Sejm przyjął nowelizację prawa karnego. Przed głosowaniem Nitras położył dziecięce buciki przy Kaczyńskim

Przed godziną 22 w czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. Przed głosowaniem doszło do awantury.
Zobacz wideo

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 263 posłów, trzech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

W opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernej nowelizacji Kodeksu karnego, główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w "rejestrze pedofilów" zostanie ujawniony zawód skazanych.

Nowela pozostawia granicę ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na poziomie 15 lat.

Pozostałe zmiany w noweli zakładają też m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary.

Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc. Możliwe ma stać się - w określonych przypadkach - orzekanie bezwzględnego dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego warunkowego zwolnienia.

Propozycja wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część nie była dotąd zagrożona karą.

Większość przepisów, w tym zmiany w kodeksie karnym, mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Sławomir Nitras położył dziecięce buciki przy Jarosławie Kaczyńskim

Przed głosowaniem na sali sejmowej doszło do awantury. Poseł Sławomir Nitras po swoim wystąpieniu na mównicy poszedł do Jarosława Kaczyńskiego i położył dziecięce buciki na balustradzie przy której siedział prezes PiS. Ryszard Terlecki cisnął bucikami w stronę Nitrasa, a część parlamentarzystów PiS uniemożliwiła Nitrasowi ponowne położenie bucików przy Kaczyńskim.

W rozmowie z gazeta.pl Nitras tłumaczył, że "To było w imieniu tych dzieci, których Ziobro nie widzi". - W raporcie kościelnym jest ponad 600 dzieci (ofiar przestępstw seksualnych, których dopuścili się księża- red.), a on mówi, że nie ma żadnych faktów - mówił poseł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Sejm przyjął nowelizację prawa karnego. Przed głosowaniem Nitras położył dziecięce buciki przy Kaczyńskim
Zaloguj się
  • ablewski1961nz

    Oceniono 3 razy -1

    Nowogrodzki bandzior polityczny wpadł we własne sidła. Mam nadziej, że nawet jego tępy suweren , a przynajmniej jego część to zrozumie i da figę z makiem.

  • rebelionofkyloren

    Oceniono 3 razy -1

    Trzeba uczciwie przyznać, że tresowane latami przez Jarka K. eunuchy zbiegły się wyjątkowe szybko! Widać jak na dłoni, że na krótkiej smyczy za mordy trzymane. Nijaki pajac nawet palcem pogroził... Śmiać się czy płakać? Nie wiadomo. To wszystko jednak zaczyna mi się wydawać już bardziej śmieszne niż straszne... Oni wszyscy już bardzo dobrze wiedzą, że cela już blisko! Kuchciński też obsrany bo temat niezbyt dla niego wygodny, bo młodym dziewczęciem nie pogardzi przecież więc jak zawsze zaczyna wykonywać nerwowe ruchy i jedyne czego próbuje to śmieszno-żałosne pogróżki. Bowiem jedyne na czym mu zależy to to by bezzębny karzeł poklepie wieczorem po garbie. Zresztą, pozostałe ciołki też tylko to mają we łbach. Bareja w czystej postaci...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX