Prezydent Andrzej Duda z żoną zaproszeni do Białego Domu

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia w czerwcu wizyty w Białym Domu w Waszyngtonie.
Zobacz wideo

Wiceszef szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, stwierdził, że jest to dowód na to, że "Amerykanie traktują Polskę jako chyba jednego z dwóch najważniejszych sojuszników w Europie, obok tradycyjnego sojusznika Wielkiej Brytanii".

Według polityka Amerykanie widzą, że "nasz ogląd sytuacji geopolitycznej świata i diagnoza zagrożeń są podobne" - ocenił Sellin w poranku rozgłośni katolickich "Siódma".

Przypomnijmy, że pierwszą wizytę w Białym Domu para prezydencka złożyła dopiero 18 września 2018 roku, choć w lipcu 2017 roku Donald Trump gościł w Warszawie. Potem doszło jednak do kryzysu dyplomatycznego, którego powodem była nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zakładała ona m.in. karę więzienia za przypisywanie Polakom lub Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie nazistów. Nieoficjalnie mówiło się, że te zmiany zamknęły Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiego wstęp do Białego Domu.

Trump w Polsce?

Nie można wykluczyć, że przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi do Polski przyjedzie prezydent USA Donald Trump. - Mamy nieoficjalne sygnały, że prezydent USA Donald Trump będzie 1 września, na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Polsce - mówił w kwietniu prezydencki minister Andrzej Dera.

Choć współpracownik prezydenta Dudy podkreślił, że "decyzji jeszcze nie ma".

Dzień po deklaracji min. Dery, amerykańska ambasador zapowiedziała, że obecnie prowadzone są negocjacje, które dotyczą zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Ale Georgette Mosbacher żadnych szczegółów nie ujawniła. - Mogę powiedzieć, że będzie więcej (żołnierzy armii USA w Polsce) - oznajmiła. Zapewniła też, że "ruch bezwizowy (między Stanami Zjednoczonymi a Polską ) osiągniemy w 2020 roku".

Wizy do USA. Polska jest coraz bliżej?

Aby Polska mogła zakwalifikować się, do Programu Ruchu Bezwizowego, konieczne jest zwiększenie liczby składanych wniosków. Dlatego też ambasada zachęca zainteresowanych wyjazdem do USA Polaków do składania dokumentów jeszcze przed wrześniem. Większa liczba wniosków ma pomóc w osiągnięciu wymaganego wskaźnika odmów. W promocję akcji mocno angażuje się sama ambasador, która sama przyjmowała wnioski wizowe w jednym z okienek amerykańskiej placówki. 

Jak mówił Jarosław Sellin, jeszcze rok temu 5,9 procent wniosków o wizy spotykało się z odmową. Obecnie wskaźnik ten wynosi 3,9 procent. 

DOSTĘP PREMIUM