Donald Tusk chwalony za przemówienie. Ale nie przez wszystkich. Prawica grzmi o "brutalnym wejściu do polityki krajowej"

"Wysłuchałam, chwilami z prawdziwym wzruszeniem wystąpienia Donalda Tuska" - przyznała prof. Monika Płatek, kandydatka Wiosny do PE. Oczywiście zaskoczenia nie ma: tuzy prawicowej publicystyki ostro krytykują szefa Rady Europejskiej.

Przemówienie Donalda Tuska zebrało pochwały nie tylko ze strony osób jednoznacznie kojarzonych z PO i Koalicją Europejską. "Wysłuchałam, chwilami z prawdziwym wzruszeniem wystąpienia Donalda Tuska (...). Było budujące i rzeczywiście słusznie przypomniało nam, że w naszych społecznych działaniach tkwi siła. Podobało mi się i to, że przyznał, że mógł więcej w sprawach ochrony przyrody, kiedy był u władzy. Dobrego polityka poznaje się i po tym, że potrafi krytycznie patrzeć na siebie i wyciąga wnioski z błędów" - skomentowała na Facebooku prof. Monika Płatek. Prawniczka walczy o mandat eurodeputowanej z ramienia Wiosny Roberta Biedronia. 

Ale rzecz jasna nie obyło się bez krytyki działań obozu Platformy Obywatelskiej. "Czas także dojrzeć, że ustawami, które połamały podstawowe zasady prawa karnego PO przygotowało grunt pod zdemolowanie praworządności w Polsce przez PiS. To także trzeba będzie dojrzeć i naprawić" - napisała prof. Płatek. 

Prof. Jan Hartman podkreślił, że ma wiele do zarzucenia Donaldowi Tuskowi. Ale, jak stwierdził, byłby nieuczciwy, gdyby nie przyznał, że były premier to polityk wielkiego formatu oraz wybitny mówca. "Dzisiejsze przemówienie jest godne podziwu, podobnie jak to sprzed kilku miesięcy w Łodzi. Chcę zapomnieć o starych sprawach i otworzyć czystą kartę. Byłbym szczęśliwy, gdyby ten do niedawna "taki owaki" został prezydentem Polski" - napisał na Facebooku.  

Przypomnijmy, Donald Tusk pytany był dziś o to, czy będzie startował w wyborach prezydenckich. - Ale to za 200 lat - odpowiedział, unikając jednoznacznej deklaracji. 

Wysokie oceny wystawił Donaldowi Tuskowi Michał Kolanko. Dziennikarz "Rzeczpospolitej" napisał na Twitterze: "Doskonale PDT rozegrał sytuację. Skupił uwagę na sobie i powiedział o rzeczach na przyszłość. Plus kilka szpileczek wobec PiS. Wsparł "Europejczyków" bez żadnego konkretnego gestu czy hasła" - komentował Kolanko.

"Ktoś Tuskowi napisał naprawdę dobre przemówienie. "Gra o tron", smog, zmiany klimatu, teraz sztuczna inteligencja i technomonopol. Tusk wchodzi w terytorium Biedronia, prezentuje się faktycznie jako polityk z XXI wieku. Co w PL oczywiste nie jest" - zauważył Jakub Majmurek, publicysta, krytyk filmowy, który publikuje m.in. w "Tygodniku Powszechnym".

Wśród chwalących Donalda Tuska jest Roman Giertych, co nie jest zaskoczeniem. "Wykład PDT poza zasięgiem kogokolwiek z obecnej władzy. Nawet kamieniem nie dorzucą" - ocenił były szef MEN w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a dziś jeden z największych krytyków rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

Za "ważny wykład" podziękował Tuskowi Grzegorz Schetyna. Szef PO podziękował też byłemu premierowi za rozmowę. A podziękowanie okrasił zdjęciem. 

Warto przypomnieć, że to w ostatnim czasie kolejne takie spotkanie - uwiecznione w mediach społecznościowych. Poprzednie odbyło się w Brukseli. A to przecież Donald Tusk odpowiedzialny był za zepchnięcie przed laty Schetyny do dalszych rzędów polityków PO. 

Donald Tusk w Warszawie. Prawica znudzona i oburzona

Oczywiście komentatorzy z prawej strony zupełnie inaczej oceniają, to, co wydarzyło się w Warszawie. "Opowiastka na poziomie rozprawki licealnej lub kolokwium na I roku politologii. To jest ten przełom i ta wizja? To jest ten powrót Tuska? Połowa towarzystwa na sali przysypia. Idę na spacer nad Wisłę ;) Nie ma sensu słuchać tej przedszkolnej scholastyki." - napisał dziennikarz portalu wpolityce.pl - Wojciech Biedroń. 

W podobnym tonie wypowiedział się felietonista prawicowych tygodników - Krzysztof Feusette. "Nie chcę się pastwić nad królem Europy, ale merytorycznie to jest poziom Scheuring-Wielgus zmieszanej z młodym Stuhrem. Rozumiem, że forma ma przyjść jesienią, ale żeby aż tak się zapuścić?" - napisał na TT. 

A założyciel portalu wpolityce.pl - Michał Karnowski - uderzył w jeszcze podnioślejsze tony. "Wykład Tuska to żałosne pogwałcenie elementarnych zasad, brutalne wejście do politycznej krajowej gry" - ocenił. 

Jak zauważył konstytucjonalista prof. Wojciech Sadurski: "Po świetnym wykładzie na UW, prawica złości się, że Tusk nie powinien 'wtrącać się' do polityki krajowej, bo stoi na czele międzynarodowej organizacji. A Karol Wojtyła mógł? Ktoś powie: co za porównanie! Trochę racja. Tusk przewodniczy instytucji świeckiej, więc tym bardziej może".  

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Donald Tusk w Warszawie. Prawica krytykuje i atakuje
Zaloguj się
 • eski57

  Oceniono 3 razy 1

  - „współczuję” piszącym na prawym marginesie – nawet bardzo - , bo biedacy NIE mogą pochwalić porad i ocen wyrażanych przez p. Tuska , do krytyki – nawet krytykanctwa – nie znajdują powodów zaczepienia , no TO pozostało … ośmieszanie SIĘ , że poziom wystąpienia kiepski , a w innych ośrodkach posłużono się nawet niskimi i plugawymi porównaniami ! Niewyobrażalny poziom zazdrości i zawiści wrze w niektórych prawicowych mało sfałdowanych mózgach , nie mówiąc już o pospolitym chamstwie !

 • zmudzin_jozef1

  0

  Pan Tusk jest solą w oku Jarosława i mafijnej pisowskiej S-kl niszczącej Polskę.

 • gblo

  Oceniono 6 razy 0

  Prawica w Polsce to nieszczęście , a prawica przy władzy to katastrofa. Historia dwudziestolecia międzywojennego jest najlepszym przykładem. Spiskowe teorie, fanatyzm religijny i narodowy, szowinizm , brak tolerancji dla mniejszości , wiara na pokaz i sojusz z klerem, który cofa kraj do średniowiecza i jest bezkarny.

 • zorro318

  Oceniono 6 razy 0

  I tyle bylo rejwachu o polityczny wiec na Politechnice Gdanskiej, ze wykonczyli , doslownie, rektora.
  I jakos nikomu z tamtejszych obroncow apolitycznosci uniwersytetow nie przeszkadza wiec polityczny Tuska
  na UW.

 • oko2009

  Oceniono 6 razy 0

  Po wystąpieniu Tuska widać kolosalną różnicę poziomu. Tusk to człowiek z klasą jakiej nie znajdziemy u jednego choćby PiS-owca. Ma rację Giertych pisząc, że tak wysoko nawet kamieniem nie dorzucą.

 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 0

  A fe, przyjechał ten 27:1 z Brukseli i dzień zmarnowany, nie bryluje prezydent, premier ani zwłaszcza prezes, tylko Tusk, nie otoczony kordonem policji, ochroniarzy i tajniaków, wychodzący do ludzi, choć ma świadomość, że nie wszyscy są jego zwolennikami. I mówi jak na wykształconego i inteligentnego człowieka przystało. Nic dziwnego, że trolle szaleją.

 • stef0909

  Oceniono 5 razy -1

  Pislamskie śmiecie to poziom dla was nie osiągalny! robicie w majty na dżwięk nazwiska ....

 • 2kbb

  Oceniono 2 razy -2

  PO nie wróci już do władzy !!! Polacy zaczynają odkrywać swoją prawdziwą tożsamość i historię z okresu Zaborów, odzyskania Niepodległości i II Rzeczpospolitej. Co roku umiera w Polsce 400 000 najbardziej zdegenerowanych komunizmem i sowietyzmem ludzi, którzy urodzili się tuż przed, w czasie i zaraz po II Wojnie Światowej ...W czasie 4 letniej kadencji Sejmu, jest to 1,6 mln a 8 letniej 3,2 mln, czyli prawie 10% społeczeństwa. Postkomuna rzuciła już wszystko na jedną a szalę organizując strajki, sprowadzając Tuska i kogo tylko się da do pomocy, łącząc się w koalicję gdzie jest kompletne "mydło i powidło"... Na obchodach Konstytucji 3 Maja tuż obok władz PIS i Prezydenta pojawił się Pawlak... To znak że PSL się rozpada... Wejście w koalicję z poglądami lewackimi i LGBT, jest wyrokiem śmierci dla tej ostatniej komunistycznej formacji politycznej w Polsce... PIS nie wygra tylko II kadencji w 2019 roku, ale wygra także III kadencję w 2023 roku....Polska ma gigantyczne zadania do wykonania na wschodzie. Przyszedł czas na jednoznaczne zneutralizowanie Rosji... Coraz wyraźniej widać że Zachód pozwolił Rosji zagarnąć Krym i Donbas, aby teraz przez długi czas wywierać presję na Rosję i doprowadzić ją do kompletnego rozkładu. Już 20 mln Rosjan żyje poniżej progu ubóstwa, już w co trzeciej rodzinie rosyjskiej ludziom brakuje pieniędzy na zakup butów.... Łukaszenka choć jest dyktatorem przeciąga jak może, integrację z Rosją, a z każdym rokiem coraz więcej Białorusinów wyjeżdża do pracy i na studia do Polski i innych krajów EU... PIS wykonuje także dużą pracę na rzecz przyjęcia Turcji do EU co da Polsce dalekosiężne korzyści ze wzmocnienia wschodu i południa Europy. Turcy nie są terrorystami a jest ich 80 mln co zmieni układ sił....Niemcy zrobią wszystko aby nie dopuścić do dalszego wzrostu siły Polskiej gospodarki bo staje się to dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Dzisiaj choć Łukaszenka nie może powiedzieć tego wprost to Polska działa ręka w rękę aby zabezpieczyć niezależność Białorusi...
  Tusk jest doskonałym przykładem półmózga postkomunistycznego któremu wydaje się że wchodząc do EU i NATO wszedł w objęcia dobrego wujka, który tylko będzie nagradzał go prezentami.... PIS bardzo dobrze kombinuje... I dla Niemiec które chcą utrzymać hegemonie w EU I dla Rosji która po odłączeniu się Ukrainy i Białorusi zagrożona jest rozpadem, wzajemne sojusze tych dwóch państw, jak kiedyś militarne a teraz gospodarcze jest być albo nie być. Niemcy w ciągu miesiąca mogą wyjść ze strefy euro i EU jeżeli ta przestanie dawać im korzyści. Wejście Turcji do EU może zaś zneutralizować Niemcy i środek ciężkości gospodarki EU przesunie się na wschód neutralizując jednocześnie Rosję.... Choć dzisiaj wydaje się to abstrakcją to Polska dużo zyska na Turcji w EU .Turcy nie są terrorystami i nie ma problemu żeby weszli do EU...

 • wujekdolf

  Oceniono 6 razy -2

  kaczyńskiego zapiekło w majtach - może być pożar - uwaga :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX