Sejm przyjął nowelizację prawa karnego. Przed głosowaniem Nitras położył dziecięce buciki przy Kaczyńskim

Przed godziną 22 w czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. Przed głosowaniem doszło do awantury.
Zobacz wideo

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 263 posłów, trzech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

W opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernej nowelizacji Kodeksu karnego, główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w "rejestrze pedofilów" zostanie ujawniony zawód skazanych.

Nowela pozostawia granicę ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na poziomie 15 lat.

Pozostałe zmiany w noweli zakładają też m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary.

Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc. Możliwe ma stać się - w określonych przypadkach - orzekanie bezwzględnego dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego warunkowego zwolnienia.

Propozycja wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część nie była dotąd zagrożona karą.

Większość przepisów, w tym zmiany w kodeksie karnym, mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Sławomir Nitras położył dziecięce buciki przy Jarosławie Kaczyńskim

Przed głosowaniem na sali sejmowej doszło do awantury. Poseł Sławomir Nitras po swoim wystąpieniu na mównicy poszedł do Jarosława Kaczyńskiego i położył dziecięce buciki na balustradzie przy której siedział prezes PiS. Ryszard Terlecki cisnął bucikami w stronę Nitrasa, a część parlamentarzystów PiS uniemożliwiła Nitrasowi ponowne położenie bucików przy Kaczyńskim.

W rozmowie z gazeta.pl Nitras tłumaczył, że "To było w imieniu tych dzieci, których Ziobro nie widzi". - W raporcie kościelnym jest ponad 600 dzieci (ofiar przestępstw seksualnych, których dopuścili się księża- red.), a on mówi, że nie ma żadnych faktów - mówił poseł.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM