Radosław Sikorski o pożarze katedry Notre Dame: Mam wrażenie, że niektórzy na prawicy marzą, żeby się okazało, że to jakiś muzułmanin zrobił

- Mówienie, że pan Bóg wysyła sygnał przez zniszczenie swego kościoła, jest dość dziwaczne. Czy nie heretyckie? - pytał w TOK FM Radosław Sikorski. Komentował w ten sposób głosy, które pojawiły się na prawicy, a które mówiły, że pożar katedry Notre Dame to konsekwencja laicyzacji Francji.
Zobacz wideo

- My z żoną uroniliśmy łzy. Dla mojej żony to była pierwsza europejska katedra, którą jako młoda dziewczyna ze Stanów widziała - mówił Radosław Sikorski, komentując pożar katedry Notre Dame w Paryżu.

Gość Poranka Radia TOK FM określił świątynię, której dach i iglica zajęły się ogniem w poniedziałkowe popołudnie, jako "symbol i serce Paryża, wielki zabytek". Przyznał, że zniszczenia katedry to "cios w tożsamość francuską, w historię, dla ludzi wierzących dodatkowa strata".

- Ale niektóre komentarze w Polsce są przedziwne. Mówienie, że pan Bóg wysyła sygnał przez zniszczenie swego kościoła, jest dość dziwaczne. Czy nie heretyckie? Mam wrażenie, że niektórzy koledzy z prawicy marzą o tym, żeby się okazało, że to jakiś muzułmanin zrobił - stwierdził były minister spraw zagranicznych. Tak podsumował pojawiające się na polskiej prawicy komentarze, że pożar jest "karą" i efektem postępującej laicyzacji Francji. Radosław Sikorski zastanawiał się również, czy w Paryżu nie mieliśmy do czynienia z "francuskim tupolewizmem". - Tam nie było, zdaje się, wykrywaczy dymu - dodał. 

Czy Koalicja Europejska ma program na eurowybory? 

Prowadzący Poranek TOK FM Piotr Kraśko pytał Radosława Sikorskiego, czy Koalicja Europejska, ma europejski program. Przywołał w tym kontekście Wiosnę Roberta Biedronia, która przedstawiła konkretne postulaty dotyczące spraw szerszych niż polskie.

- Koalicja Europejska ma trudniej niż jedna partia, w szczególności nowa. Mamy program minimum: zastopować polexit, który już się dzieje. Dzisiaj Polska nie byłaby przyjęta do Unii Europejskiej, jest wykluczana z niektórych kręgów integracji. A żeby zastopować polexit, trzeba przywrócić w Polsce praworządność. To się może wydawać mało, ale to jest bardzo dużo - przekonywał były szef polskiej dyplomacji. I dodał, że "łamanie praworządności wyprowadza nie tylko Polskę z Unii, ale również Unię z Polski". Pytany, na ile jest to do załatwienia w Parlamencie Europejskim, wskazał: "PiS się cofnął przed wyrokami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. A więc Europa ma zbawienny wpływ na stan demokracji w Polsce". 

Radosław Sikorski w TOK FM powiedział, czym chciałby się zająć w Brukseli; walczy o mandat europosła z listy KE. Jak mówił, byłyby to sprawy zagranicznej i obronne. - W nowej perspektywie budżetowej po raz pierwszy jest budżet obronny, czyli to, co Polska kiedyś proponowała. Dokument wypracowaliśmy z ministrem spraw zagranicznych Francji u mnie w domu - mówił polityk. Pytany, czy unijne siły obronne miałyby być pewnego rodzaju zamiennikiem NATO, wskazał, że chodzi raczej o uzupełnienie. - NATO jest nam potrzebne na flance wschodniej, tam grozi nam konflikt starego typu i tu Unia by sobie nie poradziła. Ale południowa granica strefy Schengen też musi być chroniona. Mamy wojnę domową w Libii, jak ruszą miliony uchodźców, to Europa ma problem, fizyczny i polityczny - tłumaczył, dodając, że z perspektywy Unii Europejskiej musi zostać wzmocniona straż graniczna. 

"Polska powinna być w grupie trzymającej władzę"

Radosław Sikorski podkreślał, że celem Polski w Unii Europejskiej powinna być walka o przywrócenie pozycji, którą nasz kraj przed laty zajmował. Wskazał, że w przyszłym tygodniu swoje dziesięciolecie będzie obchodzić Partnerstwo Wschodnie. - Polska przekonała całą UE, by za pieniądze unijne realizować de facto polską politykę wschodnią, a teraz Rumuni wstydzą się pokazywania z nami - mówił gość TOK FM.

- PiS spowodował to, że znowu jesteśmy postrzegani jako Europa Wschodnia. Już byliśmy Europą Środkową. A w niektórych sprawach, np. zarządzania gospodarczego, finansowego, byliśmy postrzegani jako Europa Północna: odpowiedzialna, z widokami na zamożność - wskazywał. I dodał, że w Europie Polska powinna być "w grupie trzymającej władzę", a tymczasem "grożą nam cięcia budżetowe, jesteśmy na cenzurowanym, jesteśmy w procedurze naruszenia praworządności". Jego zdaniem, będzie to miało zgubny wpływ na negocjacje toczone z UE przez nowych kandydatów, jak Mołdawia czy Ukraina. - Oni [Unia] podejrzewają, że jesteśmy podzieleni na pół w sensie kultury politycznej. I teraz jeszcze dłużej się będą zastanawiać, czy taką Mołdawię albo Ukrainę przyjąć do UE - wskazywał. 

Co po eurowyborach?

Radosław Sikorski pytany o dalsze losy Koalicji Europejskiej i jej ewentualne szanse w wyborach do parlamentu krajowego stwierdził, że jeśli KE odniesie sukces, to przetrwa i "będziemy mieli coś podobnego na wybory jesienne". Pytany o rolę, jaką odegrać ma w tym Donald Tusk, odparł: Zakładam, że wróci i będzie kandydował na prezydenta". - Pan go do tego namawiał? - dopytywał Kraśko. - W zeszłym tygodniu w piątek - przyznał Sikorski.

Posłuchaj całej rozmowy Piotra Kraśki z Radosławem Sikorskim:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (100)
Radosław Sikorski o pożarze katedry Notre Dame: Niektórzy na prawicy marzą, by się okazało, że to muzułmanin zrobił
Zaloguj się
 • azazel66

  Oceniono 4 razy 4

  wydaje się że poglądów pana Radka to nawet skrajna prawica by nie strawiła !!!!!

 • d1r3ct

  Oceniono 5 razy 3

  A jakby tak...Europa się wzorem Trumpa odgrodziła od muzułmanów...i Żydów ?! Niech sobie Ameryka przyjmuje uchodźców z Libii i Syrii. A kolejni na liście ? Irak, Afganistan...dziwne, ale to wszystko miejsca gdzie USA pcha się do interwencji, a robi bur..bałagan ;) A potem płaci za to m.in. Europa. Niech się zagryzą na śmierć. Rok bez słowa o Bliskim Wschodzie, o Palestynie, Izraelu, Trumpie, Putnie, Chinach. Oj aż by się ludzie zanudzili....bo widać komuś spokojna i raczej bezpieczna Unia Europejska przeszkadza.

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 3

  Forsując na siłę "przyjaźń z Ukrainą", której jednym z piewców był pan i pańskie ugrupowanie polityczne, SAMI ustawiliśmy się w tej części Unii, postrzeganej jako wschodnią, czyli gorszą. I jeszcze poparliśmy to praktycznie, nie robiąc przez tyle lat NIC, w temacie wejścia do strefy euro...

  A wystarczyło popatrzeć na Estończyków, Łotyszy czy nawet najbardziej mentalnie "wschodnich" Litwinów :-(

 • Oceniono 4 razy 2

  Temu panu dziękujemy może antypolska żona napiszę stosowny artykuł i cały świat Nas pokocha na nowo...to kompromitacja społeczną by taki dziwny Pan wypowiadał się.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 2

  To ponad wszelką wątpliwość był efekt francuskiego tupolewizmu. Kościoły we Francji są własnością Państwa, a to czysty socjalizm. I dlatego fajczą się nagminnie i popadają w ruinę, bo Państwo dba o państwową własność tak jak dba.

  W tym sensie to faktycznie może być znak z góry, że socjalizm prowadzi tam gdzie prowadzi.

 • szel1

  Oceniono 6 razy 2

  Narcyz Radzio się odezwał. Niech powie dlaczego o tym polexicie mówi tylko PO i jej przystawka N.

 • Oceniono 4 razy 2

  Radosław Sikorski ma wrażenie... Więc malutki człowieczku wyjaśnię Ci, że tą głupią wypowiedzią jeszcze bardziej podsycasz niechęć do muzułmanów. Ja mam cały czas nadzieję, że to był wypadek. Jeżeli okaże się, że jednak była to robota "cenniejszych niż złoto" to tylko potwierdzi ich stosunek do naszej kultury, dziedzictwa i religii. Stosunek wybielany przez wszelkiej maści lewactwo.

 • kozieradka2012

  Oceniono 4 razy 2

  To o co w końcu boi się pan (były, na szczęście) minister? Że przez Polskę Europa nie stanie politycznie na wysokości zadania i nie przyjmie uchodźców z Libii, czy właśnie że ich przyjmie, choć nie z własnej woli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX