Maturalny ekspres w Sejmie i nocna debata o odwołaniu Zalewskiej. Budka: Farsa, to żenujące

- Dla Jarosława Kaczyńskiego Sejm to maszynka do głosowania. To żenujące, żeby o oświacie debatować w nocy - stwierdził były minister sprawiedliwości na antenie TOK FM.
Zobacz wideo

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z rządowym planem, najdalej w piątek prezydent Andrzej Duda otrzyma do podpisu "ustawę maturalną", czyli nowelizację prawa oświatowego, w myśl którego dyrektorzy będą mogli jednoosobowo sklasyfikować uczniów, a termin na wydanie świadectw zostanie wydłużony. Dziś przepisami pilnie ma zająć się Sejm i Senat, z kolei po północy - posłowie mają głosować nad wnioskiem o odwołanie minister edukacji, Anny Zalewskiej. Potem w planach jest już ósma nowela ustawy o Sądzie Najwyższym. Borys Budka, były minister sprawiedliwości, ocenił w TOK FM, że takie ekspresowe tempo prac nad ważnymi ustawami to "farsa". - Dla Jarosława Kaczyńskiego Sejm to maszynka do głosowania. To żenujące, żeby o oświacie debatować w nocy. To żenujące, żeby o Sądzie Najwyższym i wyprowadzeniu Polski z Unii debatować po północy - mówił Borys Budka, były minister sprawiedliwości w Poranku Radia TOK FM.

Jak dodawał, PiS przyzwyczaił wszystkich do tego, "że ten nocny tryb pracy jest prowadzony bez elementarnych standardów". - Te pierwsze komisje, gdzie rujnowano Trybunał Konstytucyjny to był początek. To ma pokazać najtwardszemu elektoratowi PiS jak są zwarci i gotowi, to rzutuje na państwo. Pokazuje nie siłę, ale słabość tego obozu. Nie mają odwagi debatować z odsłoniętą przyłbicą - dodał Borys Budka.

Polityk PO stwierdził, że rządzący robią to, "by nie pokazać, że król jest nagi". - Nowelizacja prawa oświatowego to próba zrobienia czegoś tam, gdzie rząd wywiesił białą flagę, nie poradził sobie, czyli ze strajkiem nauczycieli - podsumował. 

Lewicka pytała Budkę o ocenę zmian w prawie oświatowym, jakie w środę przyjął rząd. - Bardzo ważne jest, by zapewnić normalne zdawanie egzaminu maturalnego, ale wierzę, że nauczyciele zapewnili by to. Gdyby premier chciał to zrobić, to te rozmowy dawno wyglądały by inaczej. Projekt ustawy ma tyle dziur, wiele rzeczy jest zapomnianych, ale mam nadzieję, że matury odbędą się w normalnym trybie - stwierdził były minister sprawiedliwości. Dodał też, PiS nie ma argumentów, żeby bronić Anny Zalewskiej, stąd debata będzie w nocy.

Zadeklarował, że Platforma Obywatelska jest gotowa do rozwiązania problemów w oświacie po jesiennych wyborach do parlamentu. 

W czwartek zarząd główny ZNP zbiera się o godzinie 9 by podjąć decyzję, co dalej ze strajkiem nauczycieli. - Chcę wierzyć, że to będzie decyzja rozsądna, która przetnie wszystkie szalone pomysły rządu. Jesteśmy coraz bardziej wkurzeni i zniesmaczeni. Te pomysły świadczą o tym, że rząd ma tylko rozwiązania siłowe - mówił w Poranku Radia TOK FM wiceszef największego nauczycielskiego związku Krzysztof Baszczyński. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM