Autor artykułu o działce premiera Morawieckiego: Słucham od 24 godzin, jaki nieprawdziwy napisałem tekst

Do mnie nie trafiło żadne sprostowanie. Słucham od 24 godzin, jaki strasznie nieprawdziwy napisałem tekst, ale nikt nie jest w stanie wskazać które informacje są nieprawdziwe - stwierdził w TOK FM Jacek Harłukowicz z Gazety Wyborczej.
Zobacz wideo

Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że szef rządu wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 ha atrakcyjnych gruntów w Oporowie we Wrocławiu od parafii pod wezwaniem św. Elżbiety. Nieruchomość mieli nabyć za 700 tys. zł, choć zdaniem rzeczoznawcy cytowanego przez dziennik - była warta prawie 4 mln zł. Wartość gruntu - według autora artykułu - miała w ciągu 17-tu lat wzrosnąć do 70-ciu milionów złotych.

Pełnomocnik Morawieckich mec. Dariusz Tokarczuk zapowiedział, że w najbliższych dniach złożony zostanie pozew przeciwko wydawcy "Gazety Wyborczej", redaktorowi naczelnemu "GW", redaktorowi naczelnemu portalu Wyborcza.pl oraz Jackowi Harłukowiczowi - autorowi materiału. Jak dodał, będzie to pozew "o ochronę dóbr osobistych, z tytułu dokonanych naruszeń". Przekonywał, że zawarte w publikacjach informacje są niepełne i nierzetelne.

- Nie twierdzimy, że wpadliśmy na trop strasznej afery. Przypominamy premierowi jego przeszłość i stawiamy pytania, które od ponad tygodnia pozostają bez odpowiedzi - mówił na antenie TOK FM Jacek Harłukowicz z "Gazety Wyborczej", autor głośnego artykułu.

- Na żadne z 13 wysłanych pytań nie dostałem odpowiedzi. Zamiast tego otrzymałem z Centrum Informacyjnego Rządu coś na kształt niepodpisanego oświadczenia, można było wywnioskować, że urzędnicy odpowiadają w imieniu jego żony i niewiele wynika z tego oświadczenia - dodał.

Dziennikarz: Dlaczego premier próbuje ukrywać swój majątek?

Dziennikarz ustosunkował się też do wypowiedzi premiera, który twierdzi, że przyczyną zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej była działalność biznesowa prowadzona przez jego żonę. - Nieprawda, ta rozdzielność, którą ja opisuje i która dotyczy opisanych działek zawarli później, dopiero w 2013 roku. Dlaczego premier próbuje ukrywać swój majątek? Czy jest więcej tajemnic? - pytał dziennikarz.

Dodał też, że nie ma żadnych informacji prócz wczorajszego (poniedziałek 20 maja) komunikatu mecenasa Tokarczuka - pełnomocnika premiera i jego żony, i porannego komunikatu CIR na temat pozwu. - Do mnie nie trafiło żadne sprostowanie. Słucham od 24 godzin, jaki strasznie nieprawdziwy napisałem tekst, ale nikt nie jest w stanie wskazać które informacje są nieprawdziwe - stwierdził w TOK FM.

Harłukowicz zwrócił uwagę na jeszcze jeden wątek, wcześniej nieopisany, który pojawia się w sprawie działki. - Wygląda też na to, ze premier tymi działkami już obracał, wtedy kiedy jego żona prowadziła działalność gospodarczą. Jedną czwartą udziałów w tych gruntach pan premier odsprzedał po dwóch miesiącach znajomemu za 190 tys. zł, a po 10 latach odkupił tę samą część od tej samej osoby i zapłacił już 10 razy więcej, 1 mln 900 tys. zł - mówił autor tekstu o działce Mateusza Morawieckiego. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM