Premier Morawiecki: Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji do badania przypadków pedofilii

- Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii - poinformował premier Mateusz Morawieckim po wtorkowym posiedzeniu rządu. Jak zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także artystycznymi i nauczycielskimi.
Zobacz wideo

Jak zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, prace komisji obejmą "absolutnie wszystkich”. - Oczywiście też nie wykluczając Kościoła, nie wykluczając duchownych, purpury, ale również i wszystkie środowiska artystyczne, nauczycielskie, tam, gdzie jest zwłaszcza styczność z dziećmi - opiekunów, trenerów - rozwinął.

"Do komisji zapraszamy opozycję"

Szef rządu zaznaczył, że w takim określeniu zakresu zainteresowania komisji nie chodzi o "stygmatyzowanie kogokolwiek". - Po prostu to zjawisko, z ogromnym smutkiem muszę to powiedzieć, statystycznie zdarza się w różnych środowiskach, i trzeba rzeczywiście wypalić je żelazem. Wypalić je bardzo jednoznacznie i nie może być żadnej taryfy ulgowej dla kogokolwiek - dodał.

Kolejnym celem powołania państwowej komisji, o którym powiedział Morawiecki, jest uniknięcie "wszelkich przypadków tuszowania".

Morawiecki zaznaczył, że do komisji rząd będzie chciał zaprosić przedstawicieli opozycji. - Chcemy, żeby ona miała formułę społecznie jak najbardziej otwartą, ale jednocześnie praktyczną - tak, aby nie rozmywała tematu. Aby pozwoliła w szybki sposób zidentyfikować jakieś słabe miejsca obecnego systemu, w którym rzeczywiście pedofilia występuje i prowadziła do wyeliminowania tych słabych miejsc, jak najszybciej - mówił premier.  

"Ani mundur, ani koloratka, ani fartuch lekarski, ani waciak, ani Nagroda Nobla, ani żadne inne tytuły, czy stroje nie mogą służyć, jako zasłona dymna, jako unikanie odpowiedzialności" - podkreślił szef rządu. "Nie ma tutaj żadnych osób, które mogą unikać odpowiedzialności, jeżeli chodzi o pedofilię - to jest fundamentalnie ważne" - dodał.

DOSTĘP PREMIUM