Polska złożyła skargę do TSUE ws. dyrektywy o prawach autorskich

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich - poinformowała w piątek (24 maja) rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.
Zobacz wideo

Złożenie w piątek przez polski rząd skargi do TSUE w sprawie dyrektywy o prawach autorskich, zapowiedział w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Jutro rząd polski złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ACTA2. Uważamy, że niektóre artykuły – zwłaszcza obecny 17, dawny 13, czyli - popularnie mówiąc - związany z filtrowaniem treści, to jest artykuł, który zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści" – poinformował wicepremier.

Unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Państwa UE mają dwa lata na wdrożenie przepisów. Nowe przepisy wzbudzają emocje w niektórych państwach UE, m.in. w Polsce, gdzie określane są mianem ACTA2. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. Nie poparły ich: Polska, Holandia, Włochy, Finlandia oraz Luksemburg.

Jarosław Kaczyński: PiS dokona takiej implementacji, że wolność będzie zachowana

W sprawie dyrektywy głos zabierał już wcześniej także Jarosław Kaczyński. - PiS dokona takiej implementacji dyrektywy o prawie autorskim, że wolność będzie zachowana. Dlatego od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce", a "piątce plus". Ten plus to wolność - mówił prezes PiS na marcowej konwencji partii. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM