30 rocznica 4 czerwca 1989 roku. Sprawdź program obchodów

4 czerwca przypada 30. rocznica pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów. Obchody tego święta organizuje miasto Gdańsk, które zaplanowało w sumie ponad 100 wydarzeń. Podczas uroczystości wystąpić mają m.in. Donald Tusk i Lech Wałęsa.
Zobacz wideo

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. To zapoczątkowało upadek komunizmu w Polsce i w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku przypada 30. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji miasto Gdańsk organizuje Święto Wolności i Solidarności.

Obchody rocznicy 4 czerwca

Wydarzenia z okazji 30. rocznicy czerwca ’89 zaplanowano nie tylko na 4 czerwca. Odbywać się będą łącznie 11 dni - od 1 do 11 czerwca. Łącznie to ponad sto wydarzeń, które zaplanowane są w różnych częściach Gdańska.

W dniu otwarcia 1 czerwca zaplanowano m.in. zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności z przewodnikiem i uczestnikami wydarzeń z '89 roku, debaty o wolności i projekcje filmów.

2 czerwca zobaczyć będzie można m.in. projekcję filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego, a także wziąć udział w "prasówce" z udziałem dziennikarzy, którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989-2019.

PEŁNY PLAN OBCHODÓW KAŻDEGO DNIA MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

Tusk na obchodach rocznicy 4 czerwca

Samego 4 czerwca, wokół ECS ma się odbyć świąteczne śniadanie, poza tym zaplanowano m.in. zbiórkę pamiątek, liczne debaty i wystawy dotyczące polskiej demokracji.

W samo południe będzie wspólne odśpiewanie hymnu i tort.

O 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec, wystąpienia gości specjalnych (w tym m.in. Donalda Tuska i Lecha Wałęsy) oraz odegranie hymnu Europy.

O godz. 20 na placu Zebrań Ludowych rozpocznie się koncert główny. Zagrają na nim artyści starszego, średniego i najmłodszego pokolenia, m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Raz Dwa Trzy, Krzysztof Zalewski, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na czwartkowej konferencji prasowej podkreślała, że Święto Wolności i Solidarności będzie "świętem dla każdego". - Chcemy, żeby zarówno rodziny z dziećmi, zarówno bohaterowie tamtych dni sprzed 30 lat, zarówno gdańszczanki i gdańszczanie, pomorzanki, pomorzanie, ale także ci wszyscy, którzy przyjadą do Gdańska z całej Polski i Europy, i pewnie świata, czuli się tutaj dobrze - powiedziała Dulkiewicz.

Kto przybędzie na obchody?

Jak informowała niedawno "Gazeta Wyborcza", udział w uroczystościach w Gdańsku potwierdzili byli prezydenci - Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski oraz Lech Wałęsa. Obecni mają być też m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Hanna Suchocka czy Waldemar Pawlak, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oraz liczne grono opozycjonistów z czasów PRL.

Obecności, jak podawała "GW" nie potwierdził obecny prezydent Andrzej Duda. W piątek wiceszef jego kancelarii Paweł Mucha w Radiu Zet poinformował, że Andrzej Duda 4 czerwca weźmie udział w uroczystym posiedzeniu Senatu. Odbędzie się ono w Sali Kolumnowej w Sejmie. Głos podczas uroczystości ma zabrać - poza prezydentem, również premier Mateusz Morawiecki.

Paweł Mucha pytany w Radiu Zet, czy prezydent weźmie udział w uroczystościach organizowanych w Gdańsku z okazji rocznicy 4 czerwca przez grupę prezydentów największych polskich miast, powiedział: "Na pewno prezydent będzie budował swoją agendę na 4 czerwca. Prezydent samodzielnie ją ustala".

Dopytywany, czy prezydent otrzymał zaproszenie od samorządowców, odpowiedział, że nie ma takiej wiedzy.

4 czerwca pod pomnikiem Poległych Stoczniowców przy ECS swoje obchody organizuje też "Solidarność", która uzyskała zgodę wojewody pomorskiego na organizację cyklicznych, całodobowych zgromadzeń w tym miejscu. Prezydent Dulkiewicz próbowała apelować w tej sprawie do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha z prośbą o uchylenie decyzji ws. placu - bezskutecznie. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Pat ws. placu Solidarności w Gdańsku. Zdenerwowany Guzikiewicz na konferencji Dulkiewicz 

TOK FM PREMIUM