PiS ma już projekt ustawy, który umożliwi odebranie samorządowi władzy nad Westerplatte. Prezydent Dulkiewicz alarmuje

Grupa posłów PiS zaproponowała projekt ustawy dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ostrzega przed przejmowaniem Westerplatte przez PiS dla jasno "określonych celów politycznych".

Projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" pojawił się na stronie Sejmu RP.

Projekt - jak czytamy w uzasadnieniu - został przygotowany w celu "usprawnienia przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Muzeum”. Określa zasady, warunki i tryb przygotowania i realizacji inwestycji.

W preambule z kolei zapisano, że "Pole Bitwy na Westerplatte ma szczególne znaczenie dla historii oraz pamięci zbiorowej Narodu Polskiego jako miejsce będące symbolem rozpoczęcia II wojny światowej -  "największego konfliktu zbrojnego XX wieku". Ustawę - jak podkreślono - przygotowano w celu realizacji interesu publicznego "polegającego na upowszechnianiu wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnieniu ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na terenie Westerplatte".

Oświadczenie Dulkiewicz

Do pomysłu PiS odniosła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

"Z dużym zaniepokojeniem zobaczyliśmy wczoraj na stronach sejmowych projekt ustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W ocenie miasta Gdańska jest to kolejna próba przejęcia Westerplatte dla celów bardzo jasno określonych, dla celów politycznych" - oznajmiła w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Projekt, jak dodała Dulkiewicz, złożyła grupa posłów na czele z Kazimierzem Smolińskim, posłem Prawa i Sprawiedliwości z województwa pomorskiego. "Nie wiemy oczywiście, jaka będzie droga sejmowa tego projektu. Natomiast dziś ja - jako prezydent miasta Gdańska - mogę wyrazić głębokie zaniepokojenie, że tylnymi drzwiami, skróconą ścieżką legislacyjną próbuje się zabrać gdańszczankom i gdańszczanom, Polkom i Polakom Westerplatte na określone cele polityczne" - stwierdziła prezydent Gdańska.

Zgodnie z przepisami, decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 wydaje wojewoda pomorski na wniosek inwestora, którym jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W projekcie zapisano też, że organem wyższego stopnia w sprawach inwestycji jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Spór o Westerplatte

O tym, że władze są zainteresowane przejęciem we władanie Westerplatte, dowiedzieliśmy się wiosną 2018 roku. To wtedy nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej - mianowany przez min. Glińskiego na miejsce twórcy placówki prof. Pawła Machcewicza - zaproponował ówczesnemu prezydentowi Gdańska odkupienie terenu za dwa miliony złotych.

"Po tonie dyrekcji można wnioskować, że zagadką jest nie 'czy' a 'kiedy' muzeum przejmie władzę nad tym terenem. Pomoże wojewoda?" - pisał wtedy na Twitterze reporter TOK FM Paweł Radzewicz.

Władze Gdańska stoczyły z ministrem kultury już dwie duże bitwy o Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności. W pierwszym przypadku ministrowi udało się usunąć twórców muzeum, stosując metodę powołania nowej placówki z nową, swoją dyrekcją. Orężem, które pozwoliłoby wprowadzić ludzi ministra do ECS miało być zmniejszenie dotacji, jednak w tym przypadku ratunkiem okazała się spontaniczna publiczna zbiórka brakujących w budżecie pieniędzy.

Również samo Westerplatte było powodem poważnych spięć między władzami samorządowymi a krajowymi przy okazji obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W 2017 roku zgodnie z ustaleniami apel pamięci miał podczas uroczystości przeczytać harcerz. Ale uniemożliwił mu to funkcjonariusz służb i skończyło się na tym, że apel został odczytany przez żołnierza. W ubiegłym roku spór zaczął się od tego, że minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie zaprosił wojska na obchody rocznicowe 1 września.

- Wojsko Polskie od 20 lat jest na Westerplatte, będzie w tym roku, przyszłym i zawsze, ale harcerze mają prawo odczytać Apel Pamięci. W zeszłym roku w tej kwestii zostałem okłamany. Nie mamy zaufania do partyjnego kierownictwa MON - przekonywał samorządowiec, jednocześnie zaznaczając, że "wojsko jest częścią Westerplatte, jego przedstawiciele są zaproszeni. Nie ufamy tylko kierownictwu resortu".

Ostatecznie doszło do porozumienia MON i władz miasta. Wojsko wzięło udział w uroczystości, harcerz odczytał przesłanie, a oficer apel.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
PiS proponuje projekt ustawy o budowie muzeum. Aleksandra Dulkiewicz: tylnymi drzwiami próbuje się zabrać Westerplatte na określone cele polityczne
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 7 razy 1

  Tutaj nie chodzi o muzeum,

  tu chodzi o "apel smoleński" !

 • jmwk

  0

  Ola chcialaby byc wazna persona, ale kompetencji brakuje, pozostaje pokrzykiwanie wzorem Schetyny.
  Inicjatwa w sejmie bardzo wazna, przejac tereny natychmiast, zanim opcja viceprezydenta miasta nabierze rozmachu.
  Pora zastanowic sie takze nad rozwiazaniem ktore zastopuje izolacjonistyczne zapedy niektorych samorzadow, chcialoby sie im innej zwierzchnosci niz rzad w Warszawie.

 • oko2009

  Oceniono 6 razy 0

  Aby do jesieni. Po nowych wyborach partia PiS zostanie zdelegalizowana, nastąpi depislamizacja kraju, a przedstawiciele tej partii, którzy dopuścili się przestępstw staną przed sądem.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -1

  Dosc propagowania nazizmu w polskim Gdansku. Mamy Gdynie ale nazlezy przyspieszyc projekt otwarcia trzeciego portalu morskiego w tym rejonie Rzeczypospolitej.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -2

  Wreszcie nawet przed wojna Polska miala placowke pocztowa w Gdansku i wlasnie sklad wojskowy na Westerplatte. Brawo rzad.

 • getz54

  Oceniono 5 razy -3

  Tej bandzie matołów na tyle tylko starcza rozumu, zeby wymyślec kolejną wersję naszej nikomu nie znanej historii i upajac się nią co roku przy okazji jakis uroczystości. Pochwalic się siniakami po kopniakach, pokazac dziury po wybitych kolbami karabinów zębach. Westerplatte, cóz to za heroizm ? Większośc bolszewików zna Westerplatte z wiersza Gałczyńskiego,tak jak bitwę pod Grunwaldem z powieści Sienkiewicza i filmu Forda. Z Westerplatte zrobią to samo co zrobili ze Stocznią Gdańską, z Jasną Górą, z NSZZ Solidarnośc, ze stadninami koni arabskich, zeszmacą, zgnoją, obsr&ją. W tym ich szaleństwie jest jeden cel. Taki sam jaki ma Erdogan w Turcji. Od teraz wszystko ma się kojarzyc z bracmi Kaczyńskimi i mamusią. Ich pomniki mają zapełnic place i skwery wszystkich bez wyjątku miast w Polsce. Wiadomości codziennie mają się zaczynac od stanu zdrowia właściciela państwa i omówienia jego wczorajszych dokonań. Historycy z IPN mają odnalezc dokumenty świadczące, ze dziadek braci Kaczyńskich kierował obroną Westerplatte będąc doradcą majora Sucharskiego w randze szeregowca. Ksiądz Kordecki nie poradziłby sobie z obroną Częstochowy gdyby nie kuzyn pani Jadzi Kaczyńskiej ze strony wujka, który doradzał mu strategiczne decyzje osłabiające ataki Szwedów. Tak jak Gliński kupuje sobie nasze obrazy, tak Kaczyński kupuje symbole. Rydzykownia ruszy wkrótce z medialną kampanią wykupienia od Niemców zamku krzyzackiego w Malborku i zrobienia tam muzeum pra,pra,pradziadka Rajmunda Kaczyńskiego, dobrego znajomego Juranda ze Spychowa i Macka z Bogdańca. Gdyby nie jego rady to Jagiełło nie wygrałby tej potyczki z zakonem. Gdyby kuzyn Kaczyńskiego, pan Birgfellner nie okazał się człowiekiem tak małostkowym, ze upominał się o kasę, zostałby powinowatym jakiegoś zausznika króla Sobieskiego, co Turków pokonał pod Wiedniem, a tak, jest oskarzony o pomówienia naczelnego historyka kraju o niezapłacenie podatku od dochodu, który mu gwizdnął Kaczyński. To jest dobrazmiana po prostu.

 • ursus104

  Oceniono 9 razy -3

  Widzę, że Dulkiewicz też już przejęła tę durną manierę pt. "Polki i Polacy", "Gdańszczanie i Gdańszczanki"
  Coś wam ujmuje głupie feministyczne pindy, że mówi się po prostu "Polacy"? Przez wieki to nikomu nie przeszkadzało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX