Brak przedawnienia, zakaz pracy z dziećmi i komisja. Schetyna chce zmian w prawie po filmie Sekielskich o pedofilii w Kościele

Brak przedawnienia przestępstw pedofilskich, bezwzględny zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych możliwość powołania przez RPD specjalnego zespołu prokuratorskiego - to założenia zmian w prawie przedstawione przez lidera PO Grzegorza Schetynę w związku z ujawnionymi przypadkami pedofilii.
Zobacz wideo

Jak mówił Schetyna na konferencji prasowej, zmiana w prawie wynika z potrzeby szybciej reakcji polskiego parlamentu na afery pedofilskie, które ujawniają się przez ostatnie miesiące i dni. To pokłosie premiery filmu Marka i Tomasza Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Dokument ujawnia nowe przypadki czynów pedofilskich przez polskich księży, traumę ofiar oraz brak reakcji Kościoła na tego typu zjawiska. W poniedziałek rano film miał już prawie 7 milionów odtworzeń.

- Uważamy, że polski parlament musi mieć inicjatywę w tej sprawie, jeżeli nie działa państwo, nie działa prokuratura, policja nie działa tak, jak powinna działać, nie działają służby, nie ma zaangażowania rządu w tę sprawę, to powinien zaangażować się parlament - oświadczył Schetyna.

Czytaj także: Sławomir Neumann: Kościół nie jest w stanie sam się oczyścić. Zbyt wiele osób z hierarchii kościelnej kryje pedofilię

Dlatego - jak mówił - PO chce zmienić trzy ustawy. - Uważamy, że trzeba bardzo wyraźnie zlikwidować przedawnienie, jeśli chodzi o przestępstwa i zbrodnie pedofilskie, trzeba wprowadzić bezwzględny zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą dla osób skazanych i wreszcie chcemy zaproponować zespół specjalnych prokuratorów, który będzie mógł powoływać Rzecznik Praw Dziecka, którzy będą dedykowani do prowadzenia tych spraw - zapowiedział szef PO.

- Dzisiaj potrzebujemy twardej reakcji państwa, dzisiaj potrzebujemy inicjatywy i powiedzenia bardzo twardo i bardzo donośnie "nie ma zgody na te przestępstwa, nie ma zgody na pedofilię" - podkreślił polityk.

- Dzisiaj wszyscy bez względu na przynależności partyjne, czy sympatie polityczne musimy być tutaj po tej stronie, dlatego sprawdzamy wolę polskiego parlamentu, sprawdzamy wolę partii rządzącej - dodał lider Platformy.

Zapowiedział, że projekt zmian w prawie zostanie w ciągu godziny złożony w gabinecie marszałka Sejmu.

Schetyna dodał również, że jeśli jego ugrupowanie wygra wybory, to jesienią powstanie komisja, która zbada kwestie pedofilii. - Komisja powinna zostać powołana przez Sejm, ale nie powinni zasiadać w niej posłowie. Nie powinna być polityczna. Nie da się tego zrobić bez strony kościelnej. Jeżeli ona by powstała, mogłaby prześwietlić te sprawy, to uważam, że dałoby się wyjść z tego impasu - mówił w Poranku TOK FM Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. 

Odpowiedź na propozycje PiS

W niedzielę o zmianach w prawie dotyczącym karania pedofilii mówił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiedział, że jego partia chce wprowadzenia kary nawet do 30 lat więzienia za przestępstwa pedofilskie. - I ostrzegam, niech nikt nie mówi tu o efebofiliach, czy tym podobnych usprawiedliwieniach - to znaczy, że jeśli taka ofiara jest trochę starsza, to już w porządku. Nie, proszę państwa, nie w porządku - przekonywał Kaczyński.

DOSTĘP PREMIUM