Kazimierz Michał Ujazdowski bez żalu żegna się z PE. "Nawet mam poczucie ulgi, że już nie będę tak często latał samolotem"

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie walczył o mandat europosła. W Poranku Radia TOK FM przekonywał, że "w kraju jest mnóstwo rzeczy wartościowych do zrobienia" i trzeba przygotować się do zmian, które są konieczne do przeprowadzenia, gdy PiS zostanie odsunięty od władzy.
Zobacz wideo

Kazimierz Michał Ujazdowski w 2014 roku wywalczył mandat europosła, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Dziś od PiS się dystansuje. I nie będzie walczył o reelekcję.

- Nie nastawiałem się na ponowne kandydowanie do Parlamentu Europejskiego. W kraju jest mnóstwo rzeczy wartościowych do zrobienia. Nawet mam poczucie ulgi, że już nie będę tak często latał samolotem - mówił Kazimierz Michał Ujazdowski w Poranku Radia TOK FM.

Europoseł, który przed laty był wiceszefem Prawa i Sprawiedliwości, od wiosny 2018 roku współpracuje z Platformą Obywatelską. Miał być, przypomnijmy, kandydatem partii na prezydenta Wrocławia, w ubiegłorocznych jesiennych wyborach samorządowych. PO nie wystawiła Ujazdowskiego na liście kandydatów Koalicji Europejskiej do PE.

Strajk nauczycieli. Trzeba okazać solidarność

Według polityka, obecnie obowiązkiem obywateli jest okazywanie solidarności strajkującym nauczycielom. - Bo to nie jest strajk o charakterze roszczeniowym. To jest strajk w imię dobra edukacji i przeciwko bałaganowi - argumentował.

W trwającym od wczoraj bezterminowym strajku bierze udział około 80 proc. placówek oświatowych.

Już jutro powinny się rozpocząć egzaminy gimnazjalne. W następnym tygodniu (15-17 kwietnia) zaplanowano egzaminy ósmoklasisty, a 6 maja - matury. Nie wiadomo, czy z powodu protestu nauczycieli egzaminy odbędą się zgodnie z planem.

Czytaj też: Szef CKE o egzaminach: Sytuacja jest bez precedensu. Liczymy, że nauczyciele wrócą do uczniów>>>

Będzie Polska po PiS?

Ujazdowski, choć przed laty blisko związany był z politycznym środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego, przekonywał w TOK FM, że władza PiS ma charakter przejściowy. - Obecna władza ma charakter prowizoryczny, nie buduje trwałych podstaw, nie jest oparta na pozytywnych zasadach. To jest wszystko na bardzo kruchych fundamentach: panowania politycznego i dzikiej rewolucji kadrowej. Zdecydowanie więc jest możliwa Polska po PiS  - ocenił w rozmowie z Janem Wróblem.

Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM już dziś trzeba myśleć, "jak odbudować demokrację konstytucyjną, niezależność sądownictwa". - Ale z drugiej strony, żebyśmy uniknęli słabości, które miały miejsce po 1989 roku - podkreślił Kazimierz Michał Ujazdowski. Jak ocenił europoseł, dziś bardzo wielu Polaków liczy nie tylko na odsunięcie PiS-u od władzy, "położyć kres fatalnym, destrukcyjnym rządom", ale również przygotować i przeprowadzić dobrą reformę państwa.

DOSTĘP PREMIUM