Gowin pisze do rektora UW. "Nie znajduje Pan nic niewłaściwego w tym, że w murach UW Kościół porównywany jest do świni tarzającej się w błocie?"

Szef resortu szkolnictwa wyższego napisał specjalny list do rektora UW, w sprawie przemówienia Leszka Jażdżewskiego. Szef "Liberte", organizator wykładu Donalda Tuska, naraził się nie tylko min. Jarosławowi Gowinowi, swoimi słowami na temat kondycji polskiego Kościoła.

"Brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną będzie stanowić ciemną kartę w historii UW" - napisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w liście do rektora Uniwersytetu Warszawskiego Marcina Pałysa.

"Szanowny Panie Rektorze, nie widziałem i nie widzę nic niewłaściwego w fakcie, że wystąpienie ważnego polityka europejskiego, jakim jest Donald Tusk, miało miejsce w sali uniwersyteckiej. Ale czy Pan Rektor naprawdę nie znajduje nic niewłaściwego w tym, że w murach Uniwersytetu Warszawskiego Kościół porównywany jest do świni tarzającej się w błocie? Nie chodzi przy tym o to, że przedmiotem ataku był Kościół katolicki. Moje pytanie byłoby równie zasadne, gdyby rzecz dotyczyła wspólnoty żydowskiej, islamskiej, buddyjskiej czy np. stowarzyszenia ateistów albo ruchu ekologicznego" - czytamy w liście wicepremiera Gowina.

"W imię obrony etosu akademickiego czuję się zobowiązany do przekazania Panu mojego stanowczego przekonania, że brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną stanowi ciemną kartę w historii Uniwersytetu Warszawskiego" - napisał Jarosław Gowin w liście do rektora UW.

Pismo 'Liberte" było organizatorem wykładu Donalda Tuska w auli UW. Wystąpienie Leszka Jażdżewskiego poprzedziło wykład szefa Rady Europejskiej. Publicysta mówił m.in. o tym, że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi wciąż skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do sprawowania funkcji sumienia narodu. Ten kto szuka transcendencji i absolutu w kościele będzie zawiedziony. Ten kto szuka moralności w Kościele nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w kościele nie zostanie nakarmiony". Jak ocenił Jażdżewski: "Polski Kościół wyparł się Chrystusa, wyparł się Ewangelii. Gdyby dziś Chrystus pojawił się na świecie zostałby ponownie ukrzyżowany – przez tych, którzy na krzyżu zbudowali sobie trony".

"Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę"

Rektor UW Marcin Pałys zabrał już sam głos w sprawie wystąpienia Leszka Jażdżewskiego. Na pisał na Twitterze, że ocenia je "bardzo krytycznie". "Taka retoryka jest niezgodna z misją Uniwersytetu, rażąco odbiega od standardów dialogu, których chcemy przestrzegać" - napisał rektor UW.

Przemówienie Leszka Jażdżewskiego już wczoraj zwróciło uwagę. Wątek ataku na Kościół pojawił się w m.in. w komentarzach prawicowych publicystów.

"Apolityczny uniwersytet? Kpią z nas w żywe oczy" - pisał na TT Michał Karnowski. A do wpisu dołączył tekst założonego przez siebie portalu wpolityce.pl - "Antykościelny amok redaktora „Liberté”! "Kościół używa krzyża jak pałki"; "Zaparł się Chrystusa". I to wszystko w auli UW!".

Zapewne nie jest przypadkiem, że dziś - podczas pikniku w Pułtusku mówił, że "kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę".

"Furia pisowskich mediów i ich dyżurnych komentatorów po wystąpieniu Jażdżewskiego i Tuska - jak najpiękniejszy hymn pochwalny prawdy w życiu publicznym. Dawajcie więcej, koledzy prawacy:)" - komentował jeszcze wczoraj na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW.

Czytaj też: Jak zohydzić Donalda Tuska? "Wiadomości" sięgnęły po zdjęcia Stalina i Hitlera>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (41)
Jarosław Gowin pisze list do rektora UW. Chodzi o wystąpienie Leszka Jażdżewskiego
Zaloguj się
 • gebe14

  Oceniono 21 razy 13

  gowin , w polsce ksieża molestawali dzieci ? nie przeszkadza ci to ? nie słyszałem twojej krytyki w tym temacie. dlaczego ksieza pedofike nie są widoczni w spisie zboczeńców?

 • ostjan

  Oceniono 20 razy 12

  Kościół sam sobie grób kopie, słowa Jażdżewskiego powinny skłonić do refleksji, nie do ataku i agresji. Tym gorzej dla Kościoła i jego akolitów.

 • stef0909

  Oceniono 21 razy 9

  Goówin zawrzyj japę jełopie!

 • andrzej1.61

  Oceniono 16 razy 8

  Kiedy w historii KK stał za niepodległością Polski i za narodem Polskim. Czy w trakcie wyprawy krzyżowej pod Grunwald poprzez namawianie do rozbiorów Polski do donoszenia tajemnicy spowiedzi do SB i NKWD. Oceniając fakty historyczne to raczej patriotą jest osoba dążąca do likwidacji KK niż członek KK, wiec panie Kaczyński jest pan zdrajcą i kolaborantem organizacji wrogiej Polsce i narodowi Polskiemu.

 • marudna.maruda

  Oceniono 20 razy 8

  "Brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną będzie stanowić ciemną kartę w historii UW" - Jażdżewski nie atakował Boga ani wiary, jego słowa dotyczyły kościelnych urzędników i ich poczynań. To nie było obrażanie, to było stwierdzenie faktów, znanych wszystkim, ale dla wielu wygodnie jest udawać, że buta, zachłanność, rozwiązłość, pedofilia, politykierstwo polskiego kk nie dotyczą. Panie Gowin, dlaczego kościoły pustoszeją?

 • gblo

  Oceniono 16 razy 8

  Jakbym wrócił do PRL-u . Tam sekretarz grzmiał ; " kto podnosi rękę na partię, rękę tę odrąbiemy" . Nie cofniecie czasu a kościół prędzej czy później zostanie zmarginalizowany. Zazdroszczę Czechom

 • kopandol

  Oceniono 16 razy 8

  Bardzo trafne określenie - szkoda , że Gówin i inne kościelne przydupasy nie chcą się nad tym głębiej zastanowić.
  Wróóćć..
  Jaka szkoda, BARDZO DOBRZE!
  Niech dalej są ślepi i głusi, bo to szansa aby ten boordel szybciej się rozpierdaczył.

 • stas_3151

  Oceniono 13 razy 7

  Jażdżowski powiedział całą prawdę o KK. Ich zapędy do władzy, historycznie służącym wszystkim a nie polakom. Targowica, mamona, pedofilia, cynizm, skłucanie narodu, manipulacje i ogłupianie - wszystko co nie powinni robić to robią. Polska powinna się ich pozbyć, rozwiązać konkordat, wyrzucić ze szkół, skonfiskować dobra, ziemię i kościoły i oddać w ręce ludzi bo to jest ich! Tak jak zrobili to luteranie i inny. Ksiądz jest tylko pracownikiem parafii. Zostało by ich niewielu ale oddanych i rozumiejących swoje powołanie.

 • munkela

  Oceniono 17 razy 7

  W wypowiedzi Jażdżewskiego nie bylo ani jednego slowa, ktore nie jest zgodne ze stanem faktycznym.

  I tego, Gowin, Kaczynski i cala reszta, ktora krytykuje ta wypowiedz, nie chce uznac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX