Ekspert surowo o zmianach w prawie dot. pedofilii. "Może być tak, że rodzice będą donosić na partnerów swoich dzieci"

Zanim zmienimy prawo, warto byłoby dowiedzieć się, po co to robimy. Te obecne przepisy nie są idealne, ale działają. To nie jest tak, że nic się nie dzieje i prawo nie funkcjonuje - tak o rządowych planach zmian w przepisach dotyczących pedofilii mówił w TOK FM dr Piotr Kładoczny, karnista z UW.
Zobacz wideo

Rząd przyjął we wtorek (14 maja) obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię - z 25 do 30 lat pozbawienia wolności. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował także, że podwyższony będzie wiek prawno-karnej ochrony dzieci - z 15 do 16 lat. Przestępstwa pedofilskie mają też nie ulegać przedawnieniu. Jeszcze w środę po południu zmianami ma się zająć Sejm.

Dr Piotr Kładoczny, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka mówił w TOK FM, że nie bardzo widzi sens przeprowadzenia takiej nowelizacji Kodeksu karnego. -  Zanim zmienimy prawo, warto byłoby dowiedzieć się, po co to robimy. Obecne przepisy nie są idealne, ale działają. To nie jest tak, że nic się nie dzieje i prawo nie funkcjonuje – ocenił w TOK FM dr Kładoczny.

Jak dodawał, dziwi go tak nagły tryb prac nad ustawą, bo bezwzględna walka z pedofilią możliwa jest już dzisiaj. - No chyba, że to ma pokazać, że ministerstwo i rząd troszczą się o nas i nasze dzieci – podkreślił karnista.

Nowelizacja przepisów dot. pedofilii.  Będą donosy od rodziców?

Gościa TOK FM najbardziej zaskoczyła decyzja rządu o podniesieniu wieku zgody na współżycie seksualne z 15 na 16 lat. - Wiek zgody rozumiałem zawsze jako moment, w którym można było ustalić, czy osoba podejmująca życie seksualne wie, co robi; czy wie, na co się zgadza. Nie wiem, czy są jakieś badania, które pokazują, że 15 lat to za mało, że dzieci są mnie uświadomione – wyjaśniał dr Piotr Kładoczny. Jak dodał, panuje ogólne przekonanie, że wiek inicjacji seksualnej w Polsce się obniża.

- Więc 18-latek, który ma romans ze swoją trzy lata młodszą koleżanką, może mieć bardzo poważny problem – zauważył prowadzący audycję Jakub Janiszewski. - Mogę sobie wyobrazić, że rodzice będą donosić na partnerów swoich dzieci, którzy im się nie podobają. Na przykład, że nocowali razem, ale nie wiedzą, czy były kontakty seksualne, ale wart to zbadać – odpowiadał ekspert.

Dr Kładoczny wyraził opinię, że rząd niepotrzebnie podwyższa górną granicę kary za czyny pedofilskie. - Choć to wynika z ogólnej koncepcji, że wszystkie kary idą w górę. Ale zupełnie niepotrzebnie, bo przestępczość nie rośnie. Nie widzę potrzeby takiej ingerencji – ocenił karnista i dodał, że "jakąś część przestępców seksualnych dobrze byłoby leczyć, zamiast wydłużać im kary więzienia".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Zmiany w prawie dot. pedofilii. Ekspert ocenia
Zaloguj się
 • gblo

  Oceniono 5 razy -1

  Kościół sam się nie oczyści, to jest nierealne. Tu powinno wkroczyć państwo, ale państwo praworządne z nizależną prokuraturą i sądem. Takowych w Polsce katopislamu nie ma. To co mówią tzw. politycy to mowa-trawa. Sukienkowi trzęsą portkami o swoje wpływy i kasę wyrażając troskę i współczucie ofiarom ,choć i tak nie wszyscy. Butni ,pewni siebie i swojej bezkarności czują na plecach wsparcie pisowców. W końcu blondynka rzeczniczka rzekła ; "będziemy bronić kościoła" . Zgnilizna moralna, chciwość i buta, czy tego będą bronić? A co z ofiarami, czy ktoś im zaproponował pomoc psychologiczną, zadośćuczynienie?

 • eski57

  Oceniono 5 razy -1

  - "CO nagle to po diable" - Rząd powinien zwrócić się do fachowców !... - NIE słychać seksuologów , socjologów , lekarzy … w temacie seksu – zwłaszcza młodzieży – TRZEBA wytrącić ten temat politykom – niech się ONI zajmują uczciwie do czego są powołani !
  - 30 lat więzienia jest Absurdem ! Przez 30 lat społeczeństwo ma utrzymywać takiego darmozjada ? ! – Najwyżej 10 - , którego na pewno można w inny sposób przywrócić do normalnego życia i pracy – TU też fachowcy powinni decydować ! TA ustawa TO jest propaganda przedwyborcza dla "człowieka masowego" ...

 • getz54

  Oceniono 5 razy -1

  Na tyle tylko starcza rozumu i wiedzy prawniczej magistrowi Ziobrze. Podwyzszenie wysokości kary więzienia, to matematyka na poziomie 1 klasy szkoły podstawowej. Ale Ziobro lubi przezywac orgazm podczas telefonicznego sterowania wyrokami więzienia. Tak jak Wąsik z CBA lubiał podniecac się podsłuchiwanymi rozmowami. Ziobro to taka bolszewicka odmiana Jezowa. Ta nowelizacja prawa daje jeszcze większą władzę temu nieudacznikowi. Od niego bowiem, jako prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości będzie wyłącznie zalezało, czy prokuratura wogóle przesłucha Fritzla Kuchcińskiego, czy postawi mu zarzuty, czy sprawa trafi do sądu, jaki wyrok wyda sąd ?
  Czy umorzy sprawę ? Od niego tez będzie zalezało, czy lekarzy oskarzanych przez niego o zamordowanie jego tatusia skazac na 2 lata za błąd w sztuce medycznej czy na 30 lat za pedofilie. Czy postawic panu Arabskiemu zarzut niedopełnienia obowiązku słuzbowego zagrozony niską karą, czy wrobic go w pedofilię i wsadzic na 30 lat, bo nawet jak go Ziobro oskarzy o morderstwo to wyrok moze byc nizszy, 15 lub 25 lat więzienia. A poniewaz sądy zawłaszczyli bolszewicy, nikt się o nich nie upomnie jak o pana Kolędę. Brzydko się Ziobro bawi. Trzeba w pazdzerniku przy urnie pozabierac mu wszystkie zabawki, zorganizowac piaskownicę i plac zabaw na Monte Lupich, i zapomniec jak najszybciej o tym koszmarze. A pedofilia w kościele ?? Kto podnosi rękę na kościół, podnosi ją na Polskę, jak powiedział stary kawaler, wróg kobiet, hochsztapler, komisarz ludowy Kaczyński.

 • wujekdolf

  Oceniono 5 razy -1

  to chodzi o coś innego! o system dzięki któremu biszkopty chronią tych zwyroli w sukienkach! pomyślcie wreszcie! - pisiory robią to specjalnie żeby ochronić kościół bo dzięki temu mają elektorat!

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy -3

  Ściemniasz pan. Co z tego, że instrumenty prawne są, skoro nie są stosowane bądź stosowane wybiórczo (wiemy, jakiej grupy społecznej nie dotyczą). Przepisy muszę być wyraźne, a kary surowe i egzekwowane. A co do rodziców- teraz też mogą składać zawiadomienia o podejrzeniu, że ich młodociane współżyje czy jest molestowane przez osobę dorosłą, więc w czym problem?
  Zaznaczył pan, że wiek inicjacji seksualnej obniża się. To efekt m.in. dostępu do internetu i większej swobody dzieci/ młodzieży. Dlaczego nie postulujecie, aby w szkołach uczyć, jak rozpoznać pedofila, jak przejrzeć jego zamiary, gdzie kończy się zabawa, a zaczyna wchodzenie w sferę intymną, jak się bronić, u kogo szukać pomocy? Świadome dzieci to dzieci, które mają szansę się bronić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX