Paweł Kukiz i Platforma Obywatelska odpowiadają na deklarację Jarosława Kaczyńskiego w sprawie euro

Politycy PO odpowiadają na deklarację zaproponowaną przez Jarosława Kaczyńskiego w sprawie euro. Przekonują, że prezes PiS najpierw powinien m.in. wyjaśnić sprawę Srebrnej i zapewnić, że nie doprowadzi do polexitu. Podpisanie deklaracji zapowiedział natomiast lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował w środę do lidera Koalicji Europejskiej Grzegorza Schetyny i do lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza projekt "deklaracji zabezpieczenia interesów finansowych państwa polskiego i jego obywateli", gwarantujący, że waluta euro może być wprowadzona w Polsce dopiero, gdy "Polska gospodarczo będzie na poziomie największych krajów UE, a Polacy osiągną europejski poziom życia".

Odpowiedź Kukiza na deklarację Kaczyńskiego

W rozmowie z PAP Kukiz przypomniał, że "w marcu 2018 roku złożyliśmy wspólnie z Prawicą Rzeczypospolitej projekt uchwały Sejmu, aby zostało zagwarantowane, że złoty jest naszą walutą i nie będziemy przechodzić do strefy euro". - Oczywiście, że poprzemy deklarację, zaproponowaną przez pana Kaczyńskiego, ale dawno już mogło nie być tematu - podkreślił lider Kukiz'15.

Kukiz przekonywał, że zostawienie złotówki jest ważne. - Jest tego prosta przyczyna - żeby nasza gospodarka mogła się rozwijać, zgodnie z własnym rytmem, a nie żeby waluta była używana jako część składowa kapitału francusko-niemieckiego - zaznaczył. 

Do apelu szefa Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się też na Twitterze politycy Platformy Obywatelskiej, poseł Mariusz Witczak i rzecznik PO Jan Grabiec.

"Kaczyński chce od Platformy wspólnej deklaracji w sprawie euro. Pomyślimy, jak tylko złoży zeznania w prokuraturze w sprawie Srebrnej, notarialnie zobowiąże się, że nie doprowadzi do polexitu, i przeprosi Polaków za to, że ich obrażał..." - napisał Witczak.

"Prezes Kaczyński chętnie wypowiada się ostatnio o przyjęciu euro w nieokreślonej bliżej przyszłości, a unika odpowiedzi na pytania o 50 tysięcy złotych, które przyjął niedawno w kopercie. Czekamy na oświadczenie w tej sprawie" - to z kolei post Jana Grabca.

Obaj politycy Platformy nawiązali w swych tweetach do ujawnionego przez "Gazetę Wyborczą" zapisu rozmowy austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera z Jarosławem Kaczyńskim. Przedsiębiorca, który miał na zlecenie powiązanej z PiS spółki Srebrna budować dwa wieżowce w centrum Warszawy, twierdzi, że nie dostał zapłaty za wykonaną pracę. Birgfellner zeznał ponadto w prokuraturze, że na prośbę Kaczyńskiego wręczył ks. Rafałowi Sawiczowi z rady fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego kopertę z 50 tys. zł.

Na twitterowe wpisy Witczaka i Grabca zareagowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "PO zamiast odnieść się do deklaracji w sprawie przyjęcia euro, która dotyczy wszystkich Polaków znów atakuje personalnie JK. Opamiętajcie się czy poza osobistymi "wycieczkami do nas" nic innego nie potraficie?" - zwróciła się do posłów PO na Twitterze Mazurek.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Paweł Kukiz i Platforma Obywatelska odpowiadają na deklarację Kaczyńskiego ws. euro
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 1 raz 1

  Czcigodny panie pezesie. Siedzę właśnie w pewnym ustronnym miejscu i mam przed sobą pańską deklarację. Za chwilę będę ją miał za sobą...

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem słabo wykształcony, więc proszę o pouczenie.

  W jakim trybie, po ratyfikacji UMOWY MIĘDZYNARODOWEJ,

  są te prymitywne "wezwania' ? ? ? ? ? ??

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 4 razy 0

  Co ma do wysokości cen to jak będzie się nazywać pieniądz obowiązujący w Polsce?! Czy się będzie nazywać euro czy złoty - jest bez znaczenia. Jeśli nastąpi "efekt capuccino" (Zaokrąglanie cen) to zaokrąglone zostaną także płace. W zmianie waluty chodzi o coś innego. Chodzi o to, by ograniczyć możliwość swobodnego druku pieniądza i poprzez inflację nie próbowano zmniejszać długu Państwa wobec obywateli.Tak nie tylko wobec zagranicznych pożyczkodawców ale przede wszystkim wobec obywateli! Chodzi o to, by np. emerytury czy pensje były zabezpieczone przed inflacją. Pomyślmy! Trzymamy pieniądze w banku. Oprocentowanie to powiedzmy 3%. Od tego odliczmy podatek Belki, opłaty bankowe. Wychodzi na to, że trzymając pieniądze w banku co roku będziemy mogli mniej za nie kupić. Bo to co zostaje na koncie ma mniejszą siłę nabywczą. A kto jest gwarantem waluty? - Państwo! Wniosek! Im więcej oszczędzamy - tym bardziej strzyże nas Państwo mogące w nieskrępowany sposób drukować banknoty.

 • eski57

  Oceniono 4 razy 0

  - drugi mądrala od Euro - Kukiz , po Kaczyńskim się znalazł ! NIE deklaracja , a sytuacja gospodarcza i kryteria konwergencji decydować będą - politrucy … - zostawcie TO fachowcom ! Niechby p. Kukiz Nakłonił Katolika - Szefa Państwa - Kaczyńskiego do odblokowania zakazu spełnienia warunków strajkującym Nauczycielom , by Ich Rodziny i Rodziny uczniów mogli spokojnie Święta spędzać !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX