Polityczne harakiri Anny Zalewskiej. "Nie zdobyła się na żaden gest"

Element upokorzenia będzie rzutował na stosunek całego środowiska nauczycielskiego do prawicy. I to nie przez 5, ale przez 20 lat - mówił w programie Goście Passenta dr Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz wideo

Goście Daniela Passenta rozmawiali o zawieszonym strajku nauczycieli, a przede wszystkim, jakie konsekwencje ta sytuacja będzie miała dla nadchodzących wyborów. - Jedni mówią, że nauczyciele nie przegrali i teraz pójdą do urn. Inni natomiast - do których ja się zaliczam - uważają, że pedagodzy nie są klientelą PiS – powiedział Daniel Passent i dodał, że dla rządu w kontekście wyborów ważniejsi są emeryci.

Według Ignacego Dudkiewicza, sytuacja będzie jeszcze ciekawsza, gdy społeczeństwo we wrześniu zda sobie sprawę z konsekwencji podwójnego rocznika w szkołach. - A do tego nauczyciele wznowią strajk. Nie bagatelizowałbym też elementu mobilizacji. Zarówno nauczyciele, jak i ich rodziny, to jest bardzo duża grupa wyborców – powiedział filozof i publicysta. W temacie mobilizacji zgodził się z nim dr Paweł Kowal. - Znam rodzinę, która szczerze popierała PiS, a szczególnie pani nauczycielka, a teraz przez strajk jej poglądy polityczne się zmieniły – mówił Kowal.

Polityczne harakiri Anny Zalewskiej

Jak dodawał, sposób w jaki rząd potraktował nauczycieli będzie problemem dla całej prawicy. - Element upokorzenia będzie rzutował na stosunek całego środowiska nauczycieli do prawicy. I to nie przez 5 lat, ale przez 20. Ono ma długą pamięć. Nauczycielom prawica będzie się kojarzyć ze złymi doświadczeniami – ocenił dr Kowal. Jego zdaniem, "akt upokorzenia towarzyszył całemu dyskursowi wokół strajku". - Dla mnie to było kompletnie niezrozumiałe, że pani minister Anna Zalewska, choćby dla własnej chwały i stłumienia wyrzutów sumienia, nie zdobyła się na żaden gest, żeby powiedzieć chociaż dwa słowa o tym środowisku, z którego sama się wywodzi. Psychologicznie to dla mnie niepojęte – mówił dalej były wiceminister spraw zagranicznych.

Daniel Passent ocenił, że Anna Zalewska "popełniła polityczne harakiri" decydując się w tej sytuacji na start w wyborach do europarlamentu – jest "jedynką" PiS na Dolnym Śląsku. - Nie tylko pani minister to zrobiła. Małżonka Andrzeja Dudy nie zabrała głosu w tej sprawie, choć była o to proszona. Pan prezydent mówił z sensem o tym, że nauczyciele zarabiają za mało, a potem nie przeszkodziło mu to w podpisaniu tej głęboko destrukcyjnej noweli prawa oświatowego dotyczącej matur – zauważyła dr Katarzyna Kasia z "Kultury Liberalnej". 

Okrągły stół? "Fikcja i pokazówka"

Prowadzący audycję odniósł się też do piątkowego okrągłego stołu ws. oświaty, który odbył się na Stadionie Narodowym. - Fikcja i pokazówka – ocenił Passent. - Demonstracyjnie powinniśmy pominąć ten temat – odpowiedział dr Paweł Kowal. Jak dodał, "jarczmarczność tego przedstawienia była żenująca". - Jak komuniści robili okrągły stół, to choć nie wiedzieli czy nakłonią Solidarność do rozmów, ale już zrobili ładny mebel, postarali się wynająć pałacyk. Zadbali, żeby to chociaż jakoś wyglądało. A to? To było na granicy autotrollingu. Władza wykazała kompletny brak szacunku dla siebie, żeby to chociaż dobrze wyglądało – ocenił Kowal.

Jak dodała dr Katarzyna Kasia, taki okrągły stół zorganizowano zdecydowanie za późno. - Szkoda, że nikt o edukacji nie chciał rozmawiać trzy lata temu, przed deformą minister Zalewskiej – podsumowała dr Kasia.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (113)
Strajk nauczycieli. Anna Zalewska i jej "polityczne harakiri"
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 28 razy 20

  Ona już jest spakowana do Brukseli, marzy jej się emerytura w Euro, na polskie jakieś 18.000 zł.
  Uważaj wyborco... na kogo zagłosujesz.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 18

  Pisowskie jełopy bez szkoły i tak będą na nią glosować w Eurowyborach... i będą nam się śmiać w twarz i mówić:
  popatrzcie, skończyłem 8 klas podstawówki, zrobiłem 4 dzieciaków i mam co dzień na wino! po co komu szkoła

 • maciej.sowinski1947

  Oceniono 23 razy 13

  Jedno jest w tym wszystkim pozytywne ze nauczyciele nie sa i nie beda klientami PiSu wiec moze jednak cos pozytecznego naszych dzieci naucza.

 • stas_3151

  Oceniono 18 razy 12

  Typowe bolszewickie działanie. Wiedzą lepiej od nauczycieli jak uzdrowić szkołę to ich nie potrzebują. Wpisuje się to w ten same sposób działania jak 'wiedzenia lepiej' jak stadniny koni 'uzdrowić', sądy naprawić, ile i kiedy rodzina powinna mieć dzieci, kiedy zakupy robic, kiedy się modlić, kiedy i z kim mieć seks, co mówic, co jeść itd, itd.
  Pisząc o bolszewi nie mam na myśli ruską bolszewię ale polską. Typ człowieka głupiego, zawistnego i zacofanego który z lubością pakuje się w życie sąsiada, kolegi, dorosłych dzieci bo 'wie lepiej', ustawia wszystkich 'po swojemu'.
  3/4 społeczeństwa polskiego jest takie, mają w genach ten paskudny charakter odziedziczony po chłopie pańszczyźnianym, paskudny charakter, wredny i mściwy! Poddańczość i potulność do władzy i kościoła. Jak była władza komunistyczna to lecieli do komitetu partyjnego, teraz do kurii! Gdy dostaną władzę to stają się okrutni, nawet bardziej do tych z których wyszli. 'Suweren' to obraźliwe słowo, teraz bardzo cyniczne bo dotyczy rządzącego satrapy, władcy a nazwanie poddanych 'suwerenem' przez KK i politycznych cwaniaczków świadczy o pogardzie do tępego ludu. Do wiejskich głupków, klepiąc ich po plecach i mówiąc im w oczy że są 'mędrcami' jest jest szyderstwem którego 'głupek' nie zrozumie a manipulator ma 'radochę' że głupiego ogłupił!

 • swru

  Oceniono 12 razy 10

  odsuńcie wreszcie tego kurdupla od władzy bo nam całkiem Polskę zniszczy. Facet nie przeszedł z klasy do klasy a ma władzę cesarza. Chociaż jest zwykłym , tępym burakiem

 • student_zebrak

  Oceniono 11 razy 9

  Drodzy rodacy we Wrocku, podtrzymujcie tradycje Majora. Pokazcie wasza chec zycia w normalnym kraju. Na poczatek zapewnijcie Zalewskiej dlugi pobyt w kraju.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 16 razy 8

  Ania "wyszczerzona" Zalewska - beneficjentka okradania PCK ...?

 • swru

  Oceniono 9 razy 7

  Nauczyciele dowiedzieli się że są leniwą, antypolską swołoczą z Wehrmachtu. Ta kompilacja słów oficjalnie padła z ust pisowskich kacyków lub ich bojówki - kościoła katolickiego. Mam nadzieję, że żaden uczciwy nauczyciel , który ma honor nie zagłosuje na tę sektę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX