Rząd zaostrza przepisy dotyczące kar za pedofilię. "To przestępstwo nie powinno znać zawieszenia kary"

- Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne i bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne - na czele z pedofilią - będzie bardzo surowo napiętnowane, jeszcze dużo bardziej surowo, niż jest obecnie w Kodeksie karnym - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Rząd przyjął we wtorek (14 maja) obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię - z 25 do 30 lat pozbawienia wolności. O zaostrzeniu kar mówili na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Jest też rzeczą oczywistą dla naszego rządu, że prawo karne musi służyć zaspokojeniu poczucia bezpieczeństwa społecznego - podkreślił Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że nie może też być tak, że będzie "rozdział między surowością kary, a jej nieuchronnością". - Do tej pory bardzo często mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, że kara była z jednej strony dość zauważalna, ale decyzje zapadały w zawieszeniu - powiedział premier.

Pomnik ks. Makulskiego zasłonięty materiałem. To reakcja na "Tylko nie mów nikomu"

- Przestępstwo pedofilii nie powinno znać instytucji zawieszenia kary. Osoby, które są opiekunami zarówno w instytucjach świeckich, jak i kościelnych, muszą ponosić odpowiedzialność - dodał.

Jak zapowiedział Zbigniew Ziobro, gwałt na nieletnich nie będzie ulegał przedawnieniu.

Minister sprawiedliwości poinformował także, że podwyższony będzie wiek prawno-karnej ochrony dzieci - z 15 do 16 lat. - Zgwałcenie osoby małoletniej poniżej 16 lat będzie zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności. Jeżeli osoba małoletnia pozostawała pod pieczą sprawcy, to wówczas dolna kara jest podwyższona do 8 lat. W sposób bardzo fundamentalny zmieniamy, ale też i zaostrzamy przepis dotyczący odpowiedzialności za gwałt na dziecku. Dzisiaj był to przepis, który przewidywał dwa typy czynów, czyli w trybie podstawowym było to zagrożenie karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. W trybie kwalifikowanym, czyli tym takim surowszym, popełnionym ze szczególnym okrucieństwem od 5 do 15 lat pozbawienia wolności - mówił Zbigniew Ziobro.

"Tylko nie mów nikomu". Ksiądz Dariusz Olejniczak złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny podkreślił, że przyjętyprzez rząd projekt nowelizacji Kodeksu karnego jest "bardzo gruntowny: dotyczy nie tylko materii związanej z przestępczością pedofilską, ale wielu też innych przestępstw".

Projekt nowelizacji musi być przyjęty przez parlament.

DOSTĘP PREMIUM