego, żeby wskazywać, kto może a kto nie może obchodzić na placu Solidarności w Gdańsku rocznicę 4 czerwca". - Mówię do pana Guzikiewicza: my wszyscy Polacy wolnej, demokratycznej Polski stawimy się tam 4 czerwca, żeby pokazać, że Polska jest krajem demokratycznym, europejskim i będziemy się cieszyć z tego, że w ciągu 30 lat Polska zrobiła cywilizacyjny skok. A pan Guzikiewicz niech okupuje swój plac - zaznaczył. 

PO ogłosiło kandydatów na listy Koalicji Europejskiej w eurowyborach

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (41)
Walka o plac Solidarności w Gdańsku
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 21 razy 11

  "w PiS na listach jest pani premier Beata Szydło, która flagę Unii wyprowadzała z kancelarii premiera "- bo miała pełne koryto jako premier. Koryto nieco się odsunęło (choć zaszczyty nada się należą), niewielka szansa na utrzymanie się na pozycjach po wyborach parlamentarnych, więc pani Beata ma nadzieję na koryto pełne, mogące zaspokoić skromne wymagania. Ciekawe, czy będzie samochodem do domu jeździła. Jeżeli tak, to bójcie się Europejczycy.

 • biesczad1

  Oceniono 20 razy 8

  PZPR miał Zrzeszenie Zwiazków Zawodowych, PiS ma tzw. "solidarność" - nie mylić z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność"!!!

 • nessuno

  Oceniono 11 razy 7

  Solidarności, tego ruchu o pięknych ideach już dawno nie ma. Toto, co teraz bezprawnie używa tej nazwy, to żaden związek zawodowy, tylko przybudówka PiSd zielców składająca się z wałkoni, warchołów i obrońców pedofila Jankowskiego. Przybudówka, kierowana przez genetycznego zy eba dudę, ex-zomowca. Rechot historii.

 • donmarek

  Oceniono 15 razy 7

  Myli się pan, panie pośle. To niejaki Duda Piotr z karabinem w dłoni, z narażeniem własnego życia w oddziale ZOMO walczył o "wolność". Ku chwale ojczyzny.

 • kemor234

  Oceniono 17 razy 7

  Pis, Pis, przede wszystkim ...
  Pis jest w stanie zniszczyć wszystko. Zdeprecjonować wszystkie działania i osiągnięcia innych ...
  Pis, Pis, przede wszystkim ...I na wieki wieków. Amen.

 • cezar85

  Oceniono 8 razy 6

  szefem ZOMO'wiec i zajmują się głównie ochroną pomników pedofilów

  wszystko w temacie solidarności

 • endrju1521

  Oceniono 18 razy 6

  Bartek, mylisz się, historię zawłaszczyli bardao udolnie

  i po cichu !

  Podręcznikowi "konsultanci" dyskretnie na wstępie

  wygumkowali Wałęsę z podręcznika historii !

 • muzoman

  Oceniono 7 razy 5

  Pewnie, że teraz tylko wykorzystują tamtą Solidarność, miernota, lizusy PIS-u i ZOMO-wiec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX