"Święte słowa napisałem. Wszystko prawda". Kwaśniewski wraca do ulotki, którą zachęcał do poparcia wejścia do Unii

- Nawet ta możliwość kolosalnych wydatków na programy socjalne, które dziś podejmuje PiS, jest możliwe dzięki obecności w Unii Europejskiej. Myśmy dostali mnóstwo środków, możliwości - mówił w TOK FM Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent dodaje, że nawet "przyciskany do muru" nie znajdzie słabych stron wejścia do UE.
Zobacz wideo

1 maja mija 15 lat od wejścia Polski do europejskiej wspólnoty.

Jak mówił Aleksander Kwaśniewski w TOK FM, dla niego wejście do europejskiej wspólnoty to najważniejsze wydarzenie w historii Polski. Jak przypomniała Karolina Lewicka, były prezydent w wywiedzie dla "Polityki" umieścił akcesję - obok chrztu Polski i odzyskania niepodległości w 1918 roku - wśród trzech najdonioślejszych zdarzeń w naszej historii.

To Aleksander Kwaśniewski 23 lipca 2003 roku dokonał ratyfikacji Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

- W Unii jesteśmy już 15 lat, perspektywa - jeśli niczego nie zepsujemy - jest również wieloletnia - ocenił były prezydent. Czy potencjał zepsucia dziś istnieje?  - Zagrożenia dziś są dwa: UE ma silnych przeciwników: Chiny. Stany Zjednoczone, Rosję. Są wrogowie wewnętrzni, czyli siły dezintegracyjne. A dla nas największym zagrożeniem jest polityka PiS, czyli marginalizowanie Polski, sprowadzenie Polski do roli kraju, który tylko korzysta ze środków, a nie buduje wspólnoty europejskiej, która powinna być naszą wspólną przestrzenią, nadzieją - mówił gość TOK FM.

Proeuropejski nastrój PiS to hipokryzja

Karolina Lewicka cytowała Mateusza Morawieckiego: "podkreślając naszą wielką miłość do Unii, walczymy na europejskim ringu o swoje, o lepszą UE, a nie tylko kulimy się w narożniku, pozwalając okładać się innym, jak to było wcześniej."

- Nie jestem nawet w stanie komentować wypowiedzi premiera Morawieckiego, który tak często mija się z prawdą, że można to uznać za patologię; za patologiczną skłonność do kłamania. Kiedy widzę ten nastrój proeuropejski PiS-u to mam dziwne wrażenie, że to jest gra obliczona na wybory. Proszę pamiętać, że jedną z pierwszych decyzji premier Szydło było zlikwidowanie flag europejskich (w listopadzie 2015 roku Beata Szydło zdecydowała, że konferencje prasowe w KPRM odbywać się będą na tle jedynie biało-czerwonych flag, a nie jak wcześniej - państwowych i unijnych - red.). Dziś, jak oglądam obrazki wyborcze PiS-u, to aż mi niebiesko i żółto w oczach, tyle jest flag europejskich - przyznał Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent nie ma wątpliwości, jakie intencje kierują politykami Prawa i Sprawiedliwości. - To jest hipokryzja. To jest coś, w co nie można uwierzyć, bo jest obliczone na naszą krótką pamięć, naiwność. Tak naprawdę oni tej Unii Europejskiej ani nie szanują, nie lubią, ani nie rozumieją - stwierdził.

Dziennikarka TOK FM wspominała, to co działo się przed wejściem do UE. Przed referendum akcesyjnym (7-8 czerwca 2003 roku) prezydent Kwaśniewski prowadził aktywną kampanię. - Wysyła pan obywatelom ulotkę i pisze w niej tak: "Jeśli powiemy 'tak', Polska umocni swoją pozycję w europejskiej rodzinie, nie utracimy suwerenności. Jeśli powiemy 'nie' opóźnimy unowocześnianie naszego państwa i gospodarki i znajdziemy się na peryferiach Europy" - cytowała Lewicka.

- Święte słowa napisałem. Wszystko prawda. Dobrze wykorzystaliśmy to 15-lecie. Polska się rozwinęła. Nawet możliwość kolosalnych wydatków na programy socjalne, które dziś podejmuje PiS, jest możliwa dzięki obecności w Unii Europejskiej. Myśmy dostali mnóstwo środków, możliwości, przyjęliśmy standardy europejskie dotyczące gospodarki, prawa, działania społeczeństwa obywatelskiego. Nawet przyciskany do muru, jeśli miałbym wskazać na jakieś słabości wynikające z przystąpienia do Unii Europejskiej, to miałbym kłopoty. Polskie rolnictwo się bardzo rozwinęło, zyskaliśmy dopłaty bezpośrednie i to my staliśmy się konkurencyjni wobec Europy. Dzisiejsze obietnice dopłat na tuczniki, to wszystko dzięki Unii Europejskiej. To postęp jeszcze bardziej widoczny na wsi niż w miastach - uważa były prezydent.

Polacy nie chcą polexitu

Tydzień przed rocznicą wejścia Polski do UE, CBOS opublikował wyniki najnowszego sondażu, dotyczącym poparcia dla Unii. Jak wynika z badania, obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 roku poziom 91 procent.

- Polacy realnie rozumieją, to co się stało, odczuwają postęp. Debata o polexit, a pozostanie w Unii ludzi mobilizuje. Widzą, że brexit to nieszczęście. Poparcie dla Unii to główny problem PiS-u. Stąd Jarosław Kaczyński wręcz mnie cytuje, mówiąc, że obecność Polski w UE to polska racja stanu. To ja tak mówiłem wielokrotnie  - podkreślił w TOK FM Aleksander Kwaśniewski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (72)
Aleksander Kwaśniewski: Nawet przyciskany do muru, nie znajdę słabości przystąpienia Polski do UE
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 7

  "Wspólnota europejska, wspólnotowe wartości - to jest baju baju dla frajerów. To jest dla naiwnych tylko”.
  Tak, tak to Dudusia słowa z 2014 roku.
  To co dzisiaj mówi, że każdy, kto próbuje wzbudzić niepokój, co do naszej obecności w Unii, postępuje wbrew interesowi Polski, to tylko przekaz dnia z Nowogrodzkiej. Pamiętajmy o tym i dzisiaj i 26 maja.

 • j-ugo

  Oceniono 25 razy 7

  Aleksander Kwaśniewski ma rację.

 • jael53

  Oceniono 12 razy 4

  Miałam nieco mieszane uczucia w trakcie wyborów na I. kadencję. Potem zdarzały się zastrzeżenia i irytacje - ale nie aż takie, żeby wahać się przed II. kadencją. Solidniejszej prezydentury jak dotąd nie było.

 • slawek899

  Oceniono 14 razy 4

  dobrze, ze jest otwarcie mowi sie o tym, ze Morawiecki jest patologicznym klamca

 • damtek

  Oceniono 12 razy 4

  Za miesiąc będziemy już znać wstępne wyniki wyborów do EU, lecz tylko masowym pójściem pokażemy czy na jesień będziemy znowu razem kroczyć w lepszą Polskę bez PiS.

  #idenawybory #nie głosuje na pis

 • bsdw

  Oceniono 18 razy 4

  Obecność Polski w Unii Europejskiej to jedna najlepszych rzeczy w całej historii naszego pięknego kraju.

 • anonim_ka

  Oceniono 10 razy 2

  Prezydent Kwaśniewski i jego rząd robili to dla dobra wszystkich Polaków i naszej pozycji w świecie. Natomiast Jarozbaw cmentarnik nastawiony jest na indywidualne korzyści i wzrost znaczenia swojej formacji. Najciekawsze ,ze Kaczyński wraz ze swoim przygłupiastym rządem w międzyczasie tyle napluli na poprzednie władze a teraz radośnie spijają śmietankę z naszej obecności w UE. To już przestała być" wyimaginowana wspólnota ??" PiS co tydzień zmienia zdanie czy cierpi na jakąś schizofrenię ? ! ! Nie będę głosować na chorych z nienawiści ludzi.

 • marudna.maruda

  Oceniono 16 razy 2

  Słusznie został wybrany najlepszym prezydentem po 89 roku.
  A Szydło? Jak krótką trzeba mieć pamięć i jak wielką ochotę na dużą kasę, żeby ubiegać się o mandat pod flagą, ktorą się nieomal buty wycierało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX