"Nic szczególnego". Europoseł PiS podsumowuje wykład Tuska. Rozlicza byłego premiera z walki ze smogiem i przywołuje kanclerz Merkel

- Ci, którzy liczyli, że to będzie przełomowe wystąpienie, zawiedli się srodze. Donald Tusk był do bólu przewidywalny - tak wystąpienie szefa Rady Europejskiej podsumował w TOK FM Karol Karski z PiS. Europoseł zarzucił byłemu premierowi, że zapomniał o wyroku TSUE, który dotyczył naruszeń przepisów UE ws. smogu. Wyrok dotyczył czasu, kiedy rządziła koalicja PO-PSL.

Europoseł PiS podsumował w TOK FM warszawskie wystąpienie Donalda Tuska słowami: Nic szczególnego. -  Ci, którzy liczyli na to, że to będzie przełomowe wystąpienie, że jakiś program, projekt nowy będzie przedstawiony, to zawiedli się srodze. Donald Tusk był do bólu przewidywalny. Jednego jesteśmy pewni: musi wrócić do Polski. Nawet, jakby Angela Merkel jeszcze raz podała mu pomocną dłoń, to już trzeciej kadencji nie ma - mówił prof. Karol Karski.

I dodał, że na Tusku "poznano się w Unii". - Nie sądzę też, żeby jakieś inne stanowisko otrzymał - ocenił polityk PiS, który walczy o przedłużenie swojej pracy w Parlamencie Europejskim.

Profesorowi Karskiemu nie podobało się to, że Donald Tusk tak wiele uwagi poświęcił nieskutecznej walce Polski ze smogiem. Jak podkreślił, były premier zapomniał "o swoim dorobku" w tej sprawie. - Uważam, że najpierw powinien się uderzyć w piersi. A przynajmniej wyjść od refleksji, że TSUE stwierdził, iż w latach 2007-2015 miały miejsce w Polsce naruszenia prawa unijnego poprzez to, że była nadmierna emisja zanieczyszczeń - przypominał.

Wyrok, o którym mówił europoseł, zapadł w lutym 2018 roku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że przekraczając w czterech strefach dobowe wartości dopuszczalne
dla stężenia pyłu PM10 w otaczającym powietrzu, Polska naruszyła prawo Unii. Jak podkreślono, normy były przekraczane w sposób ciągły.

- Jeśli mamy do czynienia z wyrokami TSUE, to nie przemilczajmy tego. On (Donald Tusk) powinien wyjść od refleksji, że było źle i on się do tego przyczynił - ocenił Karski.

- Ale za rok panie profesorze polski rząd zapłaci 9 mld również za niespełnianie norm środowiskowych. Więc tutaj trzeba być sprawiedliwym i uderzyć się też w swoją pierś - wtrącił Krzysztof Śmiszek, kandydat Wiosny do europarlamentu.

Donalda Tuska broniła Izabela Leszczyna. Posłanka PO, a w przeszłości wiceminister finansów, zarzuciła rządzącym, że niewiele robią, by ze smogiem walczyć. - Rządzicie cztery lata, powołaliście ministra do smogu, który sobie nie radzi i bierze pieniądze, zniszczyliście OZE (odnawialne źródła energii - red.) i jak pan w ogóle śmie mówić, że to wszystko to wina Donalda Tuska - mówiła do europosła PiS.

O niszczeniu OZE posłanka Leszczyna mówiła w kontekście zmiany przepisów, które przeprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. W 2017 roku wystarczyła jedna poprawka do przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii, by znacznie mniej opłacalne przestały być farmy wiatrowe. Rozwój branży zahamowały też przepisy, które zabroniły stawiania wiatraków w pobliżu budynków mieszkalnych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (34)
Wybory w TOK-u. "Nic szczególnego". Europoseł PiS podsumowuje wykład Tuska
Zaloguj się
 • starczypl

  Oceniono 13 razy 13

  posłuchaj Meleksie - nie z każdego da się zrobić prostytutkę. Nawet tacy piSSlamscy alfonsi jak wy tracą już klientelę....

 • ochujek

  Oceniono 12 razy 12

  To ten od Melexów i od karania pilotów że nie wylądowali w Gruzji? Ekspert.

 • damtek

  Oceniono 11 razy 11

  Powiedzieć, że D. Tusk "pozamiatał", to jakby nic nie powiedzieć. On dzisiaj wszystkich pisowskich politycznych kmiotków "wciągnął bez wysiłku odkurzaczem..." Co Liga Mistrzów, to nie okręgówka...
  Ryszard Wodziński/twitter

 • remo29

  Oceniono 10 razy 10

  Melex niewiele z tego zrozumiał, to i wydało mu się nieszczególne.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 9 razy 9

  Karski też jest do bólu przewidywalny. Jak zaczyna gadać, to z góry wiadomo, że będzie gadać głupio.

 • H2O H2O

  Oceniono 9 razy 9

  Panie Karski, akurat dobrze mieć przewidywalnych polityków... a nie takich co to się nie mogą latami zdecydować czy trotyl, mgła a może jednak bomba termobaryczna...

 • Kris P

  Oceniono 9 razy 9

  Liczba polityków PiS i duchownych komentujących wykład PDT tylko dowodzi jak bardzo obawiają się jego powrotu.
  Poziom tych komentarzy jest żenujący... Mierne umysły.

 • damtek

  Oceniono 9 razy 9

  Podczas wykładu @donaldtusk
  - ani razu nie mlasnął
  - ani razu nie zaśmiał się ze swojego dowcipu
  - ani razu nie zamienił samogłosek ą na om i ę na e
  - ani razu nie użył słowa, którego nikt poza nim by nie rozumiał
  - ani razu nie trzymał się kurczowo mównicy
  #TuskV3
  ErzET/TWITTER

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX