Prof. Marciniak o sondażu: Wygrana KE czy PiS będzie zależała od wyniku Wiosny i Konfederacji

- Przewaga czy Koalicji Europejskiej, czy Prawa i Sprawiedliwości będzie zależała od wyniku tych dwóch mniejszych partii politycznych - oceniła prof. Ewa Marciniak. W najnowszym sondażu, przeprowadzonym dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM, KE minimalnie wygrywa z PiS.
Zobacz wideo

Najwięcej wyborców, pytanych na kogo zagłosują, wskazało Koalicję Europejską - 36 proc. Przewaga nad partią Jarosława Kaczyńskiego jest jednak bardzo niewielka i wynosi tylko jeden punkt procentowy - Prawo i Sprawiedliwość w sondażu ma 35 proc. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna Roberta Biedronia - 10 proc.

Tuż poza podium, ale z wynikiem dającym szansę na mandaty w europarlamencie, jest Konfederacja Korwin, Braun Liroy Narodowcy, którą wskazało 8 proc. respondentów.

Sondażowe wyniki komentowała w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u prof. Ewa Marciniak, z Instytutu Politologii UW. - Sondaż pokazuje, że rozstrzygnięcie wyborów do Parlamentu Europejskiego będzie miało miejsce niewielką przewagą któregoś z komitetów wyborczych - mówiła. 

Prof. Marciniak dodała, że bardzo ważną rolę odegra zatem wynik osiągnięty przez partie zajmujące dwa kolejne miejsca: Wiosnę i Konfederację. - Tu jest wielkie zaskoczenie, bo sądziłam, że trzecie miejsce zajmie Kukiz'15 - stwierdziła.

Politolożka zwróciła uwagę, że Konfederacja i Kukiz'15 nie mają tego samego elektoratu. - Ale cechuje się on względnym podobieństwem. Bardzo ogólnie można powiedzieć, że jest on w jakimś sensie antysystemowy - zaznaczyła tłumacząc, że Kukiz'15 szedł do wyborów parlamentarnych w 2015 roku, niosąc na sztandarach hasła zmiany niemalże całego systemu. - Mniej więcej takie hasła głosi Konfederacja, tyle tylko, że odnoszą się one do Unii Europejskiej. Trzeba zmienić Unię Europejską lub ewentualnie rozwiązać - wyjaśniała prof. Marciniak. 

Konfederacja, założona m.in. przez Ruch Narodowy, Janusza Korwin-Mikkego i Kaję Godek, jest ugrupowaniem, które najczęściej wybierają młodzi. Jak wynika z naszego sondażu, w grupie wyborców w wieku 18-24 lata na Konfederację chce głosować 35 proc. badanych, na KE - 24 proc., a na PiS - 17-proc.

Wybory do PE. Wynik KE i PiS zależy od mniejszych ugrupowań

- Wynik Wiosny i Konfederacji jest bardzo ważny dla wyniku dwóch głównych ugrupowań (KE i PiS - red.). Przewaga czy Koalicji Europejskiej, czy Prawa i Sprawiedliwości będzie zależała od wyniku tych dwóch mniejszych partii politycznych - oceniła ekspertka.

Bo, jak podkreśliła prof. Ewa Marciniak, obie mniejsze partie "okradają" liderów sondażu z poparcia: Wiosna - zabiera wyborców KE, a radykalna Konfederacja - Prawu i Sprawiedliwości.

Czytaj też: Tak dla wspólnej armii, referendów unijnych i europejskiej płacy minimalnej. [SONDAŻ dla "GW", Gazeta.pl i TOK FM]>>>

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM