Śmiszek ostro o art.196 o obrazie uczuć religijnych. "To są przepisy rodem ze średniowiecza"

Te są przepisy rodem ze średniowiecza, kiedy cesarz lub król miał nakaz ochrony Boga przed obrazoburstwem - tak o art. 196 Kodeksu karnego o obrazie uczuć religijnych mówił w TOK FM Krzysztof Śmiszek z Wiosny.
Zobacz wideo

Wiosna złoży na jesieni projekt nowelizacji Kodeksu karnego znoszącej art. 196 dot. obrazy uczuć religijnych - tak, by w Polsce nikt już nie był ścigany dlatego, że jacyś talibowie próbują na tym zbijać kapitał religijny czy polityczny - mówił we wtorek w Bielsku-Białej lider Wiosny Robert Biedroń. To pokłosie sprawy zatrzymania Elżbiety Podleśnej. Aktywistka kilka godzin spędziła na komisariacie i usłyszała zarzut profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej pokazanej w tęczowej aureoli. Kobieta nie przyznała się do winy.

- Te są przepisy rodem ze średniowiecza, kiedy cesarz lub król miał nakaz ochrony Boga przed obrazoburstwem – mówił w Wywiadzie Politycznym TOK FM Krzysztof Śmiszek, jedynka Wiosny do Parlamentu Europejskiego z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Jak dodawał, obecnie "mamy zupełnie inną filozofię działania państwa". Według Śmiszka przepis o obrazie uczuć religijnych godzi w standardy ochrony praw człowieka. - Za słowa nie powinno się iść do więzienia. Ten przepis musi zostać usunięty – udowadniał polityk Wiosny i wskazywał, że "inne przepisy w wystarczający sposób chronią Polaków".

Prowadząca Wywiad Polityczny Agata Kowalska dopytywała zatem, co powinna zrobić osoba, która poczuła się urażona jakimś działaniem, jeśli nie chciałaby korzystać z art. 196. – Można złożyć pozew przeciwko autorowi tego działania o naruszenie dóbr osobistych. Należy dochodzić swoich praw na drodze cywilnej – wskazywał Śmiszek.

Jak dodawał, w wielu krajach odchodzi się od takich przepisów. – Malta, Norwegia, Irlandia usuwają takie prawo, a u nas trzyma się nadal mocno – mówił polityk Wiosny.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (18)
Krzysztof Śmiszek z Wiosny ostro o art.196 o obrazie uczuć religijnych
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 7 razy 1

  Zaraz , zaraz czy to przypadkiem nie ow Smiszek grozil, ze za mowe nienawisci w stosunku do LGBT , po dojsciu do wladzy, bedzie zamykac ludzi w wiezieniu ? Ludzie oswieccie mnie , bo nic juz nie rozumiem !!!

 • kolektywnie

  0

  Ale mowa nienawiści i fobie powinny być ścigane do siódmego pokolenia włącznie hipokryto?

 • ursus104

  Oceniono 2 razy 0

  Niech zgadnę - obrazy uczuć religijnych nie trzeba penalizować a np. obrazę lgbt już zdecydowanie trzeba. Trafiłem?

 • czarny_walc

  Oceniono 8 razy 0

  Przepisy rodem ze średniowiecza... do czasu gdy trzeba będzie ukarać kogoś, kto rozsypie bekon na terenie meczetu albo przyklei plakat z "tęczową" menorą na synagodze. Wtedy trzeba będzie zwalczyć islamofobię i antysemityzm za pomocą dokładnie tego samego prawa i będzie to prawe, światłe i postępowe.

 • kopandol

  Oceniono 5 razy -1

  Naród polski jest rodem z średniowiecza stąd i takie przepisy.
  Kościół od stuleci pieczołowicie dba o to aby w zastąpić mózgi Polaków g00wnem bo tylko wtedy utrzyma swe wpływy.
  A durny narodek jeszcze się oblizuje z rozkoszy ....

 • miloz1

  Oceniono 9 razy -1

  Panie Krzysztofie, jak pan się czuje z tym, że jedynkę na liście zawdzięcza (współ)życiu z panem Robertem. Gdyby pani Schetyna, Kosiniakowa czy kotka prezesa dostała jedynkę byłbym oburzony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX