"Jesteśmy ofiarą sukcesu gospodarki w sferze prywatnej". Adam Bielan o frustracji strajkujących nauczycieli

Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, tłumaczył w TOK FM, że w ciągu ostatnich kilku lat w sferze gospodarki prywatnej nastąpił szybki wzrost płac, który siłą rzeczy ominął nauczycieli. - Nauczyciele często nie chcą słuchać tych racjonalnych argumentów - stwierdził.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli trwa już dziewiąty dzień. Adam Bielan, wicemarszałek Senatu i wiceszef Porozumienia, mówił w Poranku Radia TOK FM, że protest wzbudził bardzo silne emocje, nie tylko wśród nauczycieli, ale także wśród rodziców i uczniów, które będzie trudno w krótkim czasie uspokoić. 

- Rozumiem frustrację nauczycieli, gdy porównują swoje płace do zarobków w sferze prywatnej. My trochę jesteśmy ofiarą sukcesu gospodarki w sferze prywatnej, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił rekordowy wzrost płac - mówił, tłumacząc, że nikt nie przewidywał tak szybkiego wzrostu gospodarczego.

Strajk nauczycieli. Na koncie funduszu strajkowego nauczycieli jest już ponad 5 mln zł

Według polityka dzisiaj płacimy też za trzy lata zamrożenia pensji nauczycieli w latach 2012-2015. - Jeżeli spojrzymy na wykresy wzrostu płacy średniego wynagrodzenia w Polsce oraz wykresy płacy nauczycieli, to do 2012 roku te wykresy są ze sobą zbieżne. A później przez dwa, trzy lata ta pensja stoi. Dzisiaj jest rzeczywiście niższa od średniego wynagrodzenia w Polsce - tłumaczył polityk, dodając, że w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat rynek zmienił się z rynku pracodawcy, na rynek pracownika.

- Chce pan wygrać emocje nauczycieli, mówiąc im, że w 2014 roku było im gorzej i że Platforma Obywatelska jest winna temu, że teraz nie dostaną podwyżek? - pytał prowadzący program Jan Wróbel

- Nauczyciele często nie chcą słuchać tych racjonalnych argumentów, tylko chcą po prostu więcej zarabiać. Doskonale to rozumiemy. Propozycja, która leży w tej chwili na stole, podwyżek łącznie od kwietnia zeszłego roku o 21 procent, to jest propozycja najbardziej kosztownego dla budżetu państwa wzrostu w jakiejkolwiek grupie zawodowej - tłumaczył. 

Prorosyjski sojusz PiS w Parlamencie Europejskim?

Adam Bielan staruje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca listy okręgu mazowieckiego. Jan Wróbel pytał, dlaczego PiS postuluje w europarlamencie sojusz z siłami, który będzie z jednej strony niemożliwy do skonsumowania, a z drugiej strony prorosyjski. - Długo nie zagrzejemy w nim ławki? Po co ta strategia? - pytał dziennikarz, odnosząc się do możliwości sojuszu PiS z włoskim wicepremierem Matteo Salvinim, który już w styczniu spotkał się z czołowymi politykami PiS: Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim i Joachimem Brudzińskim. Salvini sprzeciwia się sankcjom nałożonym na Rosję po aneksji Krymu, a swoją sympatię dla jej przywódcy okazał m.in. w 2015 roku, fotografując się w Moskwie w koszulce z portretem prezydenta Rosji - Władimira Putina. Salvini zabiega o stworzenie w PE szerokiego prawicowego frontu.

Salvini liczy na sojusz z PiS. "Jak może się dogadać z Brudzińskim w sprawie migrantów?"

- Padło tutaj jedno konretne nazwisko Matteo Salviniego, najpopularniejszego polityka we Włoszech w tej chwili, wicepremiera i lidera największej partii w sondażach, który ma bardzo duże szanse zostać premierem. Mówimy o kraju, który jest rzeczywiście dość prorosyjski -

 Kim jest Matteo Salivini? To z nim spotka się Jarosław Kaczyński

- Partner PO w Europejskiej Partii Ludowej, Silvio Berllusconi jest dużo bardziej prorosyjski. Przyjaźni się z Władimirem Putinem. Czy ktoś czyni Platformie Obywatelskiej, PSL-owi wyrzuty, że zasiadają z nim w jednej frakcji? No nie. Musimy brać pod uwagę specyfikę sytuacji we Włoszech - tłumaczył polityk.

Wyjaśniał, że Polsce ścisła współpraca z Włochami jest jak najbardziej na rękę. 

 

 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (78)
Strajk nauczycieli. Adam Bielan: Jesteśmy trochę ofiarą sukcesu gospodarki w sferze prywatnej
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 14 razy 14

  Jedynym pocieszeniem jest, że ani pracownicy administracji rządowej, ani pracownicy NBP, ani górnicy, ani np. policjanci nie stali się ofiarami tego sukcesu.

 • manekin1

  Oceniono 13 razy 13

  O k*. Znów sukces.

 • laik404

  Oceniono 13 razy 11

  Niepełnosprawni i lekarze rezydencji też są ofiarami sukcesu?

  A kto jest beneficjentem tego oszałamiającego, dobrozmianowego sukcesu?
  Ci co głosują na Pis (oraz ich świnie)?

 • niezalany

  Oceniono 13 razy 11

  kolejne idiotyzmy wypowiadane przez tego goebbelsa dojnej zmiany, świadczą o tym że zaczyna wierzyć we własną propagandę...

 • staem

  Oceniono 10 razy 10

  Geniusz czy co? Wszystko wie....skąd taka nagła jednomyślność. sądzę że z porannej instrukcji. Wzrost gospodarczy to jest zasługą tego rządu? nie bardzo widzę związku przyczynowego między istnieniem rządu a wysiłkami przedsiębiorców i rolników...ale propaganda robi swoje, zobaczymy, gdy będzie regres w gospodarce, no to wtedy będzie wina Tuska....i owych przedsiębiorców, bo będą optymalizować podatki i kombinować z VAT... dobra propaganda..A może , to że jest dzisiaj pogodne niebo, jest zasługą tego rządu... spróbują to wmówić ludowi..

 • videloca

  Oceniono 9 razy 9

  Zalewska, Szydło, Bielan, Jaki, Karczewski itd.
  Instrukcje od rezydenta z Żoliborza.

 • getz54

  Oceniono 11 razy 9

  Bielan jak zwykle cynicznie zaproponował grę w pomidora. Urąga w ten sposób nie tylko, podejrzewam, swojej, ale i naszej inteligencji. Nauczyciele są budzetówką, to psim obowiązkiem państwa jest dbanie o interes tej grupy zawodowej, podobnie jak o słuzbę zdrowia. Podwyzki w sektorze prywatnym są prywatną sprawą właścicieli zakładów pracy, oni wyłącznie ponoszą ryzyko, wszelkie koszty, w celu osiągnięcia większych zysków. Ale jezeli to państwo pozwala na państwowym wikcie absolwentce rusycystyki zarabiac w NBP 46 000,- a jej kolezance po takich samych studiach w szkole 2000,- to coś niedobrego dzieje się w tak licho zarządzanym państwie panie Bielan. I moze lepiej nie jątrzyc mówiąc, ze nauczyciele są ofiarami sukcesu w gospodarce prywatnej, tylko powiedziec prawdę, ze są ofiarami kulawych, nieudolnych rządów dobrejzmiany. Nauczyciele nie porównują swoich zarobków do wynagrodzeń w sferze prywatnej panie Bielan, tylko do cen w Biedronce i Zabce bo tam mogą poznac siłę swoich marnych zarobków. Im te parówki, kaszanka, chińskie zupki, się po prostu nalezą, jakby powiedziała cynicznie Szydło.

 • gebe14

  Oceniono 8 razy 8

  co za oszołom . nauczyciel zarabia 1800 na ręke , w lidlu 2600 .. to wstyd dla tego kraju. już wiem skąd tylu prawicowych ma ooow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX