Dziś Koalicja Europejska organizuje marsz "Polska w Europie". Wystąpi Donald Tusk

Na tydzień przed wyborami do europarlamentu Koalicja Europejska zwiera szeregi. Dziś w Warszawie organizuje marsz pod hasłem "Polska w Europie". Liderzy KE liczą, że weźmie w nim udział 50 tysięcy osób. Wystąpić ma m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Zobacz wideo

Marsz wystartuje o godzinie 12 z placu Bankowego w Warszawie, skąd - ulicą Marszałkowską - przejdzie na plac Konstytucji. Na trasie już od środy  są kłopoty z zaparkowaniem samochodu.

Dziś, pół godziny przed startem demonstracji, zamknięta zostanie ulica Marszałkowska - od al. Solidarności. Nie będzie można także pojechać z pl. Zbawiciela w ul. Marszałkowską, a ul. Waryńskiego będzie zamknięta od ul. Nowowiejskiej. Na czas przemarszu zostanie również wstrzymany przejazd na ulicach poprzecznych. Komunikacja miejska będzie kierowana na objazdy. 

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ UTRUDNIEŃ

Donald Tusk na marszu Polska w Europie

W marszu udział weźmie także Donald Tusk, który - jak zapowiedział w Radiu Zet Grzegorz Schetyna - zabierze głos. - Gdzie przewodniczący Rady Europejskiej, obywatel Rzeczpospolitej, były premier może wyraźniej powiedzieć, że tak zależy mu na pozycji w Unii Europejskiej niż na marszu z przyjaciółmi, z którymi robił politykę? - mówił szef PO.

- Mamy szansę spotkać się w momencie bardzo ważnym, bo realnie mamy szansę za tydzień odepchnąć PiS, przynajmniej na razie w Parlamencie Europejskim, a na jesieni w całej Polsce - mówiła z kolei Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. - Marzyliśmy o zjednoczonej opozycji i mamy zjednoczoną opozycję. Jesteśmy razem po to, żeby wybrać - dodała.

Do przyjścia na marsz zachęcała też w Poranku Radia TOK FM także Barbara Nowacka. - Warto być i pokazać swoją wspólnotę. Będzie masa osób, które chcą poczuć smak zwycięstwa. Chodzi o to, żebyśmy tam byli. Musimy pokazać, że Polska w Europie jest ważna i żaden brunatniejący PiS nam tej Polski nie odbierze - przekonywała w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

Do uczestnictwa w demonstracji - na spotach udostępnianych w mediach  społecznościowych namawiają również aktorzy, m.in. Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska, Piotr Polk czy Anna Nehrebecka (nie tylko aktorka, ale też warszawska radna PO).

Koalicję Europejską tworzą takie partie jak: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Zieloni. W ostatni wtorek KE została poszerzona o Inicjatywę Polską, Socjaldemokrację Polską i Unię Europejskich Demokratów. Wsparcie dla KE zadeklarowali też: Inicjatywa Feministyczna, Inicjatywa "Wolne Sądy" i Komitet Obrony Demokracji.

DOSTĘP PREMIUM