Kraśko zszokowany "donosem" Morawieckiego na Polskę: Niezwykłe. Premier opowiada tak złe słowa o swojej ojczyźnie

- W tym czasie, kiedy według pana premiera byliśmy państwem "zdobytym", Polska była przyjęta do NATO i UE. Może, zgodnie z tokiem myślenia pana premiera, nie powinna zostać przyjęta? - zastanawiał się Piotr Kraśko w TOK FM. Dziennikarz pytał też o to, jak w "zdobytym" przez postkomunistów kraju, Mateusz Morawiecki dorobił się "kapitału, o jakim może pomarzyć 99 proc. jego rodaków".
Zobacz wideo

To, co powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Uniwersytecie Nowojorskim, jest w Polsce szeroko komentowane. Sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia protestują, bo nie podoba im się porównywanie ich do faszystowskich kolaborantów z rządu Vichy.

Jak ocenił Piotr Kraśko, to szokujące słowa. Ale zdaniem dziennikarza nie mniej szokująca jest wypowiedź dotycząca tego, że zdaniem Mateusza Morawieckiego, Polska po 1989 roku to był kraj, który "zdobyli sędziowie postkomunistyczni, postkomunistyczni kapitaliści i politycy postkomunistyczni".

- W tym czasie, kiedy według pana premiera byliśmy państwem zdobytym, Polska była przyjęta do NATO i UE. Może nie powinna być przyjęta, zgodnie z tokiem myślenia pana premiera? Takiego donosu na własny kraj od lat nie słyszałem! I to jeszcze wypowiedzianego przez urzędującego premiera RP - komentował Kraśko w Poranku Radia TOK FM.

Według dziennikarza, po słowach premiera warto postawić pytania o karierę zawodową samego Mateusza Morawieckiego.Obecny premier - z wykształcenia historyk - przez lata pracował w bankowości. Ukoronowaniem kariery była prezesura BZ WBK, który teraz nosi nazwę Santander Bank.

- Chciałbym, żeby premier wytłumaczył: skoro przed rządami PiS Polska była krajem "zdobytym", to niby gdzie kapitału, o jakim może pomarzyć 99 proc. jego rodaków Polaków, dorobił się premier Mateusz Morawiecki? Uważam, że ciężką pracą w banku, to jest ok. Skoro Polska była "krajem zdobytym przez postkomunistycznych kapitalistów", to co on robił, pracując w banku? W podziemiu pracował, zanim PiS doszedł do władzy? Nielegalnie zdobywał te pieniądze? Czy był częścią postkomunistycznych kapitalistów, skoro mógł dorobić się takiego majątku? - pytał.

Dr Sylwia Spurek: Mateusz Morawiecki miał być technokratą, a przesuwa się w stronę Antoniego Macierewicza 2.0

Kraśko jest ciekawy, jak premier wytłumaczyłby sprawę swojej kariery, nim rządzić zaczęło Prawo i Sprawiedliwość. Jak podkreślił, to niezwykłe, że premier "jeździ po świecie i opowiada tak złe słowa o swojej ojczyźnie".

TOK FM PREMIUM