Ustawa 447 - to przed nią chce Polskę zabezpieczać Mateusz Morawiecki. O co w niej chodzi?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że rząd przyjmie prawo, które zabezpieczy Polskę przed jakimikolwiek roszczeniami związanymi z II wojną światową. W ten sposób rząd odnosi się do tzw. ustawy 447, która zdaniem przedstawicieli prawicy zmusi Polskę do wypłaty Żydom odszkodowań.
Zobacz wideo

Przeciwko amerykańskiej ustawie 447 od tygodni protestują skrajnie prawicowe środowiska. Prawo i Sprawiedliwość, któremu w obecnej kampanii wyrosła niewielka konkurencja po prawie stronie, czyli Konfederacja, próbuje zabrać głos w dyskusji nad rzekomymi roszczeniami wobec Polski. W tej sprawie wypowiadał się zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Próbuje się stwierdzić, że Polska ma w związku z II wojną światową jakieś zobowiązania finansowe. Otóż, tak, są zobowiązania finansowe - wobec Polski i wobec Polaków, a Polska żadnych zobowiązań nie ma - mówił Kaczyński. 

Na razie jednak nie wiadomo, czy w ogóle jakikolwiek projekt trafi do Sejmu. Od początku kadencji w parlamencie działa zespół, który miał wypracować podstawy prawne do wypłaty reparacji Polsce. Po czterech latach działania, przewodniczący zespołu Arkadiusz Mularczyk podaje jedynie kolejne, coraz wyższe kwoty, które Niemcy mają nam być winni. Wczoraj prezes Kaczyński mówił już o bilionie złotych.

Premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do ustawy 447, deklarował przyjęcie rozwiązań prawnych, które mają być odpowiedzią na "jakiekolwiek roszczenia z jakiejkolwiek strony". Tyle że Stany Zjednoczone, a konkretnie ambasador Georgette Mosbacher tłumaczyła niedawno w publicznym radiu, że ustawa 447 o restytucji mienia pożydowskiego w krajach Europy po II wojnie światowej ma służyć jedynie przygotowaniu jednorazowego raportu w tej sprawie.

- To raport, który ma służyć jedynie poinformowaniu o tym, co kraje zrobiły w sprawie restytucji mienia. Nie mówi o tym, co powinny zrobić, ani czego nie zrobiły. Nie mówi też o pieniądzach - mówiła ambasador USA. Ów raport powinien być gotowy jesienią. 

Ustawa 447. Co w niej jest?

Ustawa występująca pod skrótem JUST - Justice for Uncompensated Survivors Today - została podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa w maju 2018 roku. Ustawa ta została zarejestrowana w bazie aktów prawnych pod numerem 447. Jednomyślnie przyjął ją zarówno Senat, jak i Izba Reprezentantów - przez aklamację. 

Sama ustawa jest krótka - liczy półtorej strony, a z jej treścią można się zapoznać na stronach Kongresu. Mówi ona, że sekretarz stanu ma 18 miesięcy na przygotowanie raportu na temat stanu prawnego i działań podjętych w celu restytucji dzieł sztuki i prywatnego majątku przejętego siłą, skradzionego czy oddanego na skutek groźby w czasie Holokaustu. Raport ma dotyczyć 46 państw (w tym Polski), które w 2009 roku przyjęły Deklarację Terezińską. Znalazło się w niej m.in. wezwanie, "by tam, gdzie nie zostało to skutecznie osiągnięte, zostały podjęte wszelkie możliwe starania na rzecz restytucji byłego żydowskiego wspólnotowego i religijnego majątku w drodze albo restytucji in rem albo rekompensaty". 

Co ważne jednak, ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji czy jakichkolwiek konsekwencji wobec krajów, które nie spełniły wszystkich zapisów deklaracji. 

Mimo to kilka dni temu poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski przedstawił przed Białym Domem projekt ustawy, która ma zakazywać podejmowania jakichkolwiek działań, które miałyby zmierzać do zaspokojenia roszczeń dotyczących tzw. mienia bezdziedzicznego. Jak twierdzi polityk, ma to być zabezpieczenie przed roszczeniami wynikającymi właśnie z ustawy 447. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (213)
Ustawa 447. O co w niej chodzi?
Zaloguj się
 • ernst-lemingway

  Oceniono 47 razy 17

  Słowo kluczowe pominięte w tm wywodzie czerskim brzmi: ' bezspadkowe " - chodzi o bezspadkowe mienie, które w cywilizowanym świecie przepada na rzecz danego państwa. Bezspadkowe, czyli takie gdzie nie ma spadkobiercy - amerykanie chcą, by takie mienie przypadało organizacjom żydowskim nijak nie będącym spadkobiercą tegoż mienia!

  Czerscy z nieśmiałości zapewne zapomnieli o tym poinformować sprawiając wrażenie, że jakieś menie należy siem ży... pardą, eskimosom, a zły PiS nie chce WYPŁACIĆ!

 • jangrzyb

  Oceniono 24 razy 14

  "(3) in the case of heirless property, the provision of property or compensation to assist needy Holocaust survivors, to support Holocaust education, and for other purposes".

  Czyli mienie bezspadkowe ma byc przejete przez Zydow. Jest to literalnie napisane. Administracja USA jest teraz gwarantem wykonania tego zapisu.

  Tylko duren lub platny zdrajca moze napisac ze USA nie dysponuja sankcjami przeciw panstwu ktore nie odda mienia bezspadkowego.

  Co ciekawe, panstwo izrael powstalo w 1948r czyli juz po WW2. Czyli panstwo izrael formalnie nie jest strona w tej sprawie.

 • kgbltd

  Oceniono 18 razy 12

  w ustawie chodzi o to, ze jak rząd RP nie odda bezspadkowych majątków żydowskich to mogą zrobić nam drugi Iran.
  Gwarantem jest administracja USA.

  w sumie tylko tyle, ale kto by się tam przejmował sentate, izbą reprezentantów i podpisem prezydenta USA :)

 • jozbieszczad

  Oceniono 19 razy 9

  Nie wstyd Wam Polacy ?

  Na obydwu wybrzeżach USA 1 kwietnia odbyły się skąpane w biało-czerwonych flagach protesty Polonii. Cel? Sprzeciw wobec amerykańskiej ustawy JUST Act 447. W samym Chicago przy Daley Plaza zgromadziło się ponad 500 manifestantów z transparentami nawołującymi Kongres do wycofania się z „niekonstytucyjnego i bezprawnego” dokumentu. Padały hasła o uległości polskiego rządu, w Nowym Jorku mówiono o „przemyśle Holokaustu” i konieczności zachowania „twardej postawy wobec roszczeń żydowskich”. Na 11 maja stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapowiedziało marsz w stolicy pod hasłem #STOP447. Trudno się dziwić. Groźba „odzyskiwania” majątku bezspadkowego i transferowania funduszy na konta żydowskich organizacji trzeciego sektora nie tylko na prawicy zapala lampkę ostrzegawczą. U niektórych świeci się ona jednak mocniej.

 • chudebyki

  Oceniono 39 razy 9

  Tok FM znowu mydli oczy. Bla bla bla. Czy Tok FM uważa, że wszyscy jej słuchacze to ameby? Ustawa 447 to realne i olbrzymie zagrożenie dla Polski. Ta ustawa jest wynikiem wieloletniej konsekwentnie realizowanej przez amerykańskie środowiska żydowskiej polityki wywierania nacisku na Polskę.W grudniu 2017 roku ustawę przyjął jednogłośnie Senat Stanów Zjednoczonych. Pod koniec kwietnia następnego roku – Izba Reprezentantów. Prezydent Donald Trump nie czekał długo z podpisaniem ustawy – zrobił to w maju 2018 r. Polski rząd i opozycja haniebnie i zgodnie milczeli. Aż do teraz, gdy sprawa stała się głośna. Sekretarz Stanu Pompeo i ambasador Mosbacher już 2 miesiące temu upominali się co z realizacją ustawy. Oczywiście wg. Morawieckiego, Macierewicza, Kaczyńskiego, innych wybrańców narodu i oczywiście TOK FM - te wszystkie wymienione przeze mnie instytucje, gremia i osoby to sami idioci, którzy nie wiedzą co czynią, a ustawę 447 należy traktować jak fake news.

 • mppmpp

  Oceniono 11 razy 7

  O co chodzi? O wyłudzenie. I już.

 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 11 razy 7

  Czy za mienie bezdziedziczne ma być wypłacana rekompensata dla organizacji działających na terenie USA?
  Bo o takie informacje można znaleźć w Internecie. Ktoś czytał tą ustawę?

  Zgodnie z naszym(i nie tylko) prawem, mienie pozbawione spadkobierców, przechodzi na własność Skarbu Państwa.

 • wejsunek47

  Oceniono 14 razy 6

  a dlaczego PIS nie wystąpi do Rosji i USA o odszkodowanie za ukradzione pół kraju wraz z majątkami milionów Polaków?... tylko majątki Żydowskie tak rozpalają emocje u półmózgów ?

 • roy-cohn

  Oceniono 9 razy 5

  Stany Zjednoczone, a konkretnie ambasador Georgette Mosbacher tłumaczyła niedawno w publicznym radiu, że ustawa 447 o restytucji mienia pożydowskiego w krajach Europy po II wojnie światowej ma służyć jedynie przygotowaniu jednorazowego raportu w tej sprawie.
  ————————
  Aaaaaaaaa to jestem już spokojny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX