Prezydent podpisał nowelizację ustaw o systemie oświaty i prawo oświatowe. Maturzyści mogą być spokojni o matury

Niespełna 24 godziny trwała procedura dotycząca nowych przepisów maturalnych. - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe, dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur - poinformował PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Zobacz wideo

Informacja o tym, że Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy, pojawiła się także w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Nowe prawo zakłada, że jeżeli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, będzie mógł zrobić to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący (na przykład samorząd).

Sejm uchwalił nowelę w czwartek po południu. Po bardzo krótkiej debacie i bez odsyłania projektu do komisji. Rządzący nie ukrywali, że zależy im na czasie. - Sytuacja jest wyjątkowa - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Ostatecznie "za" przyjęciem nowelizacji było 235 posłów, "przeciw" 168. Nikt się nie wstrzymał. Jeszcze tego samego dnia zajął się nią Senat, który nie wprowadził żadnych poprawek.

Zarzuty o łamanie prawa

Nowelizacja prawa oświatowego została przyjęta mimo tego, że Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował o zawieszeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. I związkowcy, i opozycja zarzucali w czwartek stronie rządowej, że tak szybkie procedowanie zmian w prawie jest jego łamaniem. 

Odnosząc się do tych zarzutów, premier Mateusz Morawiecki powiedział: "W życiu społecznym trzeba wybierać między racjami wyższymi, najwyższymi i takimi, które są ważne, jak na przykład proces konsultacji społecznych [ustawa przeszła bez konsultacji - red.]. On jest dla mnie ważny, ale kiedy w niedawnym okresie ten problem zaistniał, trzeba było reagować szybko. Państwo nie może być teoretyczne, nie może być państwem z dykty". 

Czytaj także: Rezydenci i matki osób niepełnosprawnych dołączą do strajku nauczycieli? Broniarz mówi o nowej strategii

Projekt nowej ustawy zaprezentował mediom i rządowi premier Morawiecki w środę. Wtedy istniało jeszcze zagrożenie, że w części szkół matury mogą się nie odbyć. Ze względu na obowiązujący strajk nauczycieli, dyrektorzy nie mogli zwołać pedagogicznych rad klasyfikacyjnych. Klasyfikacja zaś jest niezbędna, by uczniowie mogli przystąpić do matury. Te rozpoczynają się 6 maja

TOK FM PREMIUM