Sławomir Broniarz: Coraz więcej instytucji i związków mówi, żeby zewrzeć szeregi i zawalczyć o swoje

Strajk nauczycieli został zawieszony, ale protest trwa nadal. ZNP namawia do strajku włoskiego i zapowiada, że do następnej fazy strajku mogą przyłączyć się inne grupy zawodowe.
Zobacz wideo

Po zawieszeniu strajku, Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do nauczycieli, aby rozpoczęli protest włoski, czyli pracowali tylko tyle, ile zobowiązują przepisy.

ZNP przypomina, że spór zbiorowy trwa. I tak długo, jak trwa akcja protestacyjna, związek będzie popierał różne formy protestu.

- Chcemy pokazać, także panu premierowi, że stwierdzenie, że jesteśmy grupą zawodową, która w porównaniu do innych zdecydowanie mniej pracuje, może mieć pewną kontrofertę z naszej strony. Jeżeli będziemy pracowali tak od linijki, to jesteśmy w stanie pokazać, ile ten nauczyciel wysiłku własnego, czasu pracy, pieniędzy - swoich, rodziny - musi przeznaczyć na to, żeby ta szkoła normalnie funkcjonowała - mówił w TOK FM szef ZNP Sławomir Broniarz.

- Rząd będzie szczęśliwy. Wychowacie wyborców PiS. Będą ich legiony - zauważył prowadzący audycję Piotr Najsztub.

- Jeżeli rząd ma to gdzieś, to to jest jasny przekaz dla obywateli - odparł Sławomir Broniarz. - Te legiony pewnie będą i tak, jeżeli będziemy realizowali tę podstawę, która jest obecnie, bo ona jest zła, jest przeładowana. Dziecko spędza nad lekcjami za dużo czasu, musi się uczyć dłużej niż rodzic pracuje. Nauczyciele zostali ograniczeni w autonomii - dodał.

ZNP tworzy koalicję

Związkowcy chcą wrócić do protestu we wrześniu, jeśli rząd nie zrealizuje ich postulatów. Tym razem, do protestu mogą dołączyć też inne grupy zawodowe, np. lekarze rezydenci i pracownicy sądów.

- Rozmawialiśmy z tymi grupami zawodowymi. Lekarze rezydenci nas przestrzegali, żebyśmy nie podpisywali byle czego. Mówili “nie dogadujcie się z ministrem edukacji, bo wyjdziecie na tym tak jak my wyszliśmy na porozumieniu z ministrem Radziwiłłem. Czy uda nam się sformalizować to, jest rzeczą wtórną - tłumaczył szef ZNP.

- Musimy powiedzieć opinii publicznej, że przyszłością tego kraju jest edukacja. Najważniejsza, z punktu widzenia przyszłości tego narodu, jest dobra szkoła oraz bezpieczeństwo w sensie socjalnym, zdrowotnym. A to są dziedziny, które są akurat najsłabiej opłacane - podkreślił.

Sławomir Broniarz wyjawił, że ZNP pracuje nad stworzeniem jak najszerszej koalicji. - Wiele instytucji mówi: spróbujmy zewrzeć szeregi i zawalczyć o swoje - relacjonował.

Ogólnopolski strajk nauczycieli trwał od 8 kwietnia. Został zawieszony w sobotę (27 kwietnia). W poniedziałek nauczyciele wrócili do pracy, a uczniowie do szkół.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM