Strajk nauczycieli. Jacek Sutryk: Apeluję do premiera, żeby nie odkładać spraw na po świętach

- Apeluję do premiera, żeby nie czekać i nie odkładać spraw na po świętach, ale dziś siąść i odpowiedzieć na postulaty strony związkowej - mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia w Poranku Radia TOK FM o strajku nauczycieli.
Zobacz wideo

Czwartek to drugi dzień egzaminów gimnazjalnych i czwarty dzień strajku nauczycieli. - Jak idą egzaminy we Wrocławiu? - takim pytaniem Karolina Lewicka zaczęła rozmowę z prezydentem Jackiem Sutrykiem. - Idą dobrze. Dziękuję nauczycielom i dyrektorom za odpowiedzialność w tym czasie, gdy walczą - stwierdził gość Poranka Radia TOK FM.

Czytaj też: Większość Polaków popiera strajk nauczycieli. Wyborcy PiS-u zdecydowanie przeciw [SONDAŻ]

- Zadeklarował pan, że nauczycielom zostaną wypłacone wynagrodzenia za czas strajku. Pani Zalewska mówi, że to niemożliwe - mówiła Lewicka. - Cieszę się, że pani Zalewska się znalazła. Niech przestanie straszyć ustawami o finansach publicznych, ja znam te ustawy. Zakończmy ten spór i weźmy odpowiedzialność za polską edukację - odpowiedział Jacek Sutryk i podtrzymał deklarację, że we Wrocławiu nauczyciele wypłaty otrzymają.

Minister Zalewska, powołując się na stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej, poinformowała w środę, że nauczycielom nie należą się pieniądze za okres, w którym strajkują. Samorządowcy w Warszawie mają np. pomysł, jak ten problem rozwiązać. Decyzją prezydenta Trzaskowskiego powstał projekt uchwały, która wnosi, że pieniądze zaoszczędzone, których dyrektor nie wydał na pensje, zostaną w budżecie szkoły i to dyrektor w formie dodatku motywacyjnego będzie mógł przekazać nauczycielom. Do jego decyzji będzie należało, czy pieniądze trafią do nauczycieli strajkujących bądź niestrajkujących. 

Pieniędzy wypłaconych za czas strajku mogą się również spodziewać nauczyciele z Ciechanowa. - Kilka dni przed strajkiem spotkałem się z dyrektorami szkół w mieście i przedstawiłem im opinię prawną, z której wynika, że za strajk mogą zapłacić nauczycielom w ramach porozumienia podpisanego z ZNP - mówił w TOK FM prezydent miasta Krzysztof Kosiński. - Praktycznie wszyscy dyrektorzy szkół w Ciechanowie podpisali te porozumienia i nauczyciele za strajk będą mieli zapłacone - podkreślił.

Do tej pory sprawą strajku nauczycieli nie zajął się premier Morawiecki. Zadeklarował tylko, że potrzebny jest okrągły stół o polskiej edukacji. Ale na rozmowy prowadzone przez premiera, zgodnie z zapowiedzią samego Mateusza Morawieckiego, poczekamy. Bo szef rządu mówi, że debatować może po Wielkanocy.

- Apeluję, żeby nie czekać i nie odkładać spraw na po świętach, ale dziś siąść i odpowiedzieć na postulaty strony związkowej - mówił Jacek Sutryk. Zwrócił uwagę, że rząd wykorzystuje strajk nauczycieli do polaryzacji społeczeństwa. 

Chcesz wiedzieć więcej? Co Jacek Sutryk mówił o obchodach 4 czerwca we Wrocławiu? Słuchaj podcastu

TOK FM PREMIUM