Barbara Nowacka o zatrzymaniu Podleśnej: Tak działają państwa niedemokratyczne

Barbara Nowacka przyznała w TOK FM, że nie mogła uwierzyć w zatrzymanie Elżbiety Podleśnej. Polityczka uważa, że z przepisów powinien zniknąć przepis, który dotyczy obrażania uczuć religijnych. Podleśna została zatrzymana po tym, jak rozkleiła wokół jednego z kościołów w Płocku plakaty i nalepki z Matką Boską w tęczowej aureoli.
Zobacz wideo

- To jest absolutne polityczne zastraszanie działaczki opozycyjnej - tak Barbara Nowacka oceniła w Poranku Radia TOK FM zatrzymanie Elżbiety Podleśnej.

- Artykuł 196 kodeksu karnego (dotyczący obrażania uczuć religijnych - red.) od dawna powinien być wykreślony - mówiła, podkreślając, że będzie to trzeba zrobić po wygranych na jesieni wyborach parlamentarnych. 

Prowadzący program Piotr Kraśko przypomniał, że Podleśna została przeszukana, a policja weszła do jej domu o szóstej rano. 

- To jest absolutne polityczne zastraszanie działaczki opozycyjnej. Każdy, kto widział przedziwne, takie pobudzone wpisy ministra Joachima Brudzińskiego (na Twitterze - red.), czyta to jako wywieranie presji. To jest po pierwsze działanie stricte polityczne, a po drugie uderzenie w opozycję. Dokładnie tak działają państwa niedemokratyczne - mówiła Barbara Nowacka, dodając, że do zastraszania używa się w nich  wszelkich możliwych mechanizmów. 

Wielowieyska o tęczowej Maryi: Min. Brudziński zaangażował w to policję, tak jakbyśmy żyli w kraju wyznaniowym

- Jeżeli w prawie pozostają przepisy, które dają możliwość takiego użycia i zastraszania, to doskonale znane jest powiedzenie: dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf. A w naszym prawie tych paragrafów i chętnych na szukanie ich w dzisiejszym rządzie znajdzie się wielu - podkreśliła polityczka.

"PiS szuka dużych emocji w wielkich sporach"

Jarosław Kaczyński, komentując, wystąpienie redaktora naczelnego "Liberte!" Leszka Jażdżewskiego przed wykładem Donalda Tuska na UW, powiedział, że "kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę". 

- To trąci Gomułką. Pokazuje to, że PiS jest kompletnie bez pomysłu na kampanię i szuka dużych emocji w wielkich sporach - zaznaczyła, tłumacząc, że najpierw partia rządząca rozpętała burzę nad podpisaną przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Kartą LGBT+. Dodała, że okazało się, iż ten temat nie zadziałał, więc Jarosław Kaczyński poszukał czegoś nowego. - Dostał temat od pana Leszka Jażdżewskiego, który w swoim mocnym wystąpieniu publicystycznym powiedział, co sądzi o dzisiejszej roli Kościoła, i zaczął tego używać - tłumaczyła, podkreślając jednak, że temat relacji państwa i Kościoła od dawna są obecne w przestrzeni publicznej. 

Dziennikarz pytał, czy polityczka podpisałaby się pod słowami redaktora "Liberté!".

- Jestem zwolenniczką rozdziału Kościoła od państwa, świeckiego państwa i niefinansowania lekcji religii z budżetu państwa. Ja używam innego języka (niż Jażdżewski - red.). Jest też zasadnicza różnica między tym, co może powiedzieć publicysta, bo moim zdaniem może powiedzieć absolutnie wszystko, a tym, jaka odpowiedzialność spoczywa na politykach, w jaki sposób kształtują relacje między obywatelami - wyjaśniała.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Piotr Kraśko rozmawiał z Barbarą Nowacką także o pomyśle Koalicji Europejskiej na kampanię do Parlamentu Europejskiego oraz o wspólnej polityce zagranicznej Unii Europejskiej. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (88)
Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska o zatrzymaniu Podleśnej: To polityczne zastraszanie
Zaloguj się
 • atibalo

  Oceniono 8 razy 6

  W kraju cywilizowanym człowiek który obraził uczucia islamistów ... dostał ochronę policji .
  W kraju o odmiennej cywilizacji ... policja za podobny czyn , każe zdejmować kobiecie biustonosz i rajstopy .
  Igor Stachowiak kiedy opierał się przy ściąganiu spodni ... został przez policję zamordowany .
  Taki kraj , taka cywilizacja ... 3 mln Polaków wyjechało z tego kraju .

 • ml2403

  Oceniono 9 razy 3

  O ile pamiętam to Mojżesz czczony przecież w KK strasznie się rozgniewał gdy zobaczył, że po jego powrocie ludzie oddawali cześć złotemu cielcowi. Czymże więc różni się oddawanie czci zamalowanemu kawałkowi płótna. Małotego ta pani nie zmieniła wizerunku na tym płótnie ani nie zrobiła z niego karykatury, a tylko uzupełniła tło na jakim ta postać występuje. Traktowanie tego za obrazę uczuć religijnych jest grubą przesadą wiążącą się tym, że Kościół instytucjonalny ma hopla na punkcie seksu, a ponieważ środowiska LGBT traktuje jako emanację zepsucia seksualnego to takie powiązanie potraktował jako obrazę, a nasi gorliwi rządzący szybciutko zrealizowali jego fobie.

 • kemor234

  Oceniono 11 razy 3

  Obrażanie uczuć religijnych, a przeszukanie ...
  Obrażanie uczuć religijnych, a XXI wiek ...

 • justas32

  Oceniono 13 razy 3

  Ja tą opozycję kiedyś w tyłek kopnę. "Tak działają państwa niedemokratyczne". Kobieto - tu jest Polska, tu nikt nie zrozumie takiego mdłego przekazu. Tu trzeba jasno powiedzieć - "za aresztowanie Podleśnej pójdziecie do pierdla" ...

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  Co fakt , to fakt sluzby troche przesadzily. Trzeba bylo wyslac wezwanie na przesluchanie , a nie robic tego show.
  Do tego wydaje sie , ze ta kobieta jest po prostu chora psychicznie.
  Widac Brudzinski przed wyborami do KE reaguje nerwowo. ale z drugiej strony , to ciesze sie , ze nie ma juz tak jak za rzadow PO czyli : Akcja "widelec" zorganizowana przez Schetyne, bo kibice nazwali Tuska po imieniu, napadow na redakcje pism, jak mialo to miejsce w przypadku redakcji "Wprost", ani napadu na mieszkanie tworcy portalu "Antykomor".

 • zbanowany.ze.hej

  Oceniono 4 razy 2

  Teraz dla równowagi obrazek żyda w tęczowym pasiaku naklejony na kuble na śmieci i sprawdzimy reakcję postępaków.

 • ursus104

  Oceniono 1 raz 1

  Powiedziała Pani kiedyś, że gdyby miała do wyboru zatrudnienie kobiety i mężczyzny (załóżmy, że chodziło o osoby o porównywalnych kompetencjach) to wybrałaby Pani kobietę.
  Czy mógłbym zapytać z głupia frant - właściwie dlaczego?
  I drugie pytanie - czy gdyby jakiś mężczyzna będący osobą publiczna zadeklarował coś odwrotnego - że w podobnej sytuacji wybrałby mężczyznę, to czy przeszłoby to bez echa i negatywnego napiętnowania w mediach typu GW/TOK FM? Tu też naiwne pytanie - dlaczego?

 • lamerka

  Oceniono 11 razy 1

  Oho, pisiory widza, ze przegiely, ze swiat widzi jak Polska przeistacza sie w Iran z jegonpolicja rrligijna i innymi atrakcjami, wiec Szachermacher rzucil do "boju" cala armie glupich trolli.
  No i pisza te brednie o atakowaniu i obrazaniu katolikow, choc to zwykle klamstwa. Bo jak byscie sie nie wsciekali, tak za cholere nie udowodnicie, ze tecza profanuje kopie obrazu Matki Boskiej. I nie uda Wam sie zaprzeczyc, ze Brudzinski kolejny raz udowodnil, ze ma kwalifikacje jedynie na zlodzieja obuwia, a na ministra od policji kompletnie sie nie nafaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX