Robert Biedroń o zawieszeniu strajku nauczycieli: Ten rząd potrafi dobrze łamać kręgosłupy

- Nauczyciele to kolejna grupa społeczna rozczarowana elitami politycznymi. Wszyscy jesteśmy złamani, pedagodzy, uczniowie i rodzice - podkreślał w Poranku Radia TOK FM Robert Biedroń, lider Wiosny.
Zobacz wideo

Jacek Żakowski pytał Roberta Biedronia o nocne głosowania w Sejmie - przyjęto między innymi nowe prawo oświatowe w sprawie matur, odrzucono wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej i przegłosowano kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak podsumował lider Wiosny, w parlamencie nadal "jest zima". - Dlatego trzeba to zmienić. Mieliśmy chyba powtórkę z tego, co już się działo w Sejmie. Parlament stał się narzędziem przeprowadzania zmian, które mają służyć partii politycznej, a nie społeczeństwu. Marginalizacja Sejmu jest widoczna. To jest destrukcyjne dla demokracji  - ocenił w Poranku Radia TOK FM. I dodał, że parlament jest "maszynką do podejmowania decyzji na życzenie prezesa" PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

"Rząd łamie wszystkim kręgosłupy"

Według Roberta Biedronia, Związek Nauczycielstwa Polskiego w sprawie zawieszenia strajku nauczycieli "chyba nie miał innego wyjścia". - Został zostawiony przez elity rządzące samemu sobie. PiS nie ma umiejętności rozwiązywania realnych problemów społecznych - podkreślił lider Wiosny.

Jak dodawał, problem nauczycieli "został zamieciony pod dywan na kilka miesięcy". - Nauczyciele to kolejna grupa społeczna rozczarowana elitami politycznymi. Wszyscy jesteśmy złamani, uczniowie, rodzicie. Ten rząd potrafi dobrze łamać kręgosłupy wszystkim. Najpierw Jarosław Kaczyński zrobił to swojej partii, a później robi to społeczeństwu - uważa Robert Biedroń.

Lider Wiosny mówił, że kolejne grupy społeczne mogą występować do rządu z roszczeniami. - Kaczyński nie dba o zrównoważony rozwój kraju, o dobre życie nas wszystkich. Chce tylko utrzymać władzę za wszelką cenę. Najpierw byli rezydenci, potem rodzice dzieci niepełnosprawnych, teraz nauczyciele. Przez wiele lat nie zadbaliśmy o dobry standard inwestycji w człowieka. Co z tego, że mamy tablice interaktywne, skoro nie zainwestowaliśmy w człowieka. Kolejne grupy społeczne będą za to wystawiać rachunek elitom - stwierdził gość Poranka Radia TOK FM.

"Zróbmy debatę o przyszłości edukacji"

Założyciel Wiosny zaproponował, aby liderzy partii politycznych spotkali się na wspólnej debacie o przyszłości edukacji w Polsce. - Ja nie wiem, jaką wizję mają PiS i PO na ten temat - argumentował.

Przedstawił też swoją wizję "szkoły marzeń". - Ja chcę szkoły otwartej, odpowiadającej na wyzwania, mniej teoretyczną, a bardziej praktyczną. Z bardziej elastyczną formą programową. Gdzie nauczyciel będzie mentorem ucznia, a nie wykonawcą minimum programowych. Szkoły wolnej od indoktrynacji. Zamiast religii powinno być więcej godzin geografii czy angielskiego. O takiej szkole marze. Wiosna proponuje, żeby wynagrodzenia nauczycieli były godne, prestiżowe - mówił Robert Biedroń w rozmowie z Jackiem Żakowskim. Podkreślił, że kwestia edukacji to "sprawa cywilizacyjna". 

"UE to polska racja stanu"

Robert Biedroń ubiega się o mandat poselski w majowych wyborach do europarlamentu. Lider Wiosny dowodził, że obecność naszego kraju w Unii Europejskiej "jest polską racją stanu". - Po 15 latach widzimy, że możemy zbudować Polskę 2.0 w UE. Po inwestycjach w autostrady, lotniska, stadiony, może przyszedł czas na inwestycję w człowieka. Powinniśmy rozmawiać o minimalnej pensji w UE, o bezpieczeństwie, żeby nie być tylko uzależnionym od USA. Polska wywróciła stolik negocjacyjny. W naszym interesie jest, żeby do niego powrócić, bo inaczej ten pociąg nam ucieknie - podsumowywał były prezydent Słupska.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM