Leszek Miller: PiS chce zrobić ze Sławomira Broniarza wroga publicznego numer 1

- Niezależnie od tego, jak skończy się strajk, to główna odpowiedzialność spadnie na rząd - mówił w TOK FM Leszek Miller. Zdaniem byłego premiera akcja nauczycieli i to, jak rząd zachowuje się w obliczu strajku, będzie miała wpływ na decyzje wyborców.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli odbywa się w gorącym okresie egzaminów. Udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalistów, dziś ruszyły sprawdziany dla ósmoklasistów. Nie wiadomo, czy uda się zakończyć strajk do maja. 6 maja zaplanowano początek matur.

- Czy strajk w czasie egzaminów nie zaszkodzi protestującym? - pytała Leszka Millera Dominika Wielowieyska.

Zdaniem byłego premiera na pewno akcja protestacyjna w szkołach nie spodoba się części rodziców. Ale nie wszystkim. - Sądzę, że szanse powodzenia tego protestu wynikają przede wszystkim z poparcia społecznego. Dopóki protestujący będą czuli, że ich postulaty i postawa spotyka się z pozytywną reakcją społeczną, dopóty będą mieli szanse na zakończenie z powodzeniem tego strajku. Bo mają przed sobą bardzo poważnego przeciwnika. Tym przeciwnikiem jest rząd, który jest oczywiście silniejszy. Ale skoro rząd jest silniejszy, to odpowiedzialność rządu jest większa. Więc niezależnie od tego, jak skończy się strajk, to główna odpowiedzialność spadnie na rząd - mówił Leszek Miller w Poranku Radia TOK FM.

Jak podkreślił były premier, nawet jeśli nauczyciele przegrają, to podczas wyborów będą chcieli "zamanifestować swoje odczucia". - Nie tylko zresztą oni. Także ich rodziny, także sami uczniowie, którzy będą mieli prawo głosować. Także, nawet jeśli nastąpiłby triumf rządu, to zostanie to jeszcze zweryfikowane za kilka miesięcy - przekonywał kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.

Strajk nauczycieli. Sławomir Broniarz wrogiem publicznym numer jeden?

Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę, że Związku Nauczycielstwa Polskiego jest kojarzony z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. - Właściwie w pakiecie jesteście oskarżani, że ZNP zawsze konserwowało stary układ, który w żaden sposób nie motywował do lepszej pracy - podkreśliła. Dziennikarka przypomniała, że wiceszef nauczycielskiego związku - Krzysztof Baszczyński - był posłem tej partii. 

- Można dzisiaj powiedzieć tak: jaki związek zawodowy nie jest kojarzony politycznie? Jeżeli popatrzymy na "Solidarność", to widać wyraźnie, że to jest przybudówka obecnego obozu władzy, a co do oświatowej "S", to już w ogóle nie ma żadnych wątpliwości. Forum Związków Zawodowych jest takim ugrupowaniem, które konotacje polityczne ma najsłabsze, ale jego szefowa (Dorota Gardias - red.) startowała przecież z listy SLD - przypomniał były premier. 

Zobacz wideo

- Ponieważ w dzisiejszej Polsce wszystko jest polityką, to i związki zawodowe są w jakimś sensie polityczne. Widzę, że obóz rządzący chce zrobić ze Sławomira Broniarza wroga publicznego numer jeden, a przecież, to nie jest strajk Broniarza. To jest strajk tysięcy nauczycieli - komentował Leszek Miller. 

Leszek Miller o Marku Kuchcińskim i "mitycznej taśmie"

W marcu Radio ZET podało, że do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęło zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez szefa CBA Ernesta Bejdę. Według rozgłośni złożył je prawnik byłego agenta CBA, który twierdzi, że w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym zatuszowano skandal obyczajowy z udziałem ważnego polityka PiS z Podkarpacia.

Polityk SLD Andrzej Rozenek w tygodniku "NIE" w artykule "Nieletnia laska marszałkowska" napisał, że chodzi o marszałka Sejmu - Marka Kuchcińskiego. Jak informował, z doniesienia byłego agenta CBA wynika, że wszedł on w posiadanie nagrania wideo, na którym "marszałek Kuchciński obcuje płciowo z nieletnią prostytutką pochodzenia ukraińskiego".

- Redakcję "Nie" cechowała jedna rzecz od niemalże jej powstania. Kiedy pojawiały się tam kontrowersyjne artykuły, to dziennikarze i redakcja bardzo zważali na wiarygodność źródeł. Dlatego, że od początku to była redakcja, która była na cenzurowanym. To prawda, że przegrywali procesy, ale każdy przegrany proces ich czegoś uczył - komentował sprawę Leszek Miller. 

Były premier dodał jednak, że w Warszawie od wielu tygodni mówi się o jakiejś tajemniczej taśmie, jakiś nagraniach, tylko że nikt tej taśmy nie widział. - Wiem też, że wśród dziennikarzy jest sporo rezerwy do wiarygodności tych materiałów i tego byłego funkcjonariusza CBA, więc dopóki ta mityczna taśma nie ujrzy światła dziennego, będziemy pogrążeni w rozmaitych spekulacjach - stwierdził gość TOK FM. Zaznaczył także, że jest pewien, iż "jakiekolwiek śledztwo przeciw wysokim funkcjonariuszom PiS w tej kadencji Sejmu, kiedy prokuratura jest w pełni kontrolowana przez politycznego ministra sprawiedliwości, jakiekolwiek śledztwo nie ma szans, żeby zostało zakończone". 

Marek Kuchciński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" zapewniał, że w oskarżeniach nie ma "ziarna prawdy". "To okropne pomówienia, w najgorszym - chciałoby się użyć słów nieparlamentarnych - wydaniu" - komentował Kuchciński.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM