"Święte słowa napisałem. Wszystko prawda". Kwaśniewski wraca do ulotki, którą zachęcał do poparcia wejścia do Unii

- Nawet ta możliwość kolosalnych wydatków na programy socjalne, które dziś podejmuje PiS, jest możliwe dzięki obecności w Unii Europejskiej. Myśmy dostali mnóstwo środków, możliwości - mówił w TOK FM Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent dodaje, że nawet "przyciskany do muru" nie znajdzie słabych stron wejścia do UE.
Zobacz wideo

1 maja mija 15 lat od wejścia Polski do europejskiej wspólnoty.

Jak mówił Aleksander Kwaśniewski w TOK FM, dla niego wejście do europejskiej wspólnoty to najważniejsze wydarzenie w historii Polski. Jak przypomniała Karolina Lewicka, były prezydent w wywiedzie dla "Polityki" umieścił akcesję - obok chrztu Polski i odzyskania niepodległości w 1918 roku - wśród trzech najdonioślejszych zdarzeń w naszej historii.

To Aleksander Kwaśniewski 23 lipca 2003 roku dokonał ratyfikacji Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

- W Unii jesteśmy już 15 lat, perspektywa - jeśli niczego nie zepsujemy - jest również wieloletnia - ocenił były prezydent. Czy potencjał zepsucia dziś istnieje?  - Zagrożenia dziś są dwa: UE ma silnych przeciwników: Chiny. Stany Zjednoczone, Rosję. Są wrogowie wewnętrzni, czyli siły dezintegracyjne. A dla nas największym zagrożeniem jest polityka PiS, czyli marginalizowanie Polski, sprowadzenie Polski do roli kraju, który tylko korzysta ze środków, a nie buduje wspólnoty europejskiej, która powinna być naszą wspólną przestrzenią, nadzieją - mówił gość TOK FM.

Proeuropejski nastrój PiS to hipokryzja

Karolina Lewicka cytowała Mateusza Morawieckiego: "podkreślając naszą wielką miłość do Unii, walczymy na europejskim ringu o swoje, o lepszą UE, a nie tylko kulimy się w narożniku, pozwalając okładać się innym, jak to było wcześniej."

- Nie jestem nawet w stanie komentować wypowiedzi premiera Morawieckiego, który tak często mija się z prawdą, że można to uznać za patologię; za patologiczną skłonność do kłamania. Kiedy widzę ten nastrój proeuropejski PiS-u to mam dziwne wrażenie, że to jest gra obliczona na wybory. Proszę pamiętać, że jedną z pierwszych decyzji premier Szydło było zlikwidowanie flag europejskich (w listopadzie 2015 roku Beata Szydło zdecydowała, że konferencje prasowe w KPRM odbywać się będą na tle jedynie biało-czerwonych flag, a nie jak wcześniej - państwowych i unijnych - red.). Dziś, jak oglądam obrazki wyborcze PiS-u, to aż mi niebiesko i żółto w oczach, tyle jest flag europejskich - przyznał Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent nie ma wątpliwości, jakie intencje kierują politykami Prawa i Sprawiedliwości. - To jest hipokryzja. To jest coś, w co nie można uwierzyć, bo jest obliczone na naszą krótką pamięć, naiwność. Tak naprawdę oni tej Unii Europejskiej ani nie szanują, nie lubią, ani nie rozumieją - stwierdził.

Dziennikarka TOK FM wspominała, to co działo się przed wejściem do UE. Przed referendum akcesyjnym (7-8 czerwca 2003 roku) prezydent Kwaśniewski prowadził aktywną kampanię. - Wysyła pan obywatelom ulotkę i pisze w niej tak: "Jeśli powiemy 'tak', Polska umocni swoją pozycję w europejskiej rodzinie, nie utracimy suwerenności. Jeśli powiemy 'nie' opóźnimy unowocześnianie naszego państwa i gospodarki i znajdziemy się na peryferiach Europy" - cytowała Lewicka.

- Święte słowa napisałem. Wszystko prawda. Dobrze wykorzystaliśmy to 15-lecie. Polska się rozwinęła. Nawet możliwość kolosalnych wydatków na programy socjalne, które dziś podejmuje PiS, jest możliwa dzięki obecności w Unii Europejskiej. Myśmy dostali mnóstwo środków, możliwości, przyjęliśmy standardy europejskie dotyczące gospodarki, prawa, działania społeczeństwa obywatelskiego. Nawet przyciskany do muru, jeśli miałbym wskazać na jakieś słabości wynikające z przystąpienia do Unii Europejskiej, to miałbym kłopoty. Polskie rolnictwo się bardzo rozwinęło, zyskaliśmy dopłaty bezpośrednie i to my staliśmy się konkurencyjni wobec Europy. Dzisiejsze obietnice dopłat na tuczniki, to wszystko dzięki Unii Europejskiej. To postęp jeszcze bardziej widoczny na wsi niż w miastach - uważa były prezydent.

Polacy nie chcą polexitu

Tydzień przed rocznicą wejścia Polski do UE, CBOS opublikował wyniki najnowszego sondażu, dotyczącym poparcia dla Unii. Jak wynika z badania, obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 roku poziom 91 procent.

- Polacy realnie rozumieją, to co się stało, odczuwają postęp. Debata o polexit, a pozostanie w Unii ludzi mobilizuje. Widzą, że brexit to nieszczęście. Poparcie dla Unii to główny problem PiS-u. Stąd Jarosław Kaczyński wręcz mnie cytuje, mówiąc, że obecność Polski w UE to polska racja stanu. To ja tak mówiłem wielokrotnie  - podkreślił w TOK FM Aleksander Kwaśniewski.

DOSTĘP PREMIUM