Konwencja PiS w Kadzidle. Kolejna "piątka Kaczyńskiego". Tym razem dla rolnictwa

- Nam się mnożą te "piątki". Nasi doradcy mówią: nie dawajcie już tych "piątek". Tutaj też piątka. Tak jakoś nam to bardzo dobrze wychodzi - mówił na koncencji PiS w Kadzile Jarosław Kaczyński. Co obiecał rolnikom?
Zobacz wideo

W sobotę (6 kwietnia) w Kadzidle koło Ostrołęki w województwie mazowieckim Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konwencję, poświęconą tematowi mniejszych miejscowości oraz polskiego rolnictwa. Do zgromadzonych przemawiali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

Kolejna "piątka Kaczyńskiego"

Jarosław Kaczyński przedstawił plan działań i celów jego partii w Unii Europejskiej, składający się z pięciu punktów, dotyczących rolnictwa. 

W pierwszej kolejności zapewnił, że Prawo i Sprawiedliwość wywalczy zwiększenie udziału Polski w puli rozdzielanych co siedem lat unijnych środków. - W tym siedmioleciu to było 8 procent. Wywalczymy, że będzie więcej - podkreślił. 

Drugim działaniem, o którym mówił prezes PiS, ma być zapewnienie większej ilości środków z Programu Rozwoju Obrszarów Wiejskich. - Chodzi o to, by nas właściwie potraktowano, jeśli chodzi o ten program. Potrafimy to zrobić, by Polska dostała najwięcej ze wszystkich państw, jeśli chodzi o ten program - podkreślał Jarosław Kaczyński.

Polityk mówił także o tym, że polscy rolnicy "byli i ciągle jeszcze są w UE dyskryminowani". - Dostają mniej, niż inny na hektar. Musimy to zmienić, zlikwidować tę dyskyminację - zaznaczył. 

Czwartym punktem "piątki dla rolnictwa" ma być przeznaczenie większej części środków dla mniejszych i średnich gospodarstw. - Tylko 20 procent środków przypada tym mnniejszym i średnim gospodarstwom. Musimy to zmienić. Musi być tak, że te mniejsze i średnie gospodarstwa rolne będą miały dużo większy udział w tych środkach - stwierdził prezes. 

Konwencja KE. Schetyna o PiS: Oni nie mają strategii dla Polski, mają pełne kompleksów instynkty

Ostatnim zaś punktem ma być szczególne wsparcie gospodarstw rolnych, mających własny chów i hodujących zwierzęta w oparciu o własne prasze. Kaczyński mówił, że szczególnie ważna, jest "sprawa wsparcia tych gospodarstw rolnych, które będą po pierwsze hodowały zwierzęta, które tu się rodzą, czyli z własnego chowu, hodowały w oparciu o własna paszę, zapewniały zwierzętom tzw. dobrostan i w zamian za to otrzymywały bardzo poważne wsparcie". - Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej - zapewnił.

Podkreślił też konieczność wsparcia lokalnych producentów żywności. "Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz, (...) z własnego chowu produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Oni też muszą dostawać dodatkowa wsparcie; to jest bardzo ważne" - zapowiedział Kaczyński

Beata Mazurek: Wywiad z Birgfellnerem w "GW" ma dołożyć Jarosławowi Kaczyńskiemu

- Nam się mnożą te "piątki". Nasi doradcy mówią: nie dawajcie już tych "piątek". Tutaj też piątka. Tak jakoś nam to bardzo dobrze wychodzi. Mam nadzieję, że w następnych kadencjach będzie celująco - stwierdził Kaczyński. 

- PiS jest partią, która nie dzieli Polaków, ale jest też partią polskiej wsi. Jestem z tego dumny, że stoję na czele partii polskiej wsi. Tą drogą będziemy iść - zapewnił.  

Skąd przekaz do rolników akurat w tym tygodniu?

Przez ostatnich pięć dni partia musiała mierzyć się z oskarżeniami o bagatelizowanie i zapominanie o problemach polskiej wsi. Najpierw wyraz temu - kolejny zresztą raz - dawali rolnicy z AgroUnii, którzy blokowali centrum Warszawy. Potem opozycja, która w środę (3 kwietnia) debatowała nad odwołaniem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Min. Ardanowski zostaje na stanowisku. Wniosek o dymisję odrzucony głosami koalicji rządzacej

Właśnie dlatego prezes PiS mówił w Kadzidle m.in. o zasypywaniu materialnych różnic między polskimi regionami.

- Naszym wielkim dążeniem jest to, by polska więs i polskie miasto żyło na tym samym poziomie. Żeby te róznice zostały ostatecznie zredukowane. Żeby nie było tych norzyc - zaznaczał. 

DOSTĘP PREMIUM