Konwencja KE. Schetyna o PiS: Oni nie mają strategii dla Polski, mają pełne kompleksów instynkty

- Polska musi być krajem, którym kierują zasady, a nie widzimisię przywódcy partyjnego. Polska musi wrócić do głównego stołu Unii Europejskiej - mówił na pierwszej wspólnej konwencji Koalicji Europejskiej przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna.
Zobacz wideo

Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, na początku dziękował wszystkim koalicjantom. Odniósł się również do planujących na poniedziałek (8 kwietnia) strajk nauczycieli. 

- Dziś myślami jesteśmy z nauczycielami. Musimy im wszyscy okazać solidarność. Zasługują, aby pracować w lepszych warunkach. Zasługują na wyższe pensje. Trzymajcie się mocno! Jesteśmy z wami! - podkreślił szef PO.

W przemówieniu nie zabrakło także odniesień do polityki o planów Prawa i Sprawiedliwości. 

- Oni nie mają strategii dla Polski, mają pełne kompleksów instynkty, grają na osłabienie Unii Europejskiej, wspierają europejski wyścig nacjonalizmów, chaotycznie kłócą się ze wszystkimi, w efekcie są sami i przegrywają polskie interesy, przegrywają nawet 1:27 - mówił Schetyna oraz dodał: - My uważamy odwrotnie. Polska musi być krajem, którym kierują zasady, a nie widzimisię przywódcy partyjnego. Polska musi wrócić do głównego stołu Unii Europejskiej - dodał.

Lider PO podkreślił, że w majowych wyborach europejskich i jesiennych wyborach parlamentarnych dokonamy wyboru przyszłości Polski przede wszystkim dla następnych pokoleń.

Wybory do europarlamentu 2019. Koalicja Europejska zaprezentowała hasło i deklarację programową

- Zdecydujemy, czy Polska będzie państwem obywateli, czy będzie państwem jednej, zachłannej partii. Wybierzemy, czy Polska będzie krajem, gdzie liczy się praca i umiejętności, czy państwem partyjnym, na wzór Rosji Putina, państwem, gdzie prokuratura powiadomiona o przyjęciu 50 tys. w kopercie nawet nie przesłuchuje podejrzanego, jeśli jest nim szef rządzącej partii - mówił Schetyna.

Zdaniem lidera PO, podczas tegorocznych wyborów wybierzemy też, czy Polska będzie trwale na Zachodzie, czy będzie zawracać na Wschód, "jak przez ostatnie cztery lata".

- My, Polacy wiemy z historii, że najgorzej jest, gdy dwa nieszczęścia przychodzą naraz, gdy nieudolne rządy wewnętrz spotykają się z kryzysem za granicą. Dzi.ś widzimy, że porządek świata się zmienia, chwieje się obecne najkorzystniejsze od wieków dla Polski środowisko, w którym nasze miejsce potrafiliśmy od 1989 roku wykorzystać - ocenił.

Zwodzenie Polski na manowce

Drugim przemawiającym był prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.  Podczas swojego wystąpienia pytał, czy można mieć lepszy dowód na zjednoczenie Polaków, niż obecna konwencja. Dodał, że udało się to, co wielu wydawało sie niemożliwe: zjednoczenie opozycji. - Wygramy wybory europejskie. To nie jest tylko cel polityczny, to jest nasz święty obowiązek, jako patriotów, Europejczyków, przyzwoitych Polaków - podkreślił.

- Kto mówi, że Unia Europejska to nierealna wspólnota,, kieduje Polskę na Wschód, ten zwodzi Polskę na manowce, szkodzi nam i naszym dzieciom. Nie ma przyszłości bez jedności Polek i Polaków i Europejczyków. Bez jedności, która daje pomyślność, która daje bezpieczeństwo. Wspólnie jesteśmy w stanie dokonać cudu - stwierdził.

Zaznaczył także, że Koalicja Europejska będzie zapiegać, aby środki na politykę rolną były jak największe. - Oni dostali 32 mld euro, wynegocjowane przez nasz wpólny rząd w poprzedniej kadencji. Wydali tylko 29 procent, średnia europejska to 50 procent. To są zwykli nieudacznicy, trzeba ich odsunąć od władzy - odniósł się do polityki obecnego rządu.

Tłumaczył, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego może wybrać tych, którzy budują sojusze w Europie.- Możemy wybrać nas, którzy zapewnimy program onkologiczny, będziemy zabiegać o czyste, powietrze - wymianiał. - Mamy trzy wielkie cele przed sobą: wygrać wybory europejskie, parlamentarne i po trrzecie stworzyć demokratyczny, patriotyczny, europejski rząd Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - podkreślił.  

Dlaczego Janina Ochojska wchodzi do polityki? "Chciałam pokazać, że może być uprawiana etycznie"

Zaznaczył także, że jego marzeniem jest, aby szefem PE znów był Polak. Funkcję te 7 lat temu pełnił Jerzy Buzek. 

Z kolei Włodzimierz Czarzasty, lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej podkreślił, że Koalicja Europejska "idzie do Unii Europejskiej, aby nikt Polski z Unii nie wyprowadził".  

- To nasz wielki wybór. Nasz wielki wybór to wielka silna, wspólna Europa, nasz wspólny dom. Dom jest jeden, tam nie mieszka tylko Jarek z kotem, mieszka w nim wiele osób, wszystkie są z różnych partii, ale dom jest jeden. Mamy różne poglądy. Nasz dom będzie kolorowy, będziemy się spierali, kłócili o racje, ale dom jest jeden - mówił przewodniczący. 

- My wniesiemy do niego kolor Europy socjalnej. Mamy takie marzenia, że nasze dzieci będą miały równy dostęp do edukacji, kultury, służby zdrowia, marzymy, żeby mogły zwiedzać Europę, żeby było je na to stać, żeby były wykształcone. Marzymy, żeby rywalizowały potem o pracę z dziećmi z innych krajów. Marzymy po prostu, żeby były szczęśliwe - mówił Włodzimierz Czarzasty.

Dodał też, że Scjaldemokracja Polska marzy o tym, by emeryci mieli godną emeryturą, a ludzie starsi mieli godne warunki życia i należytą opiekę geriatryczną. Dodał także, że chciałby, aby wszyscy polscy pracownicy mieli prawo do urlopu i umowy o pracę. 

- Chciałbym, aby wszyscy polscy pracownicy mieli prawo do urlopu i umowy o pracę. 

Kolejna z koalicjantek, przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że "na naszych oczach rodzi się pisologia", która opiera się na hipokryzji, dzieleniu społeczeństwa i redefiniowaniu kluczowych dla demokracji słów. Tłumaczyła, że Prawo i Sprawiedliwość mówiło, że wystarczy nie kraść. - A Jarosław Kaczyński kombinuje jak nie zapłacić za usługę swojemu partnerpowi biznesowemu z Austrii. Czy to nie jest hipokryzja? - pytała. 

Polska w Europie ekologicznej

-  26 maja czeka nas wielki wybór - niech ten wybór będzie za Polską w Europie ekologicznej, demokratycznej i solidarnej - mówiła z kolei liderka Zielonych Małgorzata Tracz.

Podkreślała, że Zieloni są dziś tam, "gdzie powinna być każda proeuropejska i demokratyczna partia polityczna - jesteśmy w Koalicji Europejskiej". "26 maja czeka nas wielki wybór - niech ten wybór będzie za Polską w Europie ekologicznej, demokratycznej i solidarnej" - mówiła.

- Wybierzmy Polskę, która jest krajem aktywnie walczącym ze zmianami klimatu i stawiającym na tanią i czystą energię ze słońca i wiatru. Krajem, który dba o zdrowie swoich obywateli i obywatelek walcząc ze smogiem i produkując zdrową żywność. Wybierzmy Polskę, która będzie krajem z otwartym i równym społeczeństwem. Krajem, w którym nasi sąsiedzi, przyjaciółki i przyjaciele niezależnie od tego kogo kochają, jaki mają kolor skóry, czy jakie poglądy polityczne, będą szczęśliwi i bezpieczni - mówiła Tracz. Liderka Zielonych podkreślała także, że Polska powinna być krajem, gdzie pracownicy m.in. służby zdrowia czy oświaty powinni być godnie i sprawiedliwie wynagradzani, aby nie musieć organizować strajku, by być godnie wynagradzani.

DOSTĘP PREMIUM