Jak zohydzić Donalda Tuska? "Wiadomości" sięgnęły po zdjęcia Stalina i Hitlera

"Władza i jej adwokaci nie omieszkają stwierdzić, że w Warszawie Tusk wiecuje przeciwko Polsce, miesza się w wewnętrzne sprawy naszego kraju, knuje i czai się do skoku" - komentuje Daniel Passent. Najdalej posunęły się chyba "Wiadomości", które jako ilustracji użyły zdjęć Stalina i Hitlera.
Zobacz wideo

Zdaniem Daniela Passenta piątkowe przemówienia Donalda Tuska (to w auli UW oraz dwa wystąpienia do sympatyków na Krakowskim Przedmieściu) potwierdziły, że były premier znajduje się w wysokiej formie politycznej i intelektualnej.

"Polityczną, ponieważ pokazał, że śledzi wydarzenia w Polsce, na bieżąco potrafi skomentować najnowsze pomysły i wypowiedzi obozu władzy (Polska sercem Europy, NATO i UNIA do Konstytucji), umie wskazać zagrożenia dla Europy" - skomentował na blogu publicysta "Polityki" i współpracownik TOK FM.

Jak podkreślił Daniel Passent, Donald Tusk wymijająco odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego startu w wyborach prezydenckich. Przypomnijmy były premier stwierdził:Ale to będzie za 200 lat.

"Swoboda, werwa, rozmach wykładu Tuska, a także entuzjazm słuchaczy w audytorium i na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego potwierdzają, że jest on znaczącą postacią na polskiej scenie politycznej, nie tai swoich intencji, ale nie postawił jeszcze kropki nad i. Za to władza i jej adwokaci nie omieszkają stwierdzić, że w Warszawie Tusk wiecuje przeciwko Polsce, miesza się w wewnętrzne sprawy naszego kraju, knuje i czai się do skoku" - podsumował publicysta.

"Wiadomości" pokazały na co stać TVP

Przypomnijmy, że jedna z najważniejszych postaci prawicowej publicystyki - Michał Karnowski, praktycznie zaraz po zakończeniu wczorajszego wykładu Tuska ogłosił, że było to "żałosne pogwałcenie elementarnych zasad, brutalne wejście do politycznej krajowej gry".

Flagowy program informacyjny TVP, którą kieruje Jacek Kurski, posunęła się do tego, by materiał o wykładzie Tuska ilustrować zdjęciami Józefa Stalina i Adolfa Hitlera. Wszystko okraszono informacjami na temat poparcia, jakiego kanclerz Angela Merkel udzielała Tuskowi. Oraz że były polski premier w 2012 otrzymał niemiecką nagrodę im. Waltera Rathenau. Z Wiadomości dowiedzieliśmy się więc, między innymi, że nagroda "nie jest raczej powodem do chluby". Bo Rathenau "był zwolennikiem tezy o polskim państwie jako sezonowym, także głównym architektem sowiecko-niemieckiego układu z Rapallo, który stał się pierwowzorem paktu Ribbentrop-Mołotow".

Nagrodę dla Tuska pożeniono z czwartkowym sukcesem Lechii Gdańsk. Piłkarze gdańskiego klubu zodbyli Puchar Polski. Co Donald Tusk skomentował na Twitterze: "W wolnym mieście Gdańsku, gdzie korona w herbie jest, mamy swą drużynę, która zwie się BKS!".

Co ciekawe, z wersji materiału, którą umieszczono w internecie znikły... zdjęcia Adolfa Hitlera, informuje "Press".

"Ale to jest żenujące. Ta ekipa jest w całości do wymiany, to powinna być ich ostatnia praca w mediach" - skomentowała blogerka Kataryna.

W niedzielę gośćmi Daniela Passenta w TOK FM będą Agata Szcześniak z OKO. PRESS, prof. Andrzej Rychard z Polskiej Akademii Nauk oraz Jarosław Gugała, dziennikarz Polsatu. "Goście Passenta" - początek o 10:05.

DOSTĘP PREMIUM