"DGP": Prezes Kaczyński ma ofertę dla nauczycieli. W niej zwiększenie pensum

Zwiększenie pensum to główna propozycja Jarosława Kaczyńskiego. Ale prezes PiS ma też dla nauczycieli zachętę - przepis dotyczące przechodzenia na emeryturę.
Zobacz wideo

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" kluczowym elementem propozycji prezesa Kaczyńskiego ma być "zwiększenie czasu pracy – nawet do 24 godzin tygodniowo". Jednocześnie, na rok lub dwa, proponuje się przywrócenie w Karcie nauczyciela przepisu, który pozwoliłby nauczycielom odejść na wcześniejszą emeryturę, po 30 latach pracy, w tym 20 lat w oświacie (z tzw. kredą), niezależnie od wieku.

Ten przywilej został nauczycielom odebrany w 2008 roku. Eksperci z PiS szacują, że z takiego rozwiązania mogłoby skorzystać ok. 100 tys. nauczycieli. Dzięki temu rząd wytrąciłby związkowcom argument, że zwiększenie pensum doprowadzi do lawinowych zwolnień.

Prawo i Sprawiedliwość liczy, że możliwość większych zarobków skusi zwłaszcza młodych, dopiero wchodzących do zawodu pedagogów. Docelowo ma to doprowadzić do wygaszenia 18-godzinnego pensum.

Strajk nauczycieli

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. W proteście uczestniczy też część działaczy nauczycielskiej Solidarności, choć władze związku podpisały porozumienie z rządem.

Akcja protestacyjna nauczycieli to strajk bezterminowy.

Premier Morawiecki ogłosił wczoraj, że rząd przygotował nowelizację Ustawy o prawie oświatowym, dzięki której nie będzie problemów z przeprowadzeniem matur. Egzamin dojrzałości zaczyna się 6 maja.

DOSTĘP PREMIUM