Jan Rulewski wychodzi z klubu PO. Senatorowi przeszkadzają "elementy lewicowe"

- Nie mogę kontynuować misji w klubie parlamentarnym PO. Nie mogę wspierać Koalicji Europejskiej - stwierdził Jan Rulewski, który w Polsat News poinformował o rozstaniu z klubem PO.
Zobacz wideo

- Wychodzę dziś z klubu parlamentarnego. Ja takiej Koalicji Europejskiej wspierać nie mogę, przeszkadzają mi elementy lewicowe - stwierdził Jan Rulewski.

- Funkcjonariusze PZPR przemycają do Koalicji Europejskiej wartości, których kiedyś wytrwale bronili. Platforma za daleko się posunęła, wpisując na swoje czołowe listy funkcjonariuszy tamtego państwa - ocenił senator.

Zdaniem Rulewskiego trzeba oddać inicjatywę młodszemu pokoleniu, które "ma doświadczenia wyniesione z gospodarki rynkowej, z funkcjonowania demokracji, z otwartości Polski".

Na listach Koalicji Europejskiej, przypomnijmy. poza PO znalazły się takie ugrupowania jak SLD, PSL, Nowoczesna oraz Zieloni. Wysokie miejsca na listach wyborczych otrzymali m.in. byli premierzy: Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller.

Czytaj też: Prof. Marciniak o wejściu SLD do Koalicji Europejskiej: Obecna sytuacja wymaga tego typu decyzji

Jan Rulewski urodził się w 1944 r. w Bydgoszczy. W czasach PRL-u był jednym z najbardziej znanych działaczy "Solidarności". W okresie 1974–80 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Zakładowej Związków Zawodowych Metalurgów w Zakładach Rowerowych w Bydgoszczy, w latach 1980–81 i 1990 r. – przewodniczącego Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność", a w okresie 1991–92 – wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej tego związku.

W stanie wojennym internowano go za działalność opozycyjną.

Jan Rulewski do kilkudziesięciu lat działa w parlamencie. W Sejmie I, II i III kadencji był członkiem Komisji Polityki Społecznej. W Sejmie III kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rodziny. Od 2007 r. jest członkiem Rady Ochrony Pracy przy Sejmie, w której zasiadał także w latach 1994–2002.

W Senacie VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej i członkiem Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W Senacie VIII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz członkiem Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

DOSTĘP PREMIUM