Kaczyński odpowiada Cimoszewiczowi: Słowa pełne takiej wielkiej niechęci do Polski i Polaków

Tylko władza Prawa i Sprawiedliwości jest jedyną prawdziwą gwarancją tego, że nie będziemy płacić żadnych roszczeń związanych z II wojną światową - podkreślił w środę lider PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

Podczas środowego briefingu szef PiS odniósł się do wcześniejszej wypowiedzi kandydata Koalicji Europejskiej w wyborach do PE Włodzimierza Cimoszewicza, który na antenie TVN24 powiedział we wtorek m.in., że "w naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem, do tego ofiarą Holokaustu". Był to komentarz do wypowiedzi m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział, że rząd przyjmie prawo, które zabezpieczy Polskę przed jakimikolwiek roszczeniami związanymi z II wojną światową.

- Wypowiedź pana Cimoszewicza jest pełna takiej wielkiej niechęci do Polski i Polaków. To charakterystyczne, ale zdumiewające, że nikt z Koalicji Europejskiej się od tego nie odciął. Wobec tego trzeba to traktować jako stanowisko całej Koalicji Europejskiej - skomentował w środę (22 maja) Kaczyński.

- My na tego rodzaju roszczenia się nie godzimy i nie mamy zamiaru niczego płacić. To Niemcy napadli na Polskę - podkreślił prezes PiS oraz dodał: - Tylko władza Prawa i Sprawiedliwości jest jedyną prawdziwą gwarancją tego, że nie będziemy płacić, że nie poniesiemy ogromnych szkód finansowych, i co jeszcze ważniejsze - wielkich szkód godnościowych, reputacyjnych - zaznaczył Kaczyński.

Jarosław Kaczyński o powodziach

Prezes PiS podczas konferencji prasowej odniósł się także do powodzi, które w ostatnich dniach nawiedziły południowe regiony Polski. - Chciałem wyrazić nadzieję, że wszystkie polskie służby, które powinny interweniować, wspomagać zagrożonych w tej sytuacji, wypełnią swoje obowiązki - podkreślił Kaczyński.

Warto przypomnieć, że gdy latem 2017 roku burze i wichury siały spustoszenie w niemal całej Polsce, szczególnie dotknęły Kujawy, Pomorze, Wielkopolskę i Dolny Śląsk, to władza zabrała głos dopiero kilka dni po zdarzeniu. 

- Wiem, że w tę sprawę jest już zaangażowany premier, wszyscy inni ministrowie odpowiedzialni za odpowiednie odcinki pracy administracji państwowej i że tutaj będzie uczyniony maksymalny wysiłek - dodał. Kaczyński zapewnił, że "także wszystkie działania - odnoszące się do kwestii odszkodowawczych - będą też wprowadzone z pełną życzliwością wobec tych, którzy padną i padli ofiarą powodzi".

- Chciałem też wyrazić swoje współczucie dla tych wszystkich, którzy padli już ofiarą powodzi, albo są w zagrożeni - oświadczył prezes PiS.

Podtopienia na południu Polski

W środę w nocy w związku z występowaniem nad Polską aktywnego układu niżowego, który utworzył się nad Karpatami Wschodnimi doszło do intensywnych opadów deszczu, które spowodowały podtopienia na południu kraju.

- W powiecie dąbrowskim w Małopolsce z powodu wylania rzeki Breń 31 osoby zostały ewakuowane - poinformował PAP Mirosław Nędza z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie.
W Małopolsce w działania zaangażowanych jest ponad 2 tys. strażaków ratowników - powiedział z kolei małopolski komendant wojewódzki PSP Marek Bębenek. Strażacy pracują głównie w powiecie tarnowskim i Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak podało IMGW strefy intensywniejszych opadów przemieszają się w środę na zachód. Większych opadów można będzie się spodziewać w rejonie Podhala i Podbeskidzia, po czym deszcze powrócą na wschód. Według prognoz IMGW sytuacja pogodowa zacznie uspokajać się w piątek.

W środę po południu w siedzibie resortu spraw wewnętrznych i administracji odbędzie się wideokonferencja. Premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrami SWiA omówią aktualną sytuację meteorologiczną i hydrologiczną w regionach, w których odnotowano zwiększoną ilość opadów oraz lokalne podtopienia.

DOSTĘP PREMIUM